Има голям потенциал за сътрудничество между България и Германия за производство в бъдеще на "зелен" водород, стана ясно при посещението на българския президент Румен Радев в Германия.
Германия като водеща европейска индустрия ще се нуждае от много водород в бъдеще, а България може да произвежда "зелен" водород, каза президентът Румен Радев при посещението си вчера в северния германски град Хамбург, съобщи БТА. Градът, който е вторият по големина в страната, е доказан хъб за разработване на нови технологии в областта на "зеления" водород.
При срещите си в Германската търговска камара с централа в Хамбург и с кмета на града Петер Ченчер, държавният глава очерта предимствата, които България предлага за бизнеса и особено в сферата на водородните технологии - висококвалифицирани кадри, макроикономическа стабилност и стратегическо разположение.
Той изрази увереност във възможността за бъдещо ползотворно сътрудничество в тази сфера, както и за съвместно развитие на логистични хъбове в България.
Президентът оцени високо германските постижения в областта на новите технологии за независимост в енергетиката и вече намерените решения в енергийната сфера.
Делегацията, водена от президента, включваше представители на ръководството на най-голямата икономическа зона на Балканите "Тракия", водещи учени и представители на индустрията в България, които работят по внедряването на водорода, като алтернативен източник на гориво.
Водородната промишленост има голямо бъдеще и може да бъде основа за сътрудничество между България и Хамбург, посочи кметът Ченчер.
Той очерта значимостта на водородните технологии в контекста на войната в Украйна и зависимостта както на Германия, така и на България от руските енергийни доставки. В дискусиите е било обсъдено и как могат да бъдат покрити нуждите от природен газ на двете страни.
Бъдещето на водородните технологии и възможностите за сътрудничество в тази сфера между страната ни и Хамбург е и темата на проведената вчера "кръгла маса" с представители на германския бизнес.
На срещи с бизнеса в Хамбург е обсъдена реализацията на проект за 15 млрд. евро за производство на зелен водород в комплекса "Марица Изток". Инвестиционните намерения предвиждат съвместно финансиране от страна на бизнеса на създаването на слънчеви мощности за производство на зелен водород, част от който да бъде изнасян в чужбина, а друга част да бъде предназначена за балансиране на енергийната система на страната ни, поясняват от президентството.
Държавният глава Румен Радев по-рано вчера посети и "Аурубис" - водещ световен доставчик на цветни метали и един от най-големите преработватели на мед в света. Компанията е и първата в света, която използва водород вместо природен газ за производство на мед по експериментален проект.