"Хаосът с прехвърлянето на фирми се вихри с пълна сила" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Заради кашата, забъркана от депутатите, Агенцията по вписванията отказва на търговците да вписва промени

Въпреки уверенията на управляващите, че забърканият преди Нова година от депутатите хаос с прехвърлянето на акции или цели фирми, който подлуди хиляди хора от бизнеса, е преодолян, и в момента процесът е напълно блокиран. Това стана ясно от оплаквания на фирми и адвокати. Потвърди го и Агенцията по вписванията - всички искания за прехвърляне на дялове и цели предприятия получават откази. Да впишат промените си са успели само единици, които са обжалвали в съда и са имали късмета или връзките жалбите им да се разгледат светкавично.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Внесени са две кандидатури за шеф на антикорупционната комисия, едната е изненада", четем в "Капитал"

Досегашният председател на КОНПИ Пламен Георгиев е номинация на ГЕРБ, и.д. шефът на комисията за конфликт на интереси Николай Николов е предложен от БСП

Първите две кандидатури за председател на новата антикорупционна мегакомисия бяха внесени в парламента в сряда. Това са досегашният председател на КОНПИ Пламен Георгиев, номиниран от ГЕРБ, и и.д. шефът на комисията за конфликт на интереси Николай Николов, предложен от БСП.

Прочети още от " Капитал"

"Защо внос на виетнамци, а не връщане на БГ гурбетчии?" е заглавиe от в. "24 часа"

Не е добър моделът "евтин труд -ниска добавена стойност" - вижте какво стана с шивашките цехове

Основните показатели на пазара на труда наподобяват 2007 г.

- рекордно висок коефициент на заетост;

- минимална и спадаща безработица;

- растящи с около 10% заплати вече 2 поредни години.

Към това трябва да добавим и значително по-лошата демографска картина сега - с 1/4 са намалели заетите до 34 г. за последното десетилетие, както и отварянето на пазара на всички страни в ЕС след 2014 г. Така работодателите са поставени в ситуация да се конкурират за все по-малък брой младежи, навлизащи в работната сила, при това - с работодатели от значително по-развити икономики. Може ли да се решат проблемите на бизнеса в България чрез "внос" на евтин труд?

Прочети ще от в. "24 часа"

"Пестим по 7,5 млн. лева от евросанирането" извежда на първа страница в. "Монитор"

Санираните апартаменти в обществени и жилищни сгради в 28 малки общини ще пестят на собствениците им по 7,5 млн. лв. всяка година. Вложените до момента европейски субсидии са на стойност 80 млн. лв. при сключени 107 договора за безвъзмездна финансова помощ, показват данните на регионалното министерство, предоставени на "Монитор".

Стойността на спестената първична енергия която се очаква по тях, е около 54 млн. киловатчаса за година. Собствениците на апартаменти в малките общини използват основно дърва или ток за отопление, показват разчетите на министерството. Приемаме, че в половината от обновените по европейската програма за саниране за отопление се използва дървен материал, което излиза по-евтино през зимата. В този случай собствениците на имотите ще спестят около 2,7 млн. лева при цена на кубик дърва около 100 лева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"13 146 лева заплата за шефа на финансовия надзор", четем във в. "Стандарт"

Най-сетне висши чиновници ще получават заплати, съизмерими с тези на шефовете на компаниите, които надзирават. Според промени в закона за КФН /Комисията за финансов надзор/ от края на 2017 г., възнагражденията на петимата комисари трябва да бъдат не по-ниски от средните за мениджърите в частния сектор в застраховането, пенсионното дело и инвестиционните компании, но не по-високи от заплатите на ръководството на БНБ.

Вчера беше обявено публично възнаграждението на председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова, което е 13 146 лв. на месец. Заместник-председателите на надзора /Бойко Атанасов, Ралица Агайн - Гури и Диана Йорданова/ взимат по 12 003 лв., а членът на комисията /Владимир Савов/ получава 11 432 лв.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Законът на Пеевски "за КТБ" тества границите на правото", пише в. "Сега"

Синдиците на фалиралата банка успяха да съберат едва 110 млн. лева за година. И големият проблем изобщо не е в нормативната база

Предизвикан от депутата Делян Пеевски, парламентът реши да тества границите на правото и одобри закон "за КТБ", който според мнозинството юристи е противоконституционен, нарушава принципа на правната сигурност и нормалната логика. По идея на депутата от ДПС бяха приети изменения в Закона за банковата несъстоятелност, насочени изрично към фалиралата банка. Ако проектът не бъде спрян от Конституционния съд, той ще създаде правен хаос. За него гласуваха ГЕРБ и ДПС, а опозицията (с яркото изключение на депутата Тодор Байчев) бе смущаващо пасивна.

Прочети още от в. "Сега"

"Летище в Турция увеличава въздушния трафик над България с 20%", пише в. "Стандарт"

Все повече самолети в небето над България ще има от лятото. Откриването на ново летище в съседна Турция ще доведе до увеличение на въздушния трафик с 20%, очакват от българския авиоконтрол.

За 24 часа ръководителите на полети в тази зала контролират над 3000 самолета, които преминават над България. Очаква се през летния сезон техният брой да бъде още по-голям.

А през октомври в Турция ще бъде открито трето летище край Истанбул, което ще бъде едно от най-големите в света. Заради това предстои откриване на нови въздушни коридори и прекрояване на самолетните маршрути.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Еврокомисията показа систематизираните варианти за новия бюджет на ЕС", пише "Капитал"

Многогодишната финансова рамка 2021-2017 ще трябва да се съобрази с оттеглянето на Великобритания

Eвропейската комисия представи в сряда систематизираните варианти за изработване на бюджета на Европейския съюз за 7-те години след 2020 г. с надежда да започне активен диалог и дебат и да има очертана яснота към 9 май 2019 г. Тогава в румънския град Сибиу е насрочена среща на ЕС на върха, която ще е вероятна първата, след като Великобритания формално е напуснала съюза в края на март.

Прочети още от " Капитал"