За разлика от някои работодателите, местната управа в столицата на Южна Корея иска служители ѝ да работят по-малко, а не повече. И за да постигне целта си стига до мерки като принудително изключване на светлините и компютрите им, за да не остават до късно, пише CNN.

От тази седмица електричеството в общината на Сеул ще бъде изключвано в точно 8 часа всеки петък, за да накара служителите да си тръгнат, вместо да остават и да работят през нощта. От май месец токът ще гасне още в седем часа.

Работата до късно е начин на живот в Южна Корея и е обичайно служителите да започват рано-рано сутринта и да стоят на работното си място до късно вечерта. Подобен проблем има и Япония.

Работодателите в Южна Корея често не желаят да дават на служителите си твърде много отпуск наведнъж, дори и да имат правото.

Особен проблем с преработването има сред държавните служители. В тази държава те често работят грубо по около 1 000 часа повече годишно, отколкото средно в развитите държави, според правителствено изследване.

Като въвежда изключването на електричеството в петък вечер, местната управа се надява да даде пример на компаниите, които да направят повече, за да спомогнат за връщането на баланса между личния живот и работата, казва говорител.

Разбира се, въвеждането на новото правило може и да се окаже трудно. Всъщност това не е първият път, в който управата практикува изключването. Преди часът, в който лампите, бе шест вечерта, но е имало твърде много молби за изключения. Този път местната власт отива по-далеч, като ще изключва и компютрите - и няма да одобри нито едно искане за изключение.

Проблемът стана гореща тема наскоро. Президентът дори обаче да намали броя на работните часове и въведе още един празничен ден миналата година.

В местната управа повечето служителите приветстват мярката, но някои се притесняват, че няма да имат достатъчно време, за да свършат работата си - и може да продължат у дома.