Застрахователната компания Allianz публикува второто издание на своя глобален пенсионен доклад Global Pension Report, който анализира 75 пенсионни системи в света, използвайки пенсионния индекс Allianz Pension Index (API), съобщиха от компанията.

Той се състои от три стълба - анализ на основните демографски и фискални изисквания (оценява скоростта на демографските промени, публичната задлъжнялост и общия жизнен стандарт; следователно той отразява структурните предпоставки, които всяка пенсионна реформа трябва да вземе предвид) и след това разглежда двете основни измерения на всяка пенсионна система: устойчивост и адекватност.

Първият оценява доколко една пенсионна система е подготвена да смекчи въздействието на демографските промени, а вторият оценява адекватността на пенсионните системи и дали осигуряват адекватен жизнен стандарт в напреднала възраст.

С претеглената сума на всички параметри, API дава стойност между 1 (най-добра) и 7 (най-лоша) на всяка от 75-те анализирани страни, като по този начин позволява цялостна оценка на съответната пенсионна система.

Средствата за пенсии растат, а броят на получателите им намалява - колко е средната пенсия

Средствата за пенсии растат, а броят на получателите им намалява - колко е средната пенсия

Разчетите на НОИ

Според анализа, най-добрите пенсионни системи са в Дания, Нидерландия и Швеция. Едва на следващите две места са класирани страни извън ЕС - Нова Зеландия и САЩ. Следва Тайван, десето място заема Южна Корея, а България се класира на 25-то място в света с 3,4 по API.

Пенсионната система България

С обща оценка 3,4 българската пенсионна система се нарежда в средата на световната класация. Въпреки това, заедно с балтийските държави, тя е една от най-добрите в региона. Нейната силна страна е сравнително добрият резултат за устойчивост, отразяващ неотдавнашните увеличения на възрастта за пенсиониране и минималните периоди на вноски.

Ахилесовата пета остава демографската перспектива, която бързо се влошава: коефициентът на съотношението между нетрудоспособна и трудоспособна възраст се очаква да нарасне до 56,2 на сто до 2050 г., един от най-високите коефициенти в региона.

Следователно може да са необходими допълнителни реформи, не на последно място с акцент върху адекватността. Например капиталово финансираните решения и възможностите за заетост за по-възрастните работници трябва да бъдат подобрени, за да се увеличат пенсионните доходи отвъд първия публичен стълб, посочват авторите на доклада.

"Най-новите данни от Китай, Южна Корея или Италия, например, сочат ускоряване на демографските промени", коментира Михаела Грим - съавтор на доклада.

Общ резултат

Непретегленият общ резултат за всички изследвани пенсионни системи е едва задоволителен -3,6 на сто. В сравнение с последния доклад на компанията от 2020 година това е съвсем леко подобрение, отбелязват авторите на проучването.

Едва няколко държави като Франция и Китай са успели значително да подобрят своите показатели чрез реформи. Франция почти илюстрира политическата дилема на подобни реформи, тъй като те преобръщат обичайната политическа логика: вместо да раздават облаги днес в замяна на прилагане по-късно, те изискват налагане днес, за да избегнат съкращения по-късно.

Малкото пенсионни системи, които се справят добре към днешна дата - по-специално Дания, Нидерландия и Швеция, с обща оценка под 3 - имат общо: те определиха курса за устойчивост много по-рано, когато демографската бомба все още тиктакаше тихо.

Следователно те могат да служат като модел за много развиващи се страни, които все още имат възможност да стабилизират своите пенсионни системи. Но в много други държави едва ли ще е възможно това да се случи без болезнени реформи, смятат авторите на доклада.

Предложенията на правителството за повишение на минималната пенсия и минималната заплата

Предложенията на правителството за повишение на минималната пенсия и минималната заплата

Новите стойности ще влязат в сила от 1 юли