"Имотните застраховки и "Каско" поскъпват заради нова управленска приумица" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Държавно предприятие ще се разпорежда с парите, от които ще се плащат обезщетения на земеделците при бедствия

Държавата се кани да събира пари от имуществените застраховки на всички граждани и фирми, за да покрива щетите, които природни бедствия нанасят на незастрахованите земеделски стопани. Ако намеренията бъдат реализирани, това ще доведе до поскъпване на "Автокаско" и застраховките на жилищата. Въпреки че ще плащат повече обаче, застрахованите няма да получат по-високи обезщетения в случай на щета. За тази опасност алармираха от Асоциацията за застрахователите в България, след като Министерството на земеделието публикува на сайта си концепция за приемане на специален Закон за превенция от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития в земеделието.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Велореволюция от София", четем в "Капитал"

Двама доскорошни директори в RAM, мениджърът на Григор Димитров и фондът на Елвин Гури строят фабрика за рамки за 6.4 млн. лв.

Има едно изделие, в което азиатските фабрики са почти абсолютен монополист. Над 90% от велосипедните рамки в глобален мащаб идват от Китай, Тайван или Филипините. И само на едно място в Европа - в Португалия, са опитали да разчупят тази исторически оформила се хегемония.

Прочети още от " Капитал"

"България внася ИТ-та от Индия, Франция - алжирски лекари" извежда на първа страница в. "Монитор"

Издаваме най-много сини карти на украинци и руснаци

С внос на ИТ експерти от Индия България бори кризата за висококвалифицирани кадри, докато Франция наема лекари от Алжир и Мароко. Това показват данни на Евростат за издадените разрешителни за работа на служители от страни извън ЕС, известни като сини карти.

С тези работни визи европейските работодатели могат да наемат специалисти в сферата на здравеопазването, високите технологии и науката. През 2016 г. сини карти са били издадени на 20 979 висшисти от трети страни. 17 630 или 85% от всички разрешителни са дадени в Германия, като най-търсени се оказват инженерите и лекарите. Работодателите във федералната република наемат лекари основно от Турция и Индия, докато за компютърни експерти разчитат на кадри от Украйна и Китай.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Държавното участие в сделката за ЧЕЗ бе обречено", четем във в. "Стандарт"

Абсолютно правилно бе, че държавата не се включи в сделката за активите на ЧЕЗ в България. И съвсем нормално първата реакция на премиера Бойко Борисов беше, че това е частно правна сделка, в която държавата не бива да се меси. Веднага обаче последваха политически демарши срещу това негово мнение, но министър-председателят вече придоби опит в политиката и започна да прилага съвременни методи на управление. В математиката също има такъв метод - да докажеш нещо, допускайки противното, когато виждаш абсурда на допуснатото. Затова и ако Бойко Борисов беше твърдо застанал зад тезата за ненамеса на държавата в сделката, щеше да се надигне една вълна, която щеше да го удави кабинета. Но премиерът постъпи мъдро, като формално отстъпи пред този политически натиск и сега вече ясно се вижда от всички пълният абсурд пред евентуална намеса на държавата в сделката, с изключение, разбира се, на определени политически среди. Но всички видяхме, че болшинството от експертите веднага логично казаха "не" на каквото и да било държавно участие в продажбата на активите на ЧЕЗ у нас.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Още 8 месеца и България пада под 7 милиона" е заглавиe от в. "24 часа"

Към края на тази година, или след около 8 месеца, броят на българите, които живеят в родината, може да падне под 7 милиона. Това се налага като извод от разпространения вчера от НСИ доклад за демографските процеси в страната.

Към края на 2017 г. населението у нас е било 7 050 034, като е намаляло в сравнение с предната година с 51 825 души.

Това е приблизително броят на хората, с които страната намалява във всяка една от последните години. Т.е. каквито и тенденции да настъпят през следващите месеци, в края на тази година или в началото на следващата България ще има под 7 милиона души население.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Комисията за ЧЕЗ ще иска още време, за да проучва сделката", пише "Капитал"

ПИБ е признала за интерес да финансира "Инерком" с 80 млн. евро

На 17 април приключва мандатът на временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на CEZ в България. Досега тя проведе две ефективни заседания и планира да има още едно такова идната седмица. Конкретните резултати обаче са малко и почти не се различават от известното досега. А по въпроса за приватизацията изобщо не стигна време да се говори.

Прочети още от " Капитал"

"Видин ще е с Търговище, Варна "прибира" Бургас", пише в. "Сега"

Такова вероятно ще е новото планово райониране, което ще роди и нови чиновници

Видин и другите градове от Северозападна България най-вероятно ще се обединят с Търговище и Силистра, а Варна ще е заедно с Бургас. Районите за планиране от шест се намаляват на четири. Всичко това стана ясно вчера във Варна, по време на среща, организирана от регионалното министерство по повод подготвяното ново райониране. Крайно решение все още няма, но участниците споделиха, че на база на досегашните дискусии в страната като най-консенсусен се оформя гореописаният вариант.

Прочети още от в. "Сега"

"Кой работи в тъмното?" четем на първа страница на в. "24 часа"

Крупиета, пилоти, лекари и пекари - нощните птици имат богат избор от сфери за кариерно развитие

В 2 ч сутринта през седмицата повечето възрастни спят дълбоко, без да знаят, че будилниците им ще звъннат до няколко кратки часа. За почти всеки трети човек обаче това е моментът от денонощието, когато са най-продуктивни, сочи проучване от последните години.

Вероятно можете да се сетите за такива хора и във вашия офис - те са от колегите ви, които никога не се захващат за работа и минута преди необходимото, често закъсняват и изглеждат сънени през почти целия работен ден.

Прочети още от в. "24 часа"

"Плащанията през нета с 20% нагоре" пише в. "Монитор"

От 2018 г. доставчиците на платежни услуги ще трябва оценяват операционните рискове

В България се наблюдава постоянно нарастване на безналичните плащания. За 3 години - от 2014 г. до 2016 г., броят на плащанията, извършени с карти е нараснал с 44 на сто, а стойността на плащанията с карти е нараснала с 38 на сто, съобщи Нина Стоянова, подуправител на БНБ при откриването на 20-тия финансов технологичен форум "Дигитализацията - катализатор за модернизацията на финансовия сектор", който се поведе в София.

Прочети още от в. "Монитор"

"Европа е като щраус в световната буря", пише в. "Стандарт"

Милен Керемедчиев е бивш зам.-министър на икономиката и на външните работи. Бил е координатор на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа и генерален консул на България в Дубай.

- Г-н Керемдчиев, до какво ще доведе растящото напрежение между САЩ и Русия заради Сирия ?

- Според мен за последните 50 години, от Карибската криза в Куба насам, не е имало такова сериозно противостоене между Русия и САЩ. Това обаче едва ли ще доведе до реална конфронтация с военни действия, защото двете държави ще се въздържат от нападение една срещу друга. Даже и да има ракетни удари на САЩ по обекти в Сирия, те ще бъдат много внимателно преценени така, че да не засегнат руски военнослужещи или руски бази. По-сериозният въпрос е какво следва след това, защото не за пръв път САЩ изстрелва ракети от Средиземно море, като отговор на химически нападения на режима на Асад срещу мирното сирийско население. След това обаче не са последвали реални действия тъй като САЩ още по времето на президента Обама се изтегли от региона и създаде вакуум, който беше много агресивно зает от Русия, Турция и Иран.

Прочети още от в. "Стандарт"