"Австрийската Kronospan ще инвестира 300 млн. лв. в нови фабрики", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Австрийската компания Kronospan ще направи една от най-големите индустриални инвестиции в България - през следващите три години ще вложи 300 млн. лв., а като начало догодина ще изгради ново производство на ПДЧ плоскости за 75 млн. лв. във Велико Търново. Планът е на финала двата български завода на групата да имат над двойно по-голямо производство. Сега дървопреработвателни предприятие в Бургас и търновската фабрика имат годишни приходи от 175 млн. лв. и голяма част от продуктите са за износ в региона.
Производителят на плоскости "Кроношпан България" ще изгради нов завод за 75 млн. лв. във Велико Търново, съобщиха от компанията. Тази седмица дружеството получи строително разрешително от общината. "Кроношпан" работи в града от осем години, а разширението на дейността идва, след като през юни закупи производствената площадка на вече неработещото "Дървообработване-ВТ".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Бум на алергии от цветни дрехи" четем на първа страница на в. “Труд”
Текстилните бои са най-новият алерген, който тази година бе включен в стандартната серия за тестуване, прилагана у нас и в Европа. Просто казано това е изследването, с което се открива към какво пациентът има непоносимост.

„Алергиите към текстилните бои надминаха критичната граница от 2% от населението на Европа. Затова те бяха поставени на последното 30-о място в т.нар. стандартна или базова европейска серия (от тридесет вещества), установяваща към какви агенти сме чувствителни.“

Прочети още от в. “Труд”

“Кметовете няма да пипат данъците”, извежда на първа страница  в. “Стандарт”

Преди дни премиерът Бойко Борисов призова кметовете да събират местните данъци и такси, за да си вържат бюджетите. Малко повече от месец след местните избори "Стандарт" направи проучване сред градоначалниците. Основният въпрос беше дали смятат да вдигат налозите.
Междувременно Перник пък скочи срещу идеята шофьорите от провинцията да плащат такса за влизане в столицата.

Видин, Благоевград, Кърджали, Смолян и Добрич запазват досегашните тарифи. Ще събират по-стриктно налозите и ще продават имоти, за да вържат бюджета

Повечето от кметовете в страната не възнамеряват да вдигат местните данъци и такси.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Двама арменци зарязали белия бус на терминал 1” четем на първа страница във в. “Монитор”
Единият си купил двупосочен билет до Брюксел, чакат го да се върне утре
Двама арменци, определени от българското МВР като лица с „рисков профил“, са оставили белия бус на терминал 1, който във вторник вдигна службите на крак заради съмнение за оставен взрив във него. Това съобщи пред БНР главният секретар на МВР Георги Костов.

Според данни на разследващите двамата пристигнали с белия микробус „Мерцедес“ на летище София след полунощ на 1 декември. Към 1 часа те оставили возилото на платения паркинг на аеропорта и влезли в терминал 1. От там излетели в две различни посоки – единият хванал полет на нискотарифна компания за Брюксел, а другият отпътувал за Русия. По данни на службите арменецът, който излетял за Белгия, пътувал с двупосочен билет, според който на 3 декември, т.е. утре, трябва да се върне с обратен полет у нас.

Дали това ще стане, обаче не е ясно. Властите у нас обаче ще направят необходимото, за да може двамата граждани на Армения да бъдат разпитани, обясниха източници от МВР за БНР.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„420 лв. най-ниската заплата, 161 лв. най-малката пенсия", четем на първа страница на в. „24 часа"
Минималната работна заплата да стане 420 лева от 1 януари 2016 г.

Това предвижда бюджетът на Държавното обществено осигуряване, който парламентът прие на второ четене във вторник след повече от 6 часа дебати.

Пенсиите ще бъдат индексирани с 2,5%, или с 8,07 лв., но от 1 юли догодина, гласят приетите текстове.

Така минималната пенсия ще стане 161 лв., а средната ще стигне до 331,62 лв. при 320,55 лв., колкото бе тази година. Таванът за максималните пенсии остана без промяна и догодина - 910 лв.

Прочети още от в. „24 часа"

"Тунел на "Струма" поставя абсолютен рекорд по скъпо строителство у нас” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Пробиването на тунел от 2 км по магистрала "Струма" заедно с още около 2.5 км подходи към него се очертава да бъде най-скъпото пътно строителство у нас. Прогнозната цена от 250 млн. лева без ДДС е посочена в обявата за избор на строителна компания, която трябва да изпълни общо 4.5 км от аутобана към Гърция. Досега рекордът за най-висока цена се държеше от магистрала "Люлин".

Националната компания за стратегически инфраструктурни проекти - звеното към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което отговаря за новите магистрали, вече пусна обществена поръчка. Тя е за проектиране и строителство на част от трасето, в което основната работа е прокопаването на тунел при село Железница. Както в. "Сега" писа, преди време държавата се отказа от идеята да строи 15-километров тунел през Кресненското дефиле. Приет беше алтернативният вариант от редуващи се виадукти, къси тунели и открити участъци. Оставащите участъци от "Струма" между Благоевград и Сандански от 64 км са разделени на три отсечки. Това са Благоевград-Крупник, Крупник-Кресна и Кресна-Сандански. Проектът за тунел "Железница" е част от лота Благоевград-Крупник.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Столичната община готви концесията на "Топлофикация - София"", пише в. “Капитал Daily”
Бъдещият концесионер на "Топлофикация - София" ще трябва да плати първоначална вноска в размер на 200 млн. лв. от задълженията на дружеството към Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това предвижда доклад на Столичната община, с който се дава разрешение на топлофикационното дружество за сключване на споразумение за ново разсрочване на дълга му към Българския енергиен холдинг, който е в размер на 503 млн. лв. натрупан от 1998 г. насам. Освен това БЕХ претендира за други 50 млн. лева, които "Топлофикация - София" не признава.

Документът вече е бил одобрен от ресорните общински комисии и приемането му ще бъде гласувано окончателно от общинския съвет в четвъртък (3 декември).

Най-голямото топлофикационно дружество в страната, което захранва с топлоенергия цяла София, от години е в лошо финансово състояние, а през 2014 г. реализира загуба от 57 млн. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Имотите в София носят почти 5 пъти по-висок доход от влог в банка", пише в. “Сега”
През годината жилищата в София са донесли на собствениците си средна доходност от отдаването им под наем от около 5.4%. В същото време от влог в банка в момента се печелят около 1.25% годишно. Имотният пазар в столицата се възстановява с бързи темпове и през 2015 г. отбелязва 30% ръст на сделките спрямо година по-рано.

Една от причините за оживлението на имотния пазар са именно символичните лихви по депозитите в последната година. Това изкара на пазара не само купувачите на имоти, които имат нужда от нов дом, но и инвеститори, които търсят по-висока доходност в сравнение с депозитите. Според данните на брокерите в момента около 15-20% от купувачите придобиват имоти с цел инвестиция.

Прочети още от в. “Сега”

“Министър Горанов: Оптимист съм за икономиката, предстои ни стабилна година” пише в. „Труд"
Оптимист съм за икономиката – сигналите са положителни за последното тримесечие на годината – фискалното изпълнение ще бъде много по-добро от заложеното в актуализацията. Това каза пред журналисти в парламента министърът на финансите Владислав Горанов.

Министър Горанов коментира, че ни предстои една стабилна и предвидима година, с изключение на геополитическите фактори на нестабилност, които са извън процесите вътре в България.

„Надявам се да запазим добрите темпове на растеж, които за другата година са още по-добре очертани“, коментира Горанов.

Прочети още от в. „Труд"

“Санкцията като път към прогреса“, четем във в. “Монитор”
Винаги като се върнем от някоя богата страна, се чудим как там улиците са чисти и фасадите на кооперациите не са олющени. И тайната за това не се крие нито в манталитета на тамошните коренни жители, нито в мерака им за работа. Чисто и просто там санкциите са големи, и най-важното, прилагат се безотказно.

Преди години мой познат, заселил се в голям град отвъд океана, се бе върнал през лятото и ми разказа как американците са го научили на ред. Спрял той на един светофар с колата и докато чака си изхвърлил пепелника на асфалта. На следващото кръстовище обаче го застига полицейски патрул, слагат му белезниците и го водят при съдията. Онзи с тогата удря с чукчето и му налага глоба от 1000 долара. Познайте дали след това нашенецът е посмял да повтори изпълнението си.

Някои ще кажат, че всичко все пак опира и до домашно възпитание и може би ще са прави. Но само донякъде. Все пак санкцията дава по-бърз резултат.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Над 350 уловки в договори за бързи кредити", пише в. „24 часа"
Срещу 6 дружества ще бъдат предявени искове в съда, отказвали доброволно да отстранят клаузи

Над 350 неравноправни клаузи в договори на фирми за бързи кредити е открила при проверки Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи председателят ѝ Димитър Маргаритов.

Експерти превеждат “неравноправни клаузи” в официалния език на Маргаритов като “уловки” , които поставят потребителя в неизгодна ситуация. Те могат да се крият в общите условия, допълнителните споразумения и въобще във всеки текст и с най-малкия шрифт.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Плащат на вузове, за да се сливат", пише в. “Стандарт”

Държавата ще предоставя пари от бюджета за "консолидация и оптимизация" на висши училища, ако те го поискат сами и техните ръководства са представили проекти за това. Парите ще се дават, ако за това се получи съгласие от Министерски съвет. Сливането на няколко университета със сходни профили е стара идея, лансирана още от времето на Сергей Игнатов. Идеята е държавата да стимулира висшите училища сами да предприемат тази стъпка.

Текстът е част от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. В него между първо и второ четене просветната комисия в парламента обедини четири законопроекта за промени, свързани с университетите. Сред тях е внесеният от Министерски съвет проект, разработен от МОН, съгласно който в следващите години ще нарасне финансирането на университетите на базата на качеството. От огромно значение за отпускането на субсидии ще бъде реализацията на студентите след завършването им. В проекта е записано също, че по специалности, които са приоритетни за държавата, тя може да отпуска за университета дори и повече места от тези, които той е поискал сам. Приемат се мерки и срещу "хвърковатите чети" от преподаватели - вече един преподавател може да участва в акредитацията само на едно висше училище.

Прочети още от в. “Стандарт”