"Оградата по границата с Турция стигна космическите 100 млн. лв.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Сумата за построяване на новата ограда с Турция вече достигна 100 млн. лв., а цената на 1 км вече гони 1 млн. лв. Вчера правителството отпусна още 35 млн. лв. за доизграждането на съоръжението от 132 км. Досега в него са вложени 65 млн. лв. И това не е окончателната сметка.

Вътрешният министър Румяна Бъчварова каза пред депутатите от вътрешната комисия, че оскъпяването идва от трудния терен. Доста объркано тя се опита да обясни как върви строежът. "Първо покриваме най-рисковите участъци, след това там, където сме изградили пътя, и накрая най-трудните райони", каза министърът и добави, че планът на МВР бил до май да бъдат готови 56 км, но имало усложнения и се налагало да се сключват договори с подизпълнители, за да стане това преди следващата есен. 600 хил. лв. от третия транш ще бъдат използвани за проектиране на останалите 76 км от оградата.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„До 3 г. затвор за превишена скорост с над 60 км/ч", четем на първа страница на в. „24 часа"
До 3 г. затвор за шофьори, които са превишили разрешената скорост с над 60 км/ч.

Това предвижда промяна в Наказателния кодекс, която депутатите гласуваха на първо четене в сряда. Според тях затвор до една година или глоба от 500 до 1000 лв. се предвижда за водачи, чиито коли са с чужди регистрационни табели или возилата им не са регистрирани.

С поправки в Закона за движението по пътищата депутатите решиха регистрационните табели на автомобила да се вземат за един месец, ако собственикът не е платил глобите към КАТ или е превишил скоростта в населено място с над 50 км/ч. За неиздължени суми за нарушения ще се взема и книжката.

Ако шофьор е хванат с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила или е под въздействието на упойващо вещество, както и при отказ да бъде проверен с дрегер или да даде кръв за медицинско изследване, книжката се отнема до решаване на въпроса за отговорността но за не повече от 18 месеца.

Прочети още от в. „24 часа"

“Всеки търг през проверка” четем във в. “Монитор”
Тотална ревизия на всички обществени поръчки започват инспекторатите във всички министерства. Акцията е разпоредена от премиера Бойко Борисов на заседанието на правителството. Чиновниците ще сложат под лупа всеки документен и ще нищят как са се провеждали търговете и дали са спазвани процедурите и правилата. Искам пълна прозрачност, да бъде изчистено всякакво съмнение относно публичните пари, заръчал Борисов на министрите си, става ясно от стенограмата. Премиерът отсякъл, че няма да приеме правителството да бъде обвързвано с твърдения, че помага на някой олигарх. Той поискал от министрите си да го сигнализират и при най-малко съмнение за нередности. Няма да допусна заради финансовия интерес на този или онзи да се дестабилизира държавата, категоричен е премиерът.

Всички обществени поръчки с европейско или национално финансиране пък ще бъдат включени в единен регистър. Със задачата е натоварен лично вицепремиерът Томислав Дончев.

Прочети още от статията на  в. “Монитор”

“Васил Велев: Спирането на поръчки е добра мярка, но трябва воля за промяна" четем на първа страница на в. “Труд”
- Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) публикува позиция срещу промените в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Кои са основните рискове, до които могат да доведат новите текстове, г-н Велев?

- Няколко са промените, които превръщат този закон в репресивен инструмент, под ударите на който може да попадне всеки български гражданин. Включително и хората, които са добросъвестни приобретатели на имущество, като не подозират и не са длъжни да подозират, че са го купили от някого, който го е придобил с незаконно притежавани средства. Тук няма презумпция за невинност, а точно обратното - презумпция за виновност, като тежестта за доказване на фактите е на този, който е проверяван. При това той трябва да доказва факти с документи, чието съхранение за предвидения от закона срок за проверка не е задължение на компетентните институции. Практически, ако лицето по случайност не съхранява в личен архив нужните му доказателства, не е в състояние да защити интересите си.

Прочети още от в. “Труд”

“Гей двойка се правела на прокурори за 70 000 лв”, четем във в. “Стандарт”

Подозират, че действащ полицай е третият от бандата. Бившият банков счетоводител Петко Маринов и негов близък изнудвали сирийски бизнесмен.

Скандалният бивш главен счетоводител на "Инвестбанк" Петко Маринов и негов близък са двамата бандити, които се се правели на прокурори. Двамата бяха задържани във вторник около 13 часа пред мол "София", след като трябваше да вземат последния трети транш от 15 000 от общо 70 бона подкуп. Белезниците щракнали около ръцете им, след като Маринов и аверът му влезли в лъскавия "Мерцедес" S-класа на известен сирийски бизнесмен.

При арестуването Петко дал отпор и с ритник счупил капачката на един полицай от специализираното звено "Кобра" към СДВР.

Прочети още от в. “Стандарт”

"И търгът за тунела на "Струма" за 250 млн. лева спря", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
И най-голямата започната обществена поръчка, която не бе спряна в офанзивата на премиера от миналата седмица, вече е замразена. Оферти за скъпия двукиломентров тунел на магистрала "Струма" с прогнозна цена от 250 млн. лв., трябваше да се подават до петък. Но държавната компания, която прави търговете за новите магистрали, е спряла поръчката. Използваният мотив е жалба в Комисията за защита на конкуренцията. Тя е от търговската "С и Г Груп БГ", която няма нищо общо със строителство.

В специално уточнение до медиите, МРРБ посочва, че поръчката не е прекратена, а само спряна от жалбата, в която се съдържа искане за временна мярка "спиране на процедурата" и възобновяване ще бъде направено след произнасяне от КЗК.

Прочети още от  в “ Капитал Daily”

„Здравната каса намалила направленията с една трета", пише в. “Капитал Daily”
Броят на направленията е един от множеството препъникамъни пред това лекарският съюз да подпише Национален рамков договор със здравната каса.
Броят на направленията за преглед при специалист и за изследвания през първото тримесечие на тази година не само не е увеличен, а е намален с близо една трета в сравнение със същия период на миналата година. Това съобщи д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Той допълни, че по данни на съюза в повечето диагностично-консултативни центрове (поликлиники) намалението е между 18 и 24%, но има и лечебни заведения с 28% по-малко направления.

Прочети още от  в “ Капитал Daily”

„Токът за бизнеса може да поевтинее от юли", пише в. “Сега”
Цената на тока както за бизнеса, така и за бита най-вероятно ще бъде намалена от началото на следващия регулаторен период, който започва от 1 юли. Основната причина за това е поевтиняването на природния газ. Според предварителната заявка на "Булгаргаз" цената може да бъде свалена с над 20% от 1 април. От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) неотдавна допуснаха, че намалението може и да е по-голямо.

Прогнозата за поевтиняването на цената на тока беше направена вчера от шефа на КЕВР Иван Иванов. "Добрият вариант е комисията, като акумулира промените в цената на природния газ, да се произнесе с решение на 30 юни", коментира той. Иванов допусна, че освен юлското е възможно още едно намаление на тока за индустрията.

Прочети още от  в. “Сега”

“4200 полицаи стават чиновници” пише в. „Труд"
Военните, които ще бъдат изпратени на границата с Турция и Гърция, няма да имат право да използват оръжие, обясни днес вътрешният министър Румяна Бъчварова след заседанието на МС. Според нея вече са направени пълни разчети на силите по брой, часове и места за месеци напред. Армията няма да има право дори да задържа нарушители на границата. Те ще бъдат прикрепени към униформени от Гранични войски и функцията им ще бъде сведена единствено до респект.

4200 души от системата на МВР ще загубят правата си по закона за вътрешното ведомство и ще работят като държавни служители, каза Бъчварова.

Прочети още от в. „Труд"

“Деветима данъчни арестувани за подкупи “, четем във в. “Монитор”
Деветима данъчни във Велико Търново са арестувани за подкупи при спецакция на МВР и ДАНС под надзора на спецпрокурори на място, съобщиха от държавното обвинение. 
Операцията започна в 8,30 ч. в сряда за задържане на организирана престъпна група от корумпирани бирници, които искали и получавали подкупи. Претърсени са 13 помещения в сградата на данъчното в болярския град, 19 домашни адреса и 8 автомобила, извършени са 9 лични обиски. Открити са множество документи, доказващи престъпната дейност на групата и голямо количество пари. 
За 24 часа са задържани бившият директор на ТД на НАП в града С. С., директорът   на дирекция „Контрол“ П. Т., началникът на отдел „Селекция“ П. Н., началникът на  отдел „Ревизии“ М. Д., зам.-директорът на дирекция „Събиране“ М. С., началникът на отдел „Обжалване“ – Р. П., както и инспекторите Л. И., И. К. и М В.
По време на разследването са използвани различни способи за събиране на доказателства, включително и СРС-та. Акцията е била извършена в координация и сътрудничество с директора на НАП във В. Търново Бойко Атанасов.

Прочети още от статията на  в. “Монитор”

„В доклада: Синдиците да обжалват всички сделки с пари от КТБ", пише в. „24 часа"
Синдиците на КТБ да обжалват разпореждания, искове и решения, за които има съдебна възможност. Да слагат бърз запор над имущество, което може да бъде осребрено. Обосновано да се отхвърлят възражения на кредитори и да се водят дела, които могат да отместят някой по-долу в опашката на кредиторите. Да се дават възможно най-кратките срокове за обжалване на решения.

Да се обезсилят всички цесии, сключени след 6 ноември 2014 г. като невалидни. Това са част от препоръките на международната разследваща компания “Аликс партнърс”, които са записани в доклада за КТБ, твърдят пред “24 часа” запознати с текстовете.

От отчетите на синдиците става ясно, че те са последвали препоръките и предявените претенции от тях са за активи от КТБ за близо 7 млрд. лева.

Разследването не е излязло извън България, ако изобщо е било поръчано, и е нарисувало картина до 23 септември 2015 г., която вече е друга, защото поне 60% от фирмите са фалирали, имало е фирми - бушони, обобщи експерт.

Прочети още от статията на  в. „24 часа"

”Иде ли краят на кухите дипломи", пише в. “Стандарт”
Тази година най-сетне държавата ще направи опит да преобърне въпросния модел, при който наливаше пари в кухи дипломи на хора, чиято степен бакалавър им служи да сервират или да наливат бензин. Като започне да затваря онези специалности, по които има излишък на кадри, и да налива пари там, където специалистите са дефицитни. За въпросната промяна се говори от доста време - някои дори вероятно си мислят, че се е случила. В действителност следващата учебна година ще бъде първата, в която местата за икономисти в университетите ще бъдат намалени вероятно наполовина, а тези по администрация и управление - с две трети. Това са специалностите, в които учат една трета от всичките ни студенти - толкова, колкото се обучават общо във всички инженерни, компютърни и природонаучни специалности, взети заедно. Очевидно е, че съотношението трябва да се промени, защото един пазар на труда като нашия не може да издържи 15 000 нови икономисти, завършващи всяка година. Нито пък 2000 прависти, които излизат ежегодно от юридическите факултети. А какво правят всяка година 6500 нови администратори при положение, че непрестанно се говори за намаляване броя на чиновниците, можем само да гадаем. Така че промяна трябва.

Прочети още от в. “Стандарт”