„Бойко Борисов: Мафията има интерес да няма правителство", четем на първа страница на в. „24 часа"
Мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават. Такъв коментар направи министър-председателят Бойко Борисов в края на правителственото заседание след като изнесе информация, че приходите през януари надвишават с 900 млн. лв. събраното през януари 2015 г. В тази сума не са включени 250 млн. лв. възстановен на фирмите ДДС, съобщиха от правителствената пресслужба.

Дори и най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо, което правим, и правителството трябва с вдигната глава да обяснява как се бори с корупцията, защото основното в нея са парите. Няма по-видим признак в тази сфера – резултатът е в сайта на Министерството на финансите, посочи Борисов.

Прочети още от в. „24 часа"

"Политици и магистрати контраатакуваха ЕК” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Правителството, парламентът, Висшият съдебен съвет (ВСС) и прокуратурата останаха глухи за голяма част от съществените критики на Европейската комисия (ЕК) и контраатакуваха с твърдения, че мониторинговият доклад за напредъка на България обслужва мафията, че е правен само по слухове, както и че е време наблюдението изобщо да се отмени. Докладът на ЕК, който беше обявен официално вчера, съдържа тежки за управляващите констатации заради скандала със съмнения за търговия с влияние, известен като "Яневагейт", политическата намеса в работата на съдебната власт, липсата на разследвания за корупция във властта и затлачени закони. Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс обяви, че най-големият проблем продължава да бъде липсата на реални резултати в борбата с корупцията по високите етажи на управлението и по делата, свързани с организираната престъпност.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Дългът на България може да надхвърли 42% от БВП до десет години", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
България ще продължава да трупа дългове, като в рамките на десет години съотношението спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) може да достигне 42%. Това е записано в доклад за фискалната устойчивост, изготвен от Генералната дирекция по икономическите и финансови въпроси (ECFIN) към Европейската комисия. Тази прогноза се прави при допускането, че няма да има сериозни финансово-икономически сътресения, а всички правителства в този период ще следват настоящата фискална политика. Анализът на експертите показва още, че за разглеждания период до 2026 г. дефицитът на начислена основа (заедно с всички поети бъдещи финансови задължения) няма да падне под 1.3% от БВП. Ако обаче се повиши, това ще увеличи дълга над обявената прогноза.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Парното с поне 10% по-евтино от 1 април” четем във в. “Монитор”
Цената на парното трябва да падне поне с 10 на сто от 1 април, като не е изключен този процент да стигне и 15 на сто. Това ще стане, ако се сбъднат прогнозите на енергийния регулатор за 20% намаление на цената на природния газ, също от началото на април.

Иван Иванов, шеф на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обясни, че новото намаление на цената на газа ще бъде в резултат на трайното поевтиняване на суровия петрол на международните пазари, който е ценообразуващ елемент за природния газ у нас. Той припомни, че цената на газа, който Русия ни доставя се определя по формула, която взема предвид котировките на алтернативните горива за 9 месеца назад.

Шефът на КЕВР не се ангажира с процент за поевтиняване на парното, но по принцип се знае, че синьото гориво формира 70-75% от цената на парното.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Съдебният кадровик Румен Георгиев: ВСС не е средоточие на злото" четем на първа страница на в. “Труд”
- Г-н Георгиев, какво стана? Както би казала г-жа Янева в оня запис – Цветанов ви опраска веднага след като беше окончателно оправдан. Той поиска оставката на ВСС от името на ГЕРБ и част от реформаторите.

- Висшия съдебен съвет не е средоточието на злото в България. Истината е – позволете ми една перифраза на Мопасан, че и ВСС не е нито толкова хубав, нито толкова лош, колкото изглежда. Знам го, защото съм бил член на два състава – четвъртия и седмия. Четвъртият е един от трите състава, изкарали пълен мандат. Всички останали са прекратявали предсрочно дейността си по волята на новодошли управляващи.

Прочети още от в. “Труд”

“Каним Русия за хъба Балкан”, четем във в. “Стандарт”

България разглежда руския природен газ като един от източниците за доставки за газоразпределителния център "Балкан". Това стана ясно по време на работната група "Енергетика" към Междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно техническо сътрудничество, която заседава в София. С руските партньори е била обсъдена концепцията за хъба "Балкан".

Проектът е важен от гледна точка на диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на синьо гориво за нашата страна. По време на разговорите е представен статусът на проекта и създадената през декември 2015 г. съвместна работна група между ГД "Енергетика" на ЕК и българското правителство, свързана с реализацията на този проект. Енергетиката заема водещо място в двустранните отношения между България и Русия.

Прочети още от в. “Стандарт”

„"Пикадили" - между кредиторите и плащането", пише в. “Капитал Daily”
Веригата "Пикадили" е обкръжена от кредитори, но според мениджърите й е близо до финала на договарянето и разплащането с тях. От една страна, съдия-изпълнител продава марката "Пикадили" и още няколко свързани бранда, от друга, в сряда беше първото заседание по делото за несъстоятелност на дружеството. И от двете действия обаче най-вероятно няма да последва нищо. Първо, марката "Пикадили" от миналата година не е собственост на компанията, а на нейния акционер "АП март", т.е. няма какво да се продава и процедурата вече е оспорена и скоро ще трябва да бъде прекратена. При делото за несъстоятелност пък съдът е отхвърлил голяма част от исканията, други са оттеглени заради постигнато споразумение за разсрочено плащане с длъжника. Така е останал само един доставчик - "Ариел фиш", с който мениджърите се надяват да постигнат споразумение до дни и така процедурата да бъде прекратена.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Има по-големи "виновници" за бюджетния дефицит от общините", пише в. “Сега”
Министерството на финансите предлага промени в Закона за публични финанси (ЗПФ) относно управлението на общинските бюджети. На пръв поглед промените изглеждат добре обмислени и насочени към оздравяване на общинските финанси. Те обаче омаловажават ролята и значението на общинското самоуправление, а дават предимство на централизираните решения на министъра на финансите.

От мотивите към проекта става ясно, че МФ, обезпокоено от нарастващите дефицити в много общини, предлага нови процедури за отстраняване на проблемите. Въвеждат се показатели за измерване и определяне на финансовите затруднения; ред и процедури за намаляване на дефицитите; нови подходи за искане на допълнителни средства; уреждат се намесата и правата на министъра на финансите; регламентират се глобите за лицата, които не са действали адекватно.

Прочети още от в. “Сега”

“Ипотеките без такса за предсрочно погасяване” пише в. „Труд"
Всички ипотечни кредити ще могат да се погасяват предсрочно без такса, ако потребителят е платил 12 месечни вноски. Това предвижда проект на нов закон за кредитите за недвижими имоти, който правителството одобри вчера. Подобна възможност е регламентирана и в сегашното законодателство, но тя не важи за заеми над 147 000 лв.

Според проекта на новия закон, ако кредитът бъде изплатен преди първата година, кредиторите ще имат право на обезщетение до 1% от предсрочно погасената сума. Таксата може да е по-голяма само ако банката успее да докаже, че загубите й от преждевременното изплащане на заема надхвърлят тази стойност.

Прочети още от в. „Труд"

“5 дни мръсен въздух разболява българите“, четем във в. “Монитор”
Печки на въглища бълват прах. Всеки десети с рак на белите дробове е дишал мръсен въздух.
5 поредни дни българи от цялата страна дишат мръсен въздух. От събота в 18 града у нас нивото на фини прахови частици във въздуха е над нормата. В събота в Горна Оряховица прахът в атмосферата е бил 5 пъти над допустимото. Топ 3 на най-мръсния въздух допълват Видин и Шумен. В софийските квартали „Дружба“, „Хиподрума“ и „Павлово“ прахът във въздуха е бил 3 пъти над нормата. Ден по-късно замърсяването е било почти 6 пъти над допустимото.

„Основната причина за замърсяването е отоплението с твърдо гориво.“, заявиха от Изпълнителна агенция „Околна среда“.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„“Икономист”: Кандидатурата за ООН създава турбуленции в България", пише в. „24 часа"
Две от водещите кандидатки за поста на генерален секретар на ООН са жени от България. Въпросът коя от тях ще бъде номинирана от българското правителство вече създаде политически турбуленции в страната, пише сп. “Икономист”.

Изданието посочва, че за малка държава, която жадува за глобално влияние, да постави на поста шеф на ООН свой гражданин е желана награда.

Генералният секретар се избира от Съвета за сигурност, което означава, че постоянните членки Русия и САЩ имат голямо влияние. Така че играта ще бъде мръсна, посочва изданието.

Кандидатите пък играят две едновременни партии шах - едната е да спечелят номинацията на собственото си правителство, а другата - да си осигурят благосклонността на Вашингтон или Москва.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Ако не Китай, то кой ще търси петрол?", пише в. “Стандарт”

Твърдо убеждение сред петролните анализатори е, че вълчият апетит на Китай към изкопаемите горива ще поддържа световното търсене на енергия за десетилетия напред. Сега това предположение изглежда все по-разклатено.

В новата си прогноза за търсенето на енергия, която бе очаквана с нетърпение и публикувана в понеделник, компанията Exxon Mobil Corp. е понижила очакванията си за Китай. А и излиза поредица от данни, сочещи отрицателните последици от отслабването на икономиката за китайското енергийно търсене, което е сред най-важните фактори в определянето на цената на суровия петрол.

Прочети още от в. “Стандарт”