"Европа след атентатите - извънредни мерки и натиск за затваряне на границите” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Няколко кървави атаки в Париж в петък вечерта отнеха живота на 129 души, раниха 352-ма и взривиха идеала за Европа на отворените граници. Ден след атентатите много страни по света обявиха извънредни мерки, а призивите за едностранно затваряне на границите в ЕС вече звучат още по-остро дори в Германия. Пълен контрол по външните граници със страните извън ЕС и извънредни мерки въведе и България. Дръзките терористични атаки в сърцето на Европа ще пренаредят дневния ред на съюза по въпросите за сигурността и бежанците.

След черния петък в Париж не само Франция, а целият ЕС осъмна в извънредно положение. Белгия въведе граничен контрол за пристигащите от Франция. Полицията в Германия е в повишена готовност, масови проверки се извършват по границата с Франция.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„След Франция “Ислямска държава” ще окървави Белгия и Великобритания", четем на първа страница на в. „24 часа"
Европейски служби за сигурност засекли засилено движение на терористи към центъра на континента

Cлед окървавена Франция още две държави се готвят за нови удари на “Ислямска държава” - Белгия и Великобритания. Европейските спецслужби са засекли движения на вероятни терористи към центъра на континента.

Възможни цели за атентати имало още в Италия и Холандия.

Експерт по сигурността потвърди появилите се във френските медии твърдения, че “Ислямска държава” се е подготвяла още през 2014 г. за атаки с множество цели в страната. Информацията идвала от партньорски служби.

Прочети още от в. „24 часа"

"Накъде ще поеме Европа след атентатите в Париж", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Освен 129 убити и над 350 ранени парижките атентати отвориха въпроси, от чиито отговори ще зависи непосредственото бъдеще на Европа. Първите политически последствия за Стария континент вероятно ще доведат до частична и временна промяна в свободата на движение в Шенгенското пространство.

Правителствата ще увеличат средствата за сигурност, а страните от ЕС ще останат разделени по темата за бежанците.

Основните световни сили - САЩ, ЕС и Русия, заедно с Турция и Саудитска Арабия са на път да постигнат съгласие за война срещу самопровъзгласената "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), която пое отговорност за атентатите в Париж на 13 ноември.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Медицинските сестри се стопиха до 23 433" четем на първа страница на в. “Труд”
Медицинските сестри у нас се стопиха до 23 433, става ясно от регистъра на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. А според Националния център за обществено здраве и анализи преди две години те са били 32 455. През не толкова далечната 1990-а техният брой е 53 810.

Информацията за 23 433 медсестри у нас е посочена в мотивите за изменение на закона за съсловната организация на медсестрите, акушерките и асоциираните медицински специалисти. С промяната се залага продължаващото им медицинско обучение. Задължението да повишават знанията си непрекъснато ще бъде обвързано с по-високи възнаграждения.

Прочети още от в. “Труд”

“Meдицинските вузове обират отличниците” четем във в. “Монитор”
Първокурсниците са със среден успех 5,55
Студентите по медицина първи курс имат най-високия среден успех от дипломите за средно образование – „отличен 5,5“, спрямо учащите в другите професионални направления. Това показват резултатите от новото издание на рейтинговата система на университетите. На второ място само с няколко стотни разлика са първокурсниците по фармация със среден успех от дипломите – 5,51. На трета позиция пък са бъдещите стоматолози, а след тях се нареждат правистите със среден успех - „много добър 5,27“. В дъното на класацията са студентите по животновъдство. Успехът им от дипломите за средно образование е „добър“ 4,23

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Бизнесът натрупа 1 млрд. в банки за три месеца”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Бизнесът натрупа близо 1 млрд. лв. в банките само за три месеца. Общата сума на влоговете на фирмите в края на юни е 15,85 млрд. лв., а в края на септември нараства до 16,82 млрд. лв. Ръстът на спестяванията е с 973,9 млн. лв., или с 6,1%, сочат данните на БНБ. Прави впечатление, че се увеличава броят на всички депозити на предприятията със суми над 2500 лв. Като най-голям ръст от 8,1-8,2% има при влоговете със суми между 30 хил. и 40 хил., между 200 хил. и 500 хил., и над 1 млн. лв. Явно както малките и средните фирми, така и големите компании задържат инвестициите си и трупат сериозни суми в банкови сметки. Само за три месеца депозитите на предприятия със суми над 1 млн. лв. са се увеличили с 175 броя, до 2311 броя. А общият обем на средствата в тях е нараснал с 526 млн. лв. до 8,84 млрд. лв.

През третото тримесечие на годината намаляват само малките депозити на фирми със суми до 2500 лв. Техният брой пада с 2853 до 402 361 броя.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Активите на пенсионните фондове са близо до рекордните 9 млрд. лв.", пише в. “Капитал Daily”
Силен спад на доходността от направени инвестиции отчитат пенсионните фондове към края на третото тримесечие. Данните на Комисията за финансов надзор (КФН) показват понижение на финансовия резултат по това перо с 52% спрямо същия период на 2014 г. до едва 8.8 млн. лв. Сумата е най-ниската за деветмесечието от 2010 г. насам (виж таблицата). Пенсионноосигурителните дружества (ПОД) обаче продължават да отчитат стабилен ръст на нетната печалба за същия период, като на годишна основа тя расте с 16.7%. Основната причина са приходите от такси и удръжки от клиентските сметки, които се покачват с 13% годишно.
Oсобено оптимистични се оказват данните на КФН за размера на активите на деветте пенсионни компании, който извършват дейност в страната. Те продължават да растат и към края на третото тримесечие достигат рекордните 8.89 млрд. лв. В статистиката не попадат резултатите на ПОД "Утре", чийто лиценз беше отнет от финансовия регулатор през август.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Транспортното министерство иска "Гражданска отговорност" да се сключва и онлайн", пише в. “Сега”
Изричната забрана за сключване на автомобилната застраховка "Гражданска отговорност" онлайн поставя бариери пред свободното използване на електронни услуги. Това се казва в становище на Министерството на транспорта, изпратено до бившия заместник-председател на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев и председателя на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.

Според новия Кодекс за застраховането, приет на първо четене от парламента, сключването онлайн на най-масовата застраховка "Гражданска отговорност" се забранява. Аргументите на авторите на кодекса от Комисията за финансов надзор (КФН) са, че са възможни грешки при попълването на данните от клиентите, заради което може да се откаже плащане.

Прочети още от в. “Сега”

“Етикетът „чантаджии“ ни е лепнат незаслужено” пише в. „Труд"
С Христо Христов, председател на Националния синдикат на гражданската администрация в МВР, разговаря Анна Заркова

- Да се махнат чантаджиите от МВР!-този лозунг е водещ в реформата на сектора „Сигурност“, г-н Христов. А пък вие, предвид тази стилистика, сте синдикален лидер на чантаджиите.

-  Не! Не приемам тази стилистика. Тя издава непознаване на темата, ако не друго. Съгласно Закона за МВР (ЗМВР), влязъл в сила от 24 февруари т.г., в системата има три категории служители: 1) Работещи по ЗМВР – полицаи, пожарникари, спасители 2) Работещи по общия закон за държавните служители – експерти, специалисти, юристи, финансисти 3) Лица, работещи по трудови правоотношения, за които се прилага Кодексът на труда – те са главно в деловодствата и зад гишетата в паспортните служби и КАТ. Служителите от втората и третата група нямат полицейски правомощия и е обяснимо да не получават компенсациите от 20 брутни заплати.

Прочети още от в. „Труд"

“Най-евтино се отваря магазин във Видинско“, четем във в. “Монитор”
В София таксата е 4 пъти по-висока
В последните 3 години най-нисък годишен патентен данък за търговия на дребно се е плащал в област Видин. Това сочат данните на сайта regionalprofiles.bg.

Само 4.53 лв. на квадратен метър магазин излиза средно налогът в една от областите на най-бедния район на Евросъюза. На второ място по евтиния на този данък е друга област от Северозападна България - Монтана. Там сумата е 5,12 лв. за квадрат търговска площ. Тройката с най-ниския патентен налог се допълва логично от област Враца - с 6,84 лв./кв. м.

 Под 8 лв. за квадрат търговска площ  са още 2 района на страната - Смолянска област с тарифа от 7,56 лв./кв. м и Силистра със 7,95 лв./кв. м. В други 13 области средното ниво на данъка е под 10 лв. за единица площ магазин.

По Черноморието най-високата средна ставка на налога от 16,54 лв. за квадрат се плаща в област Варна.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Доходите на средната класа растат, но неработещите затъват", пише в. „24 часа"
Хората, живеещи с материални лишения, са 40-50% от населението

Наскоро бяха публикувани данните за бедността за 2014 г. или т. нар. индикатори за бедност и социално включване. Данните не предизвикаха особен интерес, като в общественото пространство основно се преповтори наблюдението, че всеки пети българин попада под линията на бедност - нещо, което с малки отклонения се вижда в данните от последните 7 години и реално не представлява новина. По-детайлният поглед към изследването на НСИ обаче показва интересни наблюдения. Ето някои от тях:

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Тасев: Токът да поскъпва стъпаловидно", пише в. “Стандарт”

Ако токът поскъпва стъпаловидно, дефицитът на НЕК може да се ликвидира за 3-4 години с малки стъпки. Това обяви експертът Атанас Тасев пред агенция Фокус. Когато е ясно какво предстои, никой няма да протестира, категоричен е той. Трябва да се позволи на КЕВР с политически консенсус да се обявят реалните дефицити в системата, казва Тасев. Въпрос на дни или най-много до края на месеца е казусът със заема на БЕХ, с който да се налее свеж ресурс, за да бъде решен проблемът с междуфирмената задлъжнялост в сектор "Енергетика", да бъде решен, съобщи още Тасев.

Прочети още от в. “Стандарт”