Цената на суровините могат отново рязко да спаднат, тъй като съкращаването на предлагането при енергоносителите, металите и селскостопанската продукция продължава да е недостатъчно, за да се балансират пазарите. Търсенето в ключовите световни потребители, особено в Китай, е остава слабо, прогнозира американската инвестиционна банка Goldman Sachs.
Ниският темп на растеж в световната икономика и преместването на акцента в Китай – от производството към вътрешното потребление, предизвикаха продължаващата тенденция към намаляване на суровинните цени.
Индексът, включващ цената на 19 суровинни стоки на Thomson Reuters Jefferies CRB Index спадна с 20 процента през тази година. Това е най-силното понижение на индекса след 2008 година.
"Мащабът на посочената слабост многократно надхвърли нашите очаквания”, посочват в обзора си анализаторите на Goldman Sachs, цитирани от Reuters.
Макар и да има признаци, че производителите на петрол в САЩ и ОПЕК могат да съкратят добива и съответно предлагането, това би балансирало пазара чак към края на 2016 година. Но реакцията на пазарите за метали и другите насипни суровини би могла да е още по-бавна, се казва в публикувания днес анализ на банката.
"Затова цените на суровинните стоки трябва да слязат до още по-ниско от сегашното равнище, за да се коригира свръхпроизводството им”, смятат експертите на банката.
Разочароващото търсенето на суровини е обусловено от слабостите на развиващите се пазари, особено силно този фактор се отрази на медната и желязната руди, твърдят от Goldman Sachs.
Рискът от рязко падане на котировките на петрола и другите суровинни стоки остава повишен, заключава анализът на банката.