"2886 лв. средно имат хората за втора пенсия" е водещo заглавиe на в. "Сега"
От началото на годината дружествата са събрали над 37 млн. лв. такси, а са спечелили от инвестиции само 7.9 млн. лв.
2886.44 лв. е средната сума по партидите за втора пенсия в универсалните фондове, показват последните данни на Комисията по финансов надзор за първото тримесечие на 2018 г. При мъжете средният размер на натрупаните средства е 3025.10 лв. При жените сумата е по-ниска - 2739.62 лв.
Първите, които ще получават втора пенсия - хората, които днес са на 55-59 г., имат 3631.46 лв. в партидите си.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Правителството иска вдигане на мораториума върху строеж на АЕЦ "Белене"", четем в "Капитал"
Правителството ще внесе предложение в парламента за вдигане на мораториума върху строителството на АЕЦ "Белене". Това съобщи премиерът Бойко Борисов в Стара Загора, където беше сбирката на политическата академия на ГЕРБ.
Отпадането на забраната е необходимо, за да започнат разговори с Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), която обяви, че има интерес към проекта. Това трябва да стане преди срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, която ще се проведе през юли в София, уточниха от пресцентъра на министерски съвет.
"Причините за сегашното поскъпване на горивата изцяло са извън България" е заглавиe от в. "24 часа"
- Защо толкова рано започна поскъпването на горивата тази година, г-н Делчев? Това означава ли, че до края на сезона посоката ще е тази?
- Не, няма да е тази. В момента причините за поскъпването са изцяло външни, всички те са извън България и нямат нищо общо с нашия пазар. Повишението на цените на дребно е резултат от поскъпването на петрола и се наблюдава в цяла Европа.
"70% от младите шофьори не познават регулировчика" извежда на първа страница в. "Монитор"
70 процента от младите шофьори не познават знаците на регулировчика, а има и такива, които бъркат светлинната сигнализация на светофарите. Това показва направено проучване от сайта mladshofior.bg, разпространено от Съюза на българските автомобилисти. В него участие са взели 3500 нови водачи, 25 процента от които са жени, а останалите мъже.
Според цифрите два са основните проблема, които се наблюдават при познанията на младите водачи - на първо място това са организацията и редът за преминаване през кръстовища. Близо 70% от участвалите в кампанията имат проблем с това да определят степенуването на различните видове регулация - регулировчик, светофар, знаци, пътна маркировка. Проблем се оказва и правилното преценяване на ситуации, които включват 2 или повече автомобила и пешеходец. Въпрос, който набра изключителна популярност през изминалата година - с автобус и автомобил на кръстовище, се е паднал на близо 600 участници, като малко над 200 от тях са отговорили правилно, въпреки широкия публичен дебат, който ситуацията създаде.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Предлагат нови 7 СПА и балнео дестинации", четем във в. "Стандарт"
Балнео и СПА дестинациите ще привлекат повече туристи и ще допринесат за популяризирането на богатството от минерални води на България. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова в Сандански, където представи проекта за 7 СПА и балнео дестинации. Те са разработени от Министерството на туризма и обхващат 58 населени места в цялата страна.В подготовката на проекта са поискани становища от 50 общини, като над 30 от тях са дали предложенията си. При разработването на дестинациите са взети под внимание наличието на минерални води, климата и пр.
"Как в Пловдив са източвали здравната каса за лекарства", пише "Капитал"
Притеснителното в случая е, че е възможно схемата да съществува за всякакви медикаменти във всички градове
Висши служители на регионалната здравна каса в Пловдив бяха арестувани в момент, в който са си поделяли парите от източването на институцията. По думите на прокуратурата става въпрос за 1.1 млн. лв., получени по незаконен път за фиктивно отпуснати лекарства през виртуални аптеки.
"Кривите аргументи и плоските данъци", пише в. "Сега"
От десет години облагането на доходите в България е пропорционално и равно, 10% данък върху печалбите на фирмите и доходите на гражданите, по американски маниер наричан "плосък данък" (от flat tax). Съвсем логичен момент за равносметка. Но нелогично и за срам на икономическата професия, истинска и обективна оценка на тази най-важна данъчна реформа в страната не се получи, а повечето коментари, които заляха пресата и екраните, останаха в плен на политическата теза, най-вече вдъхновените от считаната за популярна (понеже е популистка) теория, че равният данък създава неравенство.
"20 стотинки разлика между "обикновена" банкова такса и "за бедни"" пише в. "24 часа"
Още няма чувствително намаление на сумите, които събират трезорите
От 1 август т.г. в повечето банки, работещи на българския пазар, таксите за някои услуги, определени като основни и извършвани чрез специална разплащателна сметка за такива операции, могат да поевтинеят.
Миналата седмица БНБ обяви средния размер на събираните в момента суми от трезорите (виж таблицата).
През февруари 2017 г. и у нас със Закон за платежните сметки и платежните системи бяха въведени т.нар. платежни сметки за основни операции заради евродиректива. Идеята на директивата, заложена и в закона, бе всеки потребител на банкови услуги, включително и най-бедният, да има достъп до банковата си сметка.
"Да не спираме магистралата, а да преместим находките", пише в. "Стандарт"
- Проф. Овчаров, на извънредна сесия в петък Общинският съвет в Благоевград реши, че няма да има местен референдум за съдбата на археологическите разкопки край Покровник, за които се предполага, че са от древното селище Скаптопара. Това не даде отговор на въпроса дали ще останат разкопките или автомагистрала "Струма" ще минава през тях. Какъв е вашият коментар като един от водещите археолози у нас ?
- Сега разбирам за решението на Общинския свет и смятам, че разумът е надделял, защото това, което ставаше последните дни беше безумие. Група хора, които не са специалисти, и които отричат мнението на експертите, застанаха на една привидно гражданска позиция, която обаче е дълбоко некомпетентна.
Имам претенциите, че съм бил два пъти на този обект, където разкопките се ръководят от доц. Здравко Димитров, с когото съм работил дълги години на Перперикон, така че много добре познавам неговите качества.