Европейският съюз е разделен и е вероятно да остане такъв и през 2016 година. Освен това не се очаква намаляване на геополитическите напрежения и терористичните заплахи. Потокът от имигранти ще продължи да поражда политически и социални предизвикателства. 2016 може обаче да бъде и годината, в която слабата икономика на Европа претърпи обрат.
Ето пет неща, които ще вълнуват Стария континент през идните 12 месеца, представени от CNN:
- Мигрантска криза
Европа се изправя пред най-лошата бежанска криза след Втората световна война. По оценки на ООН един милион души са прекосили Средиземно море, за да избегнат война, бедност и преследвания в родните си държави през миналата година.
С влошаването на сигурността в Близкия Изток е малко вероятно напливът да отслабне през 2016 година. Европа е силно разделена от ситуацията, като някои държави отказват да поемат своя дял за подслоняване на хората, търсещи убежище.
- Brexit
Терминът е съставен от думите “Britain” (Великобритания) и “Exit” (изход) и означава възможното или хипотетично излизане на Острова от Европейския съюз.
Тази година ще бъде доминирана от дебати относно бъдещето на кралството в съюза.
Страната е дълбоко разединена по въпроса. Премиерът Дейвид Камерън обяви, че е готов да води кампания в подкрепа на продължаване на членството, при условие че ЕС е готов да се промени. Той ще прекара голяма част от годината в опити да преговаря относно реформите.
Национален вот ще се състои до 2017 г., като тази тема ще бъде поставена на референдум за първи път от 40 години.
- Терористични заплахи
2016 г. започна със серия терористични заплахи в Европа. Тържествата по случай Нова година бяха отменени в сърцето на континента Брюксел, след като властите разкриха планове за самоубийствени атентати. В Париж нямаше заря и фойерверки след терористичните атаки през ноември, които убиха 130 души. Няколко гари в Германия бяха затворени заради сигнали за терористични атаки.
Вероятно страхът от тероризъм и засилените мерки за сигурност ще продължат на Стария континент през 2016 година, тъй като повечето държави увеличават разходите си за отбрана и сигурност.
- Напрежение с Русия
Изолацията на Русия от света става все по-голяма. Взаимоотношенията на страната с Европа са в най-лошия си етап след края на Студената война. Русия загуби и последния си съюзник на континента, след като Турция свали руски военен самолет близо до границата със Сирия. Руската икономика изпитва затруднения, а ситуацията в Украйна се намира в застой.
- Икономическо съживяване
Въпреки всички трудности Европа може най-накрая да е свидетел на икономическо възстановяване през 2016 година. Старият континент пострада от нисък растеж и дефлация. Европейските лидери се надяват тази година да бележи началото на промяна.
Стойността на еврото падна драматично спрямо долара, превръщайки Европа в по-атрактивно място за инвеститори и туристи. Европейската централна банка ускори програмата си за стимули, а опасенията Гърция да излезе от еврозоната отминаха – поне засега.