"Какво следва от разместването в енергетиката след оставката на Петкова", пише "Капитал"

Рязка промяна в държавната енергийна политика не се очаква да настъпи след оставката на досегашния министър Теменужка Петкова. Хората от бранша са убедени, че процесите и проектите в сектора изискват приемственост, а и от управляващата коалиция дадоха такъв сигнал. Не е за пропускане и фактът, че наследникът на Петкова ще председателства съвета "Транспорт, телекомуникации и енергетика" на ЕС, в част "Енергетика". Макар да е планувано името на новия енергиен министър да бъде съобщено чак в сряда,...

Прочети още от " Капитал"

"Разходите на НОИ за болнични надхвърлиха половин млрд. лв" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Пенсионната реформа на ГЕРБ намали новите пенсионери с 8.8%

Разходите за болнични само на Националния осигурителен институт, който плаща след третия ден, вече надхвърлят половин млрд. лв., показва предварителният отчет за изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване за м.г. Сумата се е увеличила с още 12% и през 2017 г. вече е 508.8 млн. лв. Броят на платените обезщетения за временна неработоспособност е 3.161 млн. към края на декември, с над 305 хил. повече спрямо 2016 г. Само преди няколко години броят на болничните листове беше под 2 млн.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Най-бедните в Европа треперят, че ще им спрат парите" е заглавиe от в. "24 часа"

В битката за бюджета Централнаи Източна Европа лобират усърдно ЕС да запази кохезионните фондове

С изострянето на споровете около следващия бюджет на ЕС бедните райони на континента сe изправят срещу опасността Брюксел да им ореже финансирането.

Страните членки от Източна Европа са в центъра на проблема, защото те погълнаха милиарди евро инвестиции в рамките на кохезионната политика, предназначена да укрепи икономиките им и да намали изоставането.

Кохезионните програми на стойност 351,8 млрд. евро бяха почти една трета от бюджета на ЕС за 2014-2020 г. Бъдещето на подобно финансиране сега е обект на дискусии като част от големия дебат за новия дългосрочен бюджет на Евросъюза - 7-годишна финансова рамка за периода 2021-2027 г.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Стотарка на ден за търговец на мартеници" извежда на първа страница в. "Монитор"

Веригите подбиват пазара на сергиите

По 100 лева на ден средно изкарват продавачите на мартеници в София, разказаха пред "Монитор" търговци. Те се оплакаха, че алъш-веришът върви все по-трудно през последните няколко години, след като масово в търговските вериги вече се продават мартеници. "На всяка каса има разнообразие от китайска стока, не са толкова красиви като ръчно изработените - изплетени и нагласени от нас, но пък са по-евтини", разказа Илияна Спасова. Тя от години е в този бизнес и познава тънкостите му.

Приготовленията започват още през есента с купуването на червени и бели памучни и копринени конци и аксесоари - мъниста, надписи, фигурки, зодии. Най-евтино излиза да се вземат от стоковите борси, но ги има и по специализираните магазини в центъра на София.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Гинка Върбакова: Не съм фасада на офшорка, а реален собственик", четем във в. "Стандарт"

Фирмата, която купува ЧЕЗ, е 100% собственост на Гинка Върбакова. Пред Нова тв бизнесдамата категорично заяви, че не е фасада, даваща път на офшорка да придобие най-голямото Енергоразпределително предприятие /ЕРП/ в България.

"Аз съм крайният собственик. Това се вижда от Търговския регистър", заяви Гинка Върбакова.

На въпрос на водещия на "Здравей България" - Виктор Николаев, защо чешката държава е избрала именно нейната компания "Инерком", Върбакова отговаря: "Не мога да кажа защо са избрали нас. Това беше една дълга и много сложна процедура, в която се изискваха много финансови документи, които да гарантират кои сме ние, какъв е нашият опит и какво можем да направим. Покупката на активите на ЧЕЗ ще стане с привлечено финансиране с банков кредит от международна банкова институция, която към момента не мога да разкрия".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Няма да заличим етикета "Най-бедна и най-корумпирана" с реформички", пише в. "Сега"

Преди 20 години България превъзхождаше Румъния и по инвестиции, и по доходи, и дори във футбола

Оценките за развитието на България са противоречиви. Зависи от гледната точка. За Запада сме дълбоката провинция на Европа, най-бедните в ЕС и т.н. Но ако се огледаме в радиус 1000 км от нас, ще установим, че положението в България изобщо не е толкова зле. А ако се върнем 20 години назад и сравним с днес, ще се учудим колко дълъг път сме извървели.

Прочети още от в. "Сега"

"София и автомобилите: когато няма мърдане", четем в "Капитал"

Столицата вече се задъхва от прекомерното количество автомобили, а ако градът не поеме в нова посока, проблемите с трафика и паркирането ще се задълбочат

Всяка сутрин по-раннобудните обитатели на един от блоковете в жк "Дружба" в София играят особена сутрешна гимнастика. Колите на паркинга отпред са подредени в три редици, като тези по средата са освободени от скорост и винаги има поне едно свободно място. За да излезе някой от спрелите отстрани, трябва да избута тези по средата напред, или назад, така че да си освободи място. Този абсурден танц се играе и на други места в София и заедно със счупените чистачки и спуканите гуми е много видима ...

Прочети още от " Капитал"

"Кой у нас е средна класа" пише в. "24 часа"

При семействата с двама работещи родители и две деца има 22,7% бедност. Но при тези с 3 и повече деца е 70,5%

Поредният анализ на КНСБ за издръжката на живота е ценен поглед към благосъстоянието на българите, защото се отличава от мерките за бедност и неравенство, използвани от официалната статистика.

Анализът на КНСБ се базира на нормативна потребителска кошница от стоки и услуги, която изглежда достатъчно голяма. Целта е да измери какво означава да живееш "нормално" или "добре" при цялата условност на тези понятия.

Оказва се че близо 3/4 са под този праг.

Прочети още от в. "24 часа"

"Жените у нас още са подценени", пише в. "Стандарт"

Жените са по-коректни от мъжете, но са подценени. Редица бизнескачества са по-присъщи за женитe, отколкото за мъжете, но ролята на жените като ръководители и бизнес хора у нас е все още пренебрегвана от обществото ни и явно има нужда от насърчаване.

Това са част от изводите от експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл".

Проверено е общото отношение по няколко твърдения. По почти всички проверени твърдения излиза, че жените са по-коректни от мъжете. Например, мнозинство от 75% са съгласни, че жените са по-дисциплинирани от мъжете, 69% - че жените са по-лоялни и всеотдайни от мъжете, 65% - че жените по-сигурно връщат заеми, 56% - че жените са по-некорумпирани. Останалите са несъгласни или не могат да преценят.

Прочети още от в. "Стандарт"