"Магистралата от Русе до Велико Търново може да е готова най-рано през 2021 г.", четем в "Капитал"

Строителството на магистралата от Русе до Велико Търново няма да може да започне преди края на следващата година, въпреки че Върховният административен съд отхвърли жалбите срещу ОВОС на проекта. Решението на магистратите дава възможност на Агенция "Пътна инфраструктура" да продължи с отчуждаването на имоти, техническото проектиране и организирането на обществените поръчки. Така най-ранната дата за пускането на аутобана ще бъде през втората половина на 2021 г. 

Магистралата, чиято приблизителна дължина е 133 км, е разделена на три подучастъка.

Това са Русе - Бяла (40 км), обход на самия град Бяла (почти 36 км), както и Бяла - Велико Търново (малко над 58 км). Индикативната стойност на целия проект е около 1.2 млрд. лв., които обаче все още не са осигурени. Надеждите на управляващите са, че това ще стане чрез събраните в бъдеще такси от тол-системата.

Прочети още от " Капитал"

"Разходите за храна на българина паднаха под 20%" е заглавиe от в. "24 часа"

Делът на разходите за храна на българина, който е един от най-точните показатели за благосъстояние, падна за първи път под 20%. Това съобщи Евростат, цитирайки годишните данни за 2017 г. за жителите на страните членки на ЕС.

България е на четвърто място в ЕС по този дял от разходите, който за миналата година у нас е бил 19,2%. Става въпрос само за храна и безалкохолни напитки. Естонците дават 20,3% от всичките си разходи за храна, жителите на Литва - 21,6%, а румънците - 27,8%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Хазаите на ексминистър Нанков ударно печелят европроекти" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Жилищната ситуация на бившия министър и настоящ зам.-министър на регионалното развитие Николай Нанков се оказа доста заплетена и със сериозни бизнес нюанси. При преглеждането на имуществените декларации на властта "Сега" откри, че Нанков досущ като финансовия си колега Владислав Горанов е подслонен в чуждо жилище, за което не плаща наем. В отговор на въпросите на вестника ни зам.-министърът обясни, че от 2011 г. до момента обитава 1/3 от апартамент в столицата, който е собственост на дългогодишна семейна приятелка - Тодорка Сотирова. В замяна Сотирова ползвала безвъзмездно бащината къща на Нанков в Априлци.

Но зад невинното обяснение за жилищния бартер прозират сериозни бизнес зависимости. Точно преди да влезе в политиката, Николай Нанков е бил съдружник в "Африт" ООД с Елка Сотирова - дъщеря на "семейната приятелка" Тодорка. Нанков е във фирмата, която печели пари като консултант по проекти, кандидатстващи за еврофинансиране, до 2009 г. След това като активист на ГЕРБ е включен в листите за парламентарните избори, а през август 2009 г. е назначен от първото правителство на Бойко Борисов за управител на Ловешка област. Тогава е само на 25 години.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нова идея: Номерата на партиите и преференциите в бюлетините да се разминават" извежда на първа страница в. "Монитор"

омерата на партиите и коалициите в бюлетините да се разминават с тези на преференциите. Това е един от четирите варианта, които са обсъждали управляващите, стана ясно от думите на шефа на правна комисия Данаил Кирилов по време на заседанието на комисията, където депутатите разглеждат поправките в Изборния кодекс на първо четене.

Той предвижда отпадане въобще на номерата, като целта е премахването на феномена "15-15". Сега обаче Кирилов обясни, че това е бил базисен вариант, но има и друг. При него номерата на бюлетините остават, но този за партиите да се разминава за преференциите. Именно към този вариант щял да се придържа и уточни, че това е предложение за второ четене. Той дори даде и пример - номерата за политически партии да са от 1 - 100, а за преференциите от 101 нагоре. От ДПС са номерата на партиите и преференциите да се разминават.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дончев реже правата на необразованите", четем във в. "Стандарт"

Ограничаване на права за хора, които нямат основно образование, предлага вицепремиерът Томислав Дончев. Аргументът му е, че образованието е безплатно.

В екипа ми имаше спор дали основното образование не е твърде ниска цел. Има аргументи задължително да е не само основното, но и средното образование, каза пред БНТ Дончев, разяснявайки идеята си основното образование да стане задължително. Ние говорим за по-конкурентна икономика, богатството се формира, ако произвеждаш по-скъпи неща. След десетилетия, човек, който не може да смята, няма да може да се реализира на пазара на труда, каза още вицепремиерът. Според него е необходима промяна в конституцията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Председателят на КФН Карина Караиванова напуска регулатора, отива в ЕБВР", пише "Капитал"

Тя заменя Калин Митрев от март догодина, търси се кой да оглави комисията

Близо две години и половина след като избра Карина Караиванова за председател на КФН, властта отново ще търси кой да оглави финансовия регулатор. На днешното си заседание правителството реши тя да замени съпруга на Ирина Бокова - Калин Митрев, като представител на България в съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Решението влиза в сила от 1 март 2019 г. 

"Заявявам, че ще продължа да изпълнявам принципно и енергично задълженията си като председател на КФН до окончателното решение по издигнатата кандидатура", каза Караиванова официално изявление, разпространено от пресцентъра на КФН.

Прочети още от " Капитал"

"Бонус-малус трябва да се въведе поетапно", пише в. "Сега"

Смисълът на системата е не да печелят застрахователите, а за да има по-малко катастрофи, а от там по-малко загинали и ранени.

В България от 10 години говорим за нуждата от въвежане на "бонус-малус" система, но работеща. Тя е в пряка връзка с намаляване на пътнотранспортните произшествия и това е доказано в другите държави, където тя е въведена. Освен това с нея се въвежда една справедливост, която липсва на нашия застрахователен пазар - индивидуална оценка на качествата на водачите. През годините бяхме свидетели на фрапиращи случаи - водачи с по 50-60 акта, фишове, наказателни постановления, присъди. Водачи с глоби за 30 000 лв., които не плащат, и за такива водачи няма санкция...

Именно със системата "бонус-малус" трябва да се въведе справедливост. И тук вече влизаме в детайлите.

За съжаление Комисията за финансов надзор (КФН) работи в изкривена, бих казал извратена, нормативна рамка, с която трябва да се съобразява и в която трябва да предложи приемлив модел на "бонус-малус".

Прочети още от в. "Сега"

"Духаме в нови дрегери на КАТ за 2,5 млн. лв." пише в. "Монитор"

Пътна полиция" ще се сдобие с нови дрегери за алкохол и наркотици на приблизителна стойност от 2,5 млн. лева.

Това предвиждат предложения за финансиране на проекти, свързани с безопасността на движението от фонда, в който се събират глобите на нарушителите. Предложенията са отправени след последното заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата към МВР.

В публикуваните документи на страницата на комисията се вижда, че е необходима доставка на мундщуци за анализатори на алкохол в дъха, които са на стойност около 73 хил. лева. Трябва да се доставят и сертифицирани сравнителни материали за извършване на последваща проверка на анализатори за алкохол в дъха за 11 500 лева.

Прочети още от в. "Монитор"

"Седем отстрела в мъглата", пише в. "Стандарт"

Помните ли холивудския хит "Мъглата", който през далечната 1980 г. събра стотици милиони в кината по света? Мистерията бе толкова разтърсваща, че 25 години по-късно, Холивуд пусна римейк, който отново влезе в топ 100 на най-гледаните прожекции. Лентата разказва историята на градче, което периодично е спохождано от мистериозна мъгла и живее в ужас от нейната поява. Защото, всеки пък щом се вдигне пелената, жертвите се множат.

Софийската мъгла си има своето географско обяснение. В добавка с домбаските въглища и горящите автомобилни гуми, с които се топлят ромите, тя наистина става непрогледна. Но, когато се съчетае с политическата, се превръща в силно токсична.

Добрите ловци не излизат в мъглата. За политическите обаче това не пречи на отстрела. Напротив - носи златен улов. През изминалата седмица имаше поне 3 доказателства. Първа мишена продължи да бъде финансовият министър Владислав Горанов. Почвата под краката му стана двойно турбулентна след изповедта му, че причината да се премести в безвъзмездно наетия апартамент с масонски привкус е земетресението в Перник, което депресирало цялото му семейство. Евентуалният отстрел на финансов министър обаче смути дори опозицията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"От "жълтите жилетки" зависи накъде ще завие Европа" четем в "24 часа"

84% от французите защитават исканията политиката да се обърне към обикновения човек

Улични битки, разрушения, убити и ранени. От седмици протестното движение "Жълтите жилетки" блокира улици, бие се с полицията, стигна се дори до вандализъм, при който бяха повредени части от Триумфалната арка и изложбени зали. Полицията действа не по-малко сурово - сълзотворен газ, палки, разпръскване на демонстранти с брутална сила, блокади.

Сцените в Париж са като от гражданска война Дали такава всъщност наистина няма? Протестите на "жълтите жилетки" се разпространиха и извън столицата, в цяла Франция. Според данни на френското вътрешно министерство в протестите последния уикенд са участвали 136 000 души. 84% от французите подкрепят протеста, сочат и социологическите проучвания. Това са числа, които не могат да се оправдаят с обвинението, че зад този протест стои Кремъл, националистите на Марин льо Пен или други антиевропейски сили. Франция има проблем и той не е от днес, едва днес обаче гневът на французите излезе на улицата.

Кои са "жълтите жилетки" и за какво протестират?

Прочети още от в. "24 часа"