"Сбъркан закон доведе до огромни опашки пред Агенцията по вписванията" е водещo заглавиe на в. "Сега"

С цел да облекчи предприемачите законодателят ги прати да подават декларации в съкратени срокове

Последните промени в Закона за счетоводството трябваше да улеснят предприемачите, които не развиват дейност повече от година. Според законовата промяна от тях вече не се изисква да публикуват своите годишни финансови отчети, за което трябваше да плащат и държавни такси. Но докато законодателят дава с едната ръка, с другата взима. Собствениците на неактивните фирми имат ново задължение - да обявят до 31 март неосъществяването на дейност със специални декларации, които се публикуват в Търговския регистър. Това те трябва да направят лично или чрез упълномощени от тях лица.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Парламентът одобри обособяването на зони за небостъргачи в София", четем в "Капитал"

Колко точно и къде ще са те обаче ще бъде решено от Столичната община с промяна на Общия устройствен план на града

В София ще има зони за небостъргачи без ограничение на височината на сградите, докато максималната височина на застояване в останалите части на града ще бъде 75 метра, а за сгради над 50 м ще се прави и транспортен анализ. Това предвиждат новите текстове в Закона за устройство и застрояване на Столичната община, които бяха приети днес окончателно от парламента на второ четене.

Прочети още от " Капитал"

"БАН: Изчезването на българите вече е необратим процес" е заглавиe от в. "24 часа"

Само София се отървава от демографската криза. Жените вече ще раждат на почти 31 г., едва 51 хил. бебета ще има на година.

Жените ще живеят по 83 години, мъжете - 77,4

Процесът на изчезване на българите вече е необратим. Това е заключението на доклад на БАН за демографското развитие на страната до 2040 г., който в сряда бе представен пред правителството.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Всеки трети наш в Германия вземал социални помощи" извежда на първа страница в. "Монитор"

Близо 24 000 получават обезщетение за безработица

Всеки трети българин в Германия е получавал социални помощи. Това показват данни на консултантските центрове за трудови права на КНСБ във федералната република. Към края на юли миналата година 83 266 нашенци са се възползвали от социалната системата на Германия, което е с 12%, или с близо 9000 повече спрямо същия период на 2016 г.

Данните на синдикатите показват, че това е най-високият ръст на подпомагани чужденци от други страни от ЕС. След нас се нареждат румънците, при които отпуснатите социални помощи, са нараснали с 8 на сто.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Сънародници най-много тормозят българските работници в Германия", четем във в. "Стандарт"

Български фирми в Германия, които са подизпълнители на големи компании за електронна търговия, най-много експлоатират нашенци в Германия. Това твърдят експерти от КНСБ, които дадоха и конкретни примери. "Българи, които са били поставяни в най-мизерните условия, днес са вече собственици на компании. Точно те назначават други българи и им плащат минималната работна заплата от около 9 евро на час, а понякога "забравят" и въобще да плащат", разказаха синдикалистите. 

Срещу минималната часова ставка българите трябва да доставят до 180 пакета на адрес и работят по 12 часа дневно. 

Над 300 000 българи работят в Германия, през миналата година около 2000 от тях са се оплакали от трудова експлоатация.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Сега ли забелязахте, че болници се източват?", пише в. "Сега"

Далаверата е "разкрита" едва когато е стигнала естествения си край - вече няма какво да се краде

В близките месеци здравният министър Кирил Ананиев е обещал да представи нов модел за финансиране, функциониране и управление на здравната система. Защото - очевидно - настоящият носи само зло за повечето граждани на България. Подробности няма, но може да се предположи, че и идеята, и моделът действително ще целят поне нормализиране на положението, а не умишлено предоставяне на възможности за още повече злоупотреби, кражби и девиации. И че поне в някаква степен ще е насочена към подобряване на здравните показатели на населението, а не просто към въвеждане на механизми, които да гарантират, че бюджетът на здравната каса няма да се дъни ежегодно.

Прочети още от в. "Сега"

"Толсистемата ще утрои средствата за инвестиции в пътната инфраструктура" четем в "24 часа"

България вече е набелязала и подала пред Европейската комисия мерки и дейности в областта на пътната безопасност на стойност над 3 млрд. лв. за следващия програмен период, обяви в рамките на форума министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

Целеви средства ще бъдат отделени и от приходите след внедряване на толсистемата. Очаква се тя да утрои средствата, които всяка година ще бъдат инвестирани в пътната инфраструктура у нас, с което състоянието на мрежата съществено да се подобри.

За транзитна държава като България толсистемата е и много по-справедлив модел за таксуване при използване на пътищата. Според изследвания на Европейската асоциация по пътни настилки щетите по пътната настилка, причинени от преминаването на тежкотоварен камион над 12 т, се равняват на натоварването от преминаването на 140 хил. леки автомобила.

Прочети още от "24 часа"

"Арестуваните данъчни прибирали до 5 бона рушвет" пише в. "Монитор"

Данъчните служители, които във вторник бяха арестувани при акция на ГДБОП, са прибирали до 5 хил. лева рушвет. Това стана ясно по време на брифинг на специализираната прокуратура.

Магистратите са повдигнали обвинения на 11 души от 20, които бяха задържани ден по-рано. Това каза ръководителят на спецпрокуратурата Иван Гешев. Той допълни, че това е първата и най-голяма група данъчни служители, разкрита от неговата служба и ГДБОП. Гешев обясни, че освен за подкупи, част от данъчните ще бъдат обвинени и за пране на пари.

От инспектори до началници на сектори са арестуваните. Данъчните вземали между 500 и 5000 лева в зависимост от бизнеса на търговеца и начина, по който изглеждал обектът. Заместникът на Гешев - Димитър Петров, обясни, че за част от данъчните прокуратурата ще иска постоянни арести. В домовете на арестуваните са намерени около 300 000 лева и скъпи бижута.

Прочети още от в. "Монитор"

"Да минеш метър, когато се ритат атовете", пише в. "Стандарт"

Когато се ритат атовете, страдат магаретата, гласи една от горчивите български поговорки. 

В момента светът е на прага на война, при това не Студена, а направо реална. Отровеният бивш руски шпионин Сергей Скрипал отвори яростен фронт между Запада и Москва. Въпреки липсата на безспорни доказателства британският премиер Тереза Мей успя да получи подкрепата на САЩ, Канада и повечето страни от Евросъюза в твърдия курс към Русия. България обаче остана настрани от първата вълна държави в ЕС, които изгониха руски дипломати. И в това няма нищо чудно, защото външната ни политика в ерата на Бойко Борисов залага на баланса. На всеки е ясно колко е важно да не се скараме с Москва точно, когато се надяваме на руски газ за нашия хъб "Балкан". А и от Освобождението насам русофилските настроения винаги са преобладавали. На пръв поглед ходът с привикването за консултации на посланика ни в Москва заради случая "Скрипал" изглеждаше перфектен. Хем даваме рамо на Лондон и сме в крак с правата линия в ЕС, хем не дърпаме много за опашката руската мечка.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Поколението, което ще наследи Путин", пише "Капитал"

И още: Нова студена война ли? Германия одобри "Северен поток 2"

Президентските избори в Русия преди седмица доведоха до впечатляваща, макар и очаквана победа на Владимир Путин. Ала значимостта на тези избори е, че поставят началото на Русия след Путин. Защото, макар президентът да спечели обществена подкрепа с политики като анексията на Крим и противопоставянето на Запада, легитимността на неговия следващ мандат ще зависи от това доколко ще успее да увери обикновените руснаци, че режимът му ще се съхрани дори когато той вече не е в Кремъл. 

Мястото на Путин в колективното въображение на днешна Русия е сходно с онова на постколониалните водачи на националноосвободителните движения през 60-те и 70-те години на ХХ век.

Прочети още от " Капитал"