"Още 40 000 престъпления останаха ненаказани" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Едва 25 души са осъдени ефективно, а още 237 - условно, за корупция

Поредните близо 40 хил. престъпления никога няма да бъдат наказани. Това е броят на разследванията, прекратени заради изтекла давност само за година. Данните са от доклада на прокуратурата за 2017 г. Тенденцията десетки хиляди дела да се пращат в небитието е от години. През 2017 г. има ръст в прекратените по давност случаи. През 2015 и 2016 г. те са били съответно 37 180 и 36 612, а през миналата - 39 067.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Готов е докладът за изграждането на АЕЦ "Белене"", четем в "Капитал"

До броени дни в парламента ще бъде внесен докладът за АЕЦ "Белене", чието основно послание е, че трябва да се потърси възможност за реализацията на този проект. Това стана ясно от коментар на енергийния министър Теменужка Петкова, цитирана от Агенция "Фокус". Петкова е в Сочи за международния форум "Атомекспо" в периода 14-16 май. 

Народното събрание възложи на Министерството на енергетиката в срок до 30 юни да подготви доклад с конкретни предложения за най-добрия начин да се оползотворят всички активи във връзка с проекта "АЕЦ "Белене" и работна група е натоварена да разработи всички възможни варианти за оползотворяване на оборудването, заедно с икономическа оценка на всеки от тях.

Прочети още от " Капитал"

"Депутатите вземат по-малко, милионерите стават повече" е заглавиe от в. "24 часа"

Заплатите на народните представители намаляват средно със 195 лв. месечно, а на президента - с над 580 лв. Причината е в обявената от НСИ средна заплата за март в обществения сектор, която е намаляла в сравнение с тази през декември. От нея се изчисляват заплатите на депутатите, министрите, премиера и президента.

В същото време в български банки бяха открити 54 нови банкови сметки с по 1 милион или повече левове в тях, показват данните на БНБ за март. Така общият брой на "милионерските" сметки вече е 816. Спрямо февруари централната банка е регистрирала леко намаление само на най-големите влогове - те са със 17 по-малко.

Още по-чувствително е годишното увеличение на депозитите за суми между 500 хил. и 1 млн. лв. За една година са открити нови 137 сметки, които са за суми, надхвърлящи половин милион лева.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Яки глоби за шумовия терор и бивакуване на плажа" извежда на първа страница в. "Монитор"

Mина общественото обсъждане на новият Закон за концесиите и той ще влезе в с сила от следващата година за морските плажове. В него е упоменато групирането на плажовете. Там са предвидени санкции по отношение къмпингуване на територията на морския плаж и дюните, заяви министър във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова след среща с бранша за подготовката и посрещането на летния туристически сезон. Заедно с нея бяха вицепремиерът Валери Симеонов и екоминистърът Нено Димов.

Ще има проверки и налагане на санкции за нерегламентирано къмпингуване на плажа, добави Ангелкова. "И според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, къмпингуването на плажа е забранено. Всяка община може да приеме наредба и да глобява нарушителите", поясни министър Ангелкова.Според нея е редно да има обособени места за къмпингуване. В момента тези, които се използват, са много стари и не отговарят на изискванията, посочи тя.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Китайците ще привлекат още инвеститори за "Белене"", четем във в. "Стандарт"

- Проф. Тасев, можем ли скоро да очакваме зелена светлина пред проекта АЕЦ "Белене"?

- Първо, знаете, че по инициатива на премиера Бойко Борисов през юли в София ще се проведе среща на държавите от Централна и Източна Европа и Китай, известна като формат "16+1". На нея Пекин ще презентира своите намерения за инвестиционна инвазия в различни сектори в региона, в това число енергетика, инфраструктурни проекти, туризъм и пр. Очакванията относно тази среща в София са изключително високи, той като вече бе анонсирано, че на нея ще присъства самият премиер на Китай Ли Къцян.

Второ, всички знаем за разпореждането, с което Народното събрание даде срок на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да предложи до 30 юни варианти, върху които трябва да се работи по рестартирането на проекта "Белене". Така че на практика докладът на Министерството на енергетиката за бъдещето на "Втора атомна" ще изпревари с броени дни срещата на високо равнище с Китай и следователно България ще се яви на формата "16+1" с готово предложение.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Като раздава "стимули", държавата играе комар с нашите пари", пише в. "Сега"

Ценовите експерименти в енергетиката са крещяща илюстрация за вредите от административната намеса

Регулацията, както всеки инструмент, сама по себе си не е нито добра, нито лоша. Тя може да въвежда трайно добри практики в социалния и икономически живот, може да налага ограничения с подобряване на пазарната среда, а може и да въвежда задължения, които изкуствено изкривяват пазарните взаимоотношения. Именно на последния вариант напомня предложеният в края на миналата година пакет мерки с името "Чиста енергия за всички европейци - освобождаване на европейския потенциал за растеж".

Прочети още от в. "Сега"

"Класация на "Икономист": България е по-демократична от Румъния" пише в. "24 часа"

Страната ни на 47-о място от 167 страни в авторитетно изследване

България е на 47-о място от 167 страни в света по качество на демокрацията в индекса за 2017 г. на "Икономист интелиджънс юнит" - екип към британската група "Икономист".

В новото издание на тази авторитетна класация България е с цялостна оценка 7,03 по скала от 0 до 10.

През 2013 г. оценката на страната ни е била 6,83, година по-късно пада на 6,73, през 2015 г. скача на 7,14, а през 2016 г. слиза до 7,01.

Прочети още от в. "24 часа"

"Италия може да взриви ЕС отвътре", пише "Капитал"

Очертаващото се правителство между популисти и евроскептици ще причинява главоболие на Брюксел

Очертаващото се италианско коалиционно правителство между популисткото движение "5 звезди" и евроскептичната "Лига" силно притеснява Брюксел. То е безпрецедентно, тъй като никога преди в никоя от шестте оригинални членки на ЕС не са вземали властта партии, които са толкова дълбоко подозрителни към блока. Ако това стане, последиците за Италия и за ЕС ще се усещат през идващите месеци и години. Politico обобщава как Рим може да промени съюза отвътре.

Прочети още от " Капитал"

"Европа и Тръмп не намират общ език", пише в. "Стандарт"

Откриването на американското посолство в Йерусалим е следващата стъпка в една сага, която започна преди седем месеца с гласуването в Общото събрание на ООН, където се видя, че САЩ изпаднаха в изолация. Присъствието на 1/3 от посланиците, които са акредитирани в Израел, на това тържество също показва, че тази изолация не е преустановена. От 86 посланика, само 32 са присъствали, а от страни-членки на Европейския съюз, едва 4.

На откриването не са присъствали включително и големите западноевропейски държави. Сред липсващите е и България. Това иде да подскаже, че няма голяма промяна на ситуацията по отношение на настроенията в Близкия Изток относно решението на президента на САЩ за преместване на американското посолство от Тел Авив в Йерусалим.

Прочети още от в. "Стандарт"