„Нови трима убийци избягаха за 18 месеца", четем на първа страница на в. „24 часа"
Жена заклала любовника си, поръчител на екзекуция и стрелец се изплъзнали от наказание в затвора в последните 18 месеца

Шестима убийци, петима опасни въоръжени грабители, няколко шефове на наркобанди и дилъри, изнасилвач и педофил са сред 20-те престъпници от София, чиито присъди са влезли в сила от началото на 2014 г., но те не са зад решетките, защото са избягали

Oколо 1100 осъдени престъпници, избягали от българското правосъдие в последните 20 години, се издирват и в момента в България и по света. Това са убийци, рекетьори, наркобосове, похитители и други опасни бандити, които, вместо да изтърпяват наказанието си, се наслаждават на свободата си.

Прочети още от в. „24 часа"

"Дълг от 8.70 лв. набъбна до 1000.70 лв. заради нормативна бъркотия” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Хиляди длъжници затъват все повече, тъй като дълговете им скачат драстично заради такси и възнаграждения за адвокати. Стига се до абсурдни ситуации миниатюрен дълг да се увеличи в пъти заради хитра система на монополистите да товарят задлъжнелите. По тази схема абонат на "Топлофикация", неплатил 8.70 лв., се оказал длъжник на 1000.70 лв. и е очевидно, че законът не забранява това. Дори и онези, които се издължават в доброволния срок, също ще бъдат ощетени - съдът отмени тарифа, която им опрощаваше таксата към съдебния изпълнител. Почти невъзможно ще стане и изпълнението срещу застраховател от негов клиент с промените в Кодекса за застраховането, които са на финалната права в парламента.

Националният омбудсман Мая Манолова обяви, че е залята от жалби срещу топлофикациите. Още преди началото на отоплителния сезон те били над 300 и се очаква да се увеличат.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“НАП извади на светло 4 млн. лв. данъци с лотария”, извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Националната агенция за приходите (НАП) извади на светло поне 4 млн. лв. данъци „на светло” в лотарията си с касови бележки. До момента са регистрирани над 2 млн. касови бона на обща стойност 20 млн. лв. Регистрираните потребители са около 200 хил., съобщиха от приходната агенция днес. Това означава, че само дължимото ДДС върху сумата от 20 млн. лв. е 4 млн. лв. Отделно върху този оборот ще бъдат платени и други данъци, които ще влязат в хазната, категорични са финансовите експерти.

Още от самия си старт лотарията придоби изключителна популярност, като самоз първите седем часа бяха регистрирани близо 1800 касови бележки. А в края на работната седмица привържениците на играта регистрираха приблизително по 10 хил. касови бележки на час. В деня преди Никулден, когато много хора са купували подаръци за близки и приятели или шаран за трапезата си, бяха регистрирани 228 548 бона.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Италия е готова да пази небето ни" четем на първа страница на в. “Труд”
Италия е изпратила официално писмо до българските институции, в което се изразява готовност за „еър полисинг“ (охрана на въздушното ни пространство) с техни самолети и пилоти, научи „Труд“ от източници в Брюксел и София.

Заявката на Рим е в отговор на циркулационно питане, изпратено от българското правителство до НАТО и страни съюзници. Очакват се положителни отговори и от други държави, членки на алианса.

Италия разполага с една от най-големите авиобази в Европа - Авиано. Военновъздушните сили на страната разполагат с изтребители F-16.

Прочети още от в. “Труд”

“Парите за отбрана да стигнат и до бг бизнеса”, пише в. “Стандарт”

За първи път в бюджета ни са заложени средства за целеви проекти. Критикуват ни, че сме "консуматори" на сигурност.

Темата на конференцията е в съзвучие с актуалната обстановка в Европа и въпроса за начина, по който ЕС следва да продължи единен напред - залагайки на общоприетите европейски ценности или на подобрената сигурност.

За съжаление еднозначен отговор няма, но отчитайки последните събития, е ясно, че без отделяне на достатъчно средства и усилия за подобряване както на граничната, така и на вътрешната сигурност, би било невъзможно Европа и отделните държави от ЕС да се справят с нарастващата заплаха, а оттам - да осигурят възможност за стабилност и респективно - за растеж.
Затова и в среда за сигурност, тестваща границите на европейската солидарност, може да се отчете като положителен знак, че бюджетът на ЕС за 2016 г. се опитва да даде адекватен отговор на предизвикателствата. Над 4 милиарда евро са предвидени за подпомагане на държавите членки и трети страни за справяне с бежанската криза, увеличени са средствата за борба с престъпността и защита от терористични нападения.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Парламентът спря скъпата енергия от тор", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Скъпата енергия от оборски тор все пак ще бъде спряна от 1 януари 2016 г. въпреки опита на ДПС да отложи ограничението с шест месеца. В петък, 4 декември, депутатите в парламента решиха единодушно да подкрепят предложението на ГЕРБ централите, използващи 50% оборски тор, които ще влязат в експлоатация след 1 януари, да не получават преференциална цена за енергията си, както е в момента. С това по-високата тарифа вече ще може да се ползва само за възобновяема енергия от малките фотоволтаични инсталации на покривни пространства.
Решението на парламента на практика ще спести на Националната електрическа компания (НЕК) около 200 млн. лв. допълнителни разходи годишно, които иначе трябваше да бъдат платени, ако всички проекти за централи на биомаса, които са в ход, бяха реализирани.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„"Империя онлайн" основа компания за IT аутсорсинг", пише в. “Капитал Daily”
Разработчикът на игри "Империя онлайн" основа собствена компания за IT аутсорсинг. Новото звено е започнало работа през май месец тази година и вече е изпълнило над десет големи проекта, обяви ръководителят му Радослав Гайдарски пред "Капитал Daily". Аутсорсинг дружеството предлага пълния обхват от услуги за всякакъв тип технически проблеми. Първоначалната идея е била да се занимава само с разработката на приложения за мобилни устройства. Всъщност и затова новата компания се казва "Империя мобайл".
"Идеята за компанията изникна спонтанно, след като много хора и наши партньори ни питаха дали не можем да направим софтуерно решение за техните нужди и ни се оплакаха от вакуума на българския пазар за софтуерни услуги. След много откази и обяснения, че не правим друго освен игри, осъзнахме, че всъщност има какво да предложим на пазара", коментира Радослав Гайдарски, управляващ директор на "Империя мобайл".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Една година на кабинета "Борисов" - повече министерства, още по-малко реформи", пише в. “Сега”
Какво може да направи един министър за една година? Може да реже ленти и да вдига шум около себе си или тихо да работи. А може и нищо да не направи. Какво е свършено обаче, най-много си личи през очите на гражданите и фирмите. България е сред страните с най-много министри в Европа, въпреки че размножаването на креслата в правителството изобщо не допринася за подобряване на държавното управление. Красноречив актуален пример е превръщането на голямото Министерство на икономиката в три по-малки ведомства чрез отделяне на енергетиката и туризма.

Прочети още от в. “Сега”

“В София изкарват по 1193 лв., във Видин - по 593 лв.” пише в. „Труд"
Работещите в София изкарват два пъти повече, отколкото във Видин и Благоевград. Това показват данните на НСИ за третото тримесечие (юли-септември). През този период средната заплата в София е била 1193 лв. Най-зле са видинчани, които са получавали по 593 лв., следват благоевградчани - по 606 лв.

Столицата е единствената област в България, в която средната заплата е над средната за страната, при това с цели 36,5%. Изненадващо на второ място по високо заплащане е един от най-бедните региони - Враца (871 лв.). Причината са големите възнаграждения в АЕЦ “Козлодуй”, които надуват средната стойност на заплатите. В Стара Загора, София-област и Варна наетите обикновено получават над 800 лв.

Прочети още от в. „Труд"

“Държавата налива 1 млн. лв. за млади футболни таланти“, четем във в. “Монитор”
1 млн. лв. ще бъдат отделени от 2016 година от програмата на Министерството на младежта и спорта за финансиране на детските футболни школи. За първи път те ще могат да кандидатстват и за държавно финансиране, научи „Монитор“. Бюджетът ще се разпределя на базата на подадените кандидатури съвместно от специалисти на спортното министерство и на футболния съюз, а с тази стъпка спортният министър Красен Кралев ще поправи една несправедливост, продължила години наред – Царят на спортовете да бъде „отрязан от софрата“.

Добре известно е, че у нас, а и в цяла Европа, футболистите са най-добре платените спортисти. За да стигнат до големите пари обаче те имат да изминат дълъг път от подготвителни групи, детско-юношески школи и академии до младежки формации и т.н. И през цялото това време в тях трябва да се инвестира. А също и да се стискат палци талантът да се развие в правилната посока, за да може играчът да стигне до мъжкия отбор и след приличен трансфер да върне част от вложенията обратно в клуба. „Монитор“ се опита да разбере дали това на практика се случва у нас и кои клубове как функционират.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Хампарцумян: Банките са раздали като кредити 90% от депозитите в тях, не ги крием по мазетата", пише в. „24 часа"
Съотношението на кредити към депозити е около 90%. Това означава, че 90% от депозитите са раздадени като кредити на граждани и фирми. „Има достатъчно динамичен оборот на парите в България. Не си представяйте мухлясали гномове, които крият пачки с пари в мазетата на банките.“, каза Левон Хампарцумян, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

Финансистът беше гост на 6 декември, когато по традиция се отбелязва и професионалният празник на банкерите.

„Услугата на банката към хората е финансово посредничество. Вие си давате парите на депозит за 6 месеца или 1 година, а банката ги дава на вас или на друг клиент като ипотечен кредит например за срок от 25-30 години.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Бизнесът иска реформи, а не диктат на улицата", пише в. “Стандарт”

- Г-н Домусчиев, изминаха 8 месеца от първата дискусия "Да! На българската икономика". Каква е Вашата оценка на кампанията от проведени в цялата страна дискусии? Успя ли бизнесът да получи отговор поне на част от поставените от него въпроси и да реши проблемите си?

- Честно казано, получихме отговори на много от поставените въпроси, разбрахме и какви са идеите и намеренията на правителството, но за съжаление в крайна сметка реалните резултати са малко. Затова лично аз бих препоръчал на вас, журналистите от в. "Стандарт", тъй като някой може да каже, че ние от бизнеса сме пристрастни, да направите след последната дискусия с правителството една равносметка колко от получените обещания на поставените от бизнеса за разрешавани проблеми са изпълнени. Защото аз вярвам в статистиката, а не в празните приказки. Но моето вътрешно убеждение е, че поне 80% от това, което беше обещано и заявено като намерения от страна на правителството, не беше изпълнено. А това, честно казано, не знам дали не обезсмисля тези дискусии. Защото ако те са само за да се хвърлят едни лозунги, то явно е напълно безсмислено да губим времето и на министрите, и на представителите на бизнеса. Да, вероятно има и обективни причини някои от обещанията да не се изпълнят, но процентът на успеваемост на добрите намерения, които бяха изказани по време на дискусиите, не говори никак добре.

Прочети още от в. “Стандарт”