"Наш патент чисти водата от уран", четем на първа страница на в. "Труд"

Съоръжението само преценява как да пречисти водата чрез озон, без да използва канцерогенния хлор

Последно поколение пречиствателна станция може да реши проблема със замърсената с уран и манган вода на Хасково за дни. Патентованата, изцяло българска технология, която няма еквивалент в света, чака възможност да бъде приложена на практика. Това обявиха пред "Труд" авторът й - професорът по квантова електроника и шеф на старозагорската "Елфи Тех" ООД Жеко Ганев, и Красимир Узунов, собственикът на варненската компания "Интерсервиз Узунови".

От 30 години проф. Ганев се занимава с научни разработки в тази сфера. Преди 8 г. той патентовал адаптивна станция, която избира режима на работа на пречиствателното съоръжение според замърсителния товар - тежки метали, микробилогия, токсини. Подобни продукти предлагат и големи производители в САЩ и Англия, но те са 5 до 10 пъти по-скъпи, подчерта ученият пред "Труд".

Прочети още от в. "Труд"

"Кабинетът жертва зам.-министър в опит да тушира нацистки скандал" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Новоназначеният зам.-министър на регионалното развитие Павел Тенев подаде оставка, вицепремиерът Валери Симеонов се измъква сух, макар да продължава да не разбира какво точно се случва, а ГЕРБ като цяло зае стойка "Ни чул, ни видял". Така накратко управляващата коалиция смята да приключи нацисткия скандал, в който се забърка. 

Поредните страсти около кадрови назначения в кабинета лумнаха, след като в понеделник премиерът Бойко Борисов назначи трима зам.-министри от квотата на "Обединените патриоти" (ОП), като и тримата са предложение на НФСБ, партията на Симеонов. Професионалните биографии на двама - Красимир Първанов (енергетика) и Ангел Попов (транспорт), са доста спорни и срещу тях се надигна брожение веднага след назначаването.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"CEZ отся четирима кандидати за българския си бизнес", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Христо Ковачки и соларната "Инерком" едва ли ще намерят средства за голямата покупка. Следващите в списъка са братя Бобокови и Energo-pro

Най-голямата частна енергийна сделка досега - продажбата на бизнеса на CEZ в България, навлезе във втора фаза: избор на кандидати, с които да продължат преговорите. Според различни източници, близки до процедурата, отсяването засега е наполовина - четирима са поканени да дадат окончателни оферти и банкови гаранции за ценовите си предложения. Половината от тях са изцяло местни и трудно ще намерят финансиране от порядъка на 300 млн. евро. Така те вероятно ще отпаднат, а на полуфинала почти сигурно...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Четири бариери може да спънат растеж от 4%" е заглавиe от в. "24 часа"

След цели шест години на стагнация през 2015 и 2016 г. икономическият растеж в България рязко се ускори до около 3,5% и се запазва на тези нива и в началото на настоящата година. С тази динамика на икономиката България успя да влезе в топ 5 на европейските страни - през 2016 г. само Ирландия, Малта, Румъния и Люксембург ни изпреварват по темпове на реален растеж, докато останалите 23 страни от ЕС са зад нас.

Безспорно това има положителен ефект - и броят на заетите се увеличава, и безработицата спада, и потреблението се увеличава. В същото време темповете на икономически растеж все още не са достигнали нивото от преди кризата. През 2007-2008 година икономическият растеж достигна 6-7%, или около два пъти по-висок, отколкото е сега. Разбира се, част от този растеж преди кризата беше неустойчив и еднократен - например масовото строителство на молове - и едва ли ще се повтори. Но все пак има възможности и за по-висок растеж спрямо сегашните нива.

Прочети ще от в. "24 часа"

"30 големи строежа вдигат шум по морето" извежда на първа страница в. "Монитор"

До Равда копаят основи за хотел и ваканционен комплекс

Продължава работата на около 30 строежа на големи хотели и ваканционни комплекси вървят в курортите на българското Черноморие. Това сочат данни на Националния регистър за ново строителство и реконструкции в България, предоставени на "Монитор". По Южното Черноморие обектите са 21, а по северното - десетина.

Петър Каменов от регистъра обясни, че в Кранево се завършва голям хотелски комплекс. "Там все още има много работа и не се знае кога ще бъдат готови", поясни той и добави, че подобен обект също се довършва в момента и в курорта "Албена", но изпълнението му също се е е забавило, а трябвало е вече да са го отворили.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Чакат още оферти за тол системата", четем във в. "Стандарт"

Рестартираме процедурата по избор на изпълнител за изграждане на тунел "Железница", обяви министърът на МРРБ Николай Нанков. "Строежът ще бъде със съкратени срокове. Поне с 400 дни ще се редуцира времето за изпълнение. Обществената поръчка за съоръжението ще бъде обявена в три обособени позиции. Първата ще бъде за пътното платно до тунела, втората - за самия тунел "Железница", а третата обособена позиция ще обхваща съоръженията и пътните платна след него", продължи Нанков. 

"Оценката за въздействие върху околната среда за участъка от автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е готова. Подготвя се техническа експертиза към нея и към оценката за съответствие. В началото на юни двата документа се очаква да бъдат внесени в Министерството на околната среда и водите, а строителните дейности да започнат в началото на 2019 година. "В рамките на настоящия програмен период ще успеем да приключим най-тежкия участък от автомагистрала "Струма", заяви Нанков.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Макрон събра в правителството имена от целия политически спектър", пише в. "Капитал"

Известен еколог е министър на околната среда

Президентът на Франция спази обещанието си да попълни новото правителство с представители на различни части от политическия спектър в опит да преодолее разделението между левица и десница. В същото време традиционните партии, които и без това са в много тежко състояние, се опасяват, че Еманюел Макрон "краде" техни кадри, за да ги отслаби още повече и да подсили проекта си за собствена партия преди парламентарните избори на 11-18 юни.

Прочети още от в " Капитал"

"Свършва ли бумът на измамите с банкови карти?", пише в. "Сега"

Въпреки развитието на новите технологии в много страни по света пластиките още са само с магнитна лента

Възможно ли е във времето, когато безкасовите разплащания са преобладаващи, поне в развитите страни, да се окаже, че ви отказват теглене на пари в брой? Или внезапно да установите, че някой на десетки хиляди километри харчи от вашата сметка? Това все още се случва въпреки усилията измамите да бъдат ограничени. 

В последно време много българи се оплакват от източване на банковите им карти от устройства в САЩ, както и в страни в Далечния изток. Може да е парадокс, но се оказва, че Щатите са доста изостанали по отношение на надеждната защита на банковите разплащания, за разлика от Европа, в това число и България.

Прочети още от в. "Сега"

"България е на 8-мо място по консумация на алкохол в света" пише в. "Труд"

Широко разпространеният стереотип, че руснаците са на първо място по употреба на алкохол в Европа, ако не и в света, се оказа неверен. Според годишния доклад на Световната здравна организация (СЗО) за 2016 г. те са едва на 4-то място (на Стария континент и на планетата) със средна консумация от 13,9 литра чист алкохол годишно.

За най-големи любители на чашката са обявени гражданите на Литва, които изпиват по 18,2 литра алкохол за година. След тях са Беларус (16,5 л) и Молдова (19,5 л).

България е на 8-мо място в класацията. Според доклада на СЗО българите изпиват годишно по 13,6 литра чист алкохол. Толкова консумират и хърватите. Малко по-сериозни пиячи са чехите и румънците с 13,7 литра, а непосредствено след нас се нареждат белгийци (13,2), украинци и естонци - с по 12,8 литра годишно.

Прочети още от в. "Труд"

"Софиянци отказват оферти на 30 км от града, не им се пътува", пише в. "Монитор"

Млади висшисти не искат ниски заплати, предпочитат да емигрират, Търсят се все повече международни шофьори

- Г-н Василев, директор сте на единственото бюро по труда, което има филиал за учещи. Бизнесът твърди, че младежите са много претенциозни и че все по-често отказват заплати под 1000 лв. Какви са вашите наблюдения?

- Филиалът "Студентски труд" създава предпоставка учещите да започнат работа веднага след приключване на образованието си. Агенцията по заетостта има сключени споразумения за сътрудничество с висшите учебни заведения, като за целта има определени служители от бюрото по труда, които извършват постоянен информационен обмен за свободни работни места, трудови борси, работа в чужбина, стажове и други дейности, касаещи младежите. В академичните центрове има служители от бюрата по труда, които работят с учещите.

Всяка година във филиала се регистрират между 700 и 1000 младежи. Тези, които имат висше образование и владеят чужди езици, определено се интересуват от заплащане над тази сума. Имат очаквания към определено възнаграждение, тъй като имат възможност да започнат работа и в ЕС, където с тези езици ще получават по-добро възнаграждение.

Прочети още от статията на в. "Монитор"