„Първите български имена в "Документите от Панама" - Евгения и Николай Баневи", четем на първа страница на в. „24 часа"
Спазвайки правилата на журналистическото разследване и принципите на журналистическата етика, ще дадем правото на всеки от собствениците и акционерите да изрази своята гледна точка. С инициали ще публикуваме имената на пълномощниците и директорите, с които не сме се свързали.

Бизнессемейството Евгения и Николай Баневи са две от българските имена, които се появяват в “Документите от Панама”.

Семейство Баневи и още няколко повтарящи се имена са вписани като акционери или пълномощници на няколко фирми на Сейшелите, Бахамите и в Панама между 2005 и 2015 г., сочат данните, получени от “Зюддойче цайтунг” преди повече от година и споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти.

Прочети още от в. „24 часа"

“Стотачка на ден за безработен с нелегална маршрутка” четем на първа страница във в. “Монитор”
По стотачка на ден си докарват „безработни“ от нелегални превози, които маскират под формата на споделено пътуване. За да изкарват пари на черно тарикатите са се регистрирали във всички възможни сайтове за споделени пътувания там, където зарибяват търсещите превоз с евтин такъв.

Това разказа за „Монитор“ 23-годишният старозагорец, който от няколко години си вади препитанието по този начин и самият той успява да си докара по стотачка. Младият мъж, който се представя като Иван Иванов обясни, че най-често вози по дестинацията Стара Загора – София, но понякога предприема и по-дълги курсове. Обикновено тръгва в ранните утринни часове, като цената на пътуването е 10 лв. на човек. Взема пътниците от уговорени в интернет спирки, оставя ги на три места в столицата по протежението на „Цариградско шосе“.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Панамагейт удря Путин, но цели Китай" четем на първа страница на в. “Труд”
Кой манипулира събитията? Никой не може да каже. Нека го наречем с популярното име „световното правителство“

- Скандалът „Панама пейпър“ се развихря по света като феномена „Ел Ниньо“ в глобалното затопляне. Като експерт по хибридните войни какво е вашето мнение?

- Това е прекрасен пример, че хибридните заплахи през ХХI век не са никак за подценяване и докато ние ги разглеждаме в контекста на тероризма и войната, се оказва, че дигиталното пространство много влияе върху развитието на света. Дори и да не е докрай вярна и надеждна тази информация, която ни се предоставя от международния консорциум на вашите колеги, ефектът от кампанията е прекалено реален. Това е големият проблем на социалния инженеринг - че нещо вярно,в съчетание с нещо полувярно и нещо невярно, взети накуп, постигат политическа цел, каквато виждаме в момента. Няма как по друг начин да коментирам „Панамагейт“ от гледна точка на факта, че всички адресати са политически лица.

Прочети още от в. “Труд”

“Панамагейт" свали премиер”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Премиерът на Исландия Сигмундур Гунлаугсон стана една от първите жертви на аферата "Досиетата от Панама", след като бе разкрито, че той и съпругата му са притежавали офшорна компания и тайни дялове във фалирали исландски банки. Ден след оповестяването на информацията той обяви, че е поискал разпускането на парламента и предсрочни избори.

Разкритията за дейността на панамската адвокатска кантора "Мосак Фонсека" изобличиха тайните финанси на още над 10 световни лидери и хиляди бизнесмени, артисти и спортисти. Днес от документите изплуваха още имена, включително това на лидерката на френските националисти Марин льо Пен. Оказа се още, че кантората е обслужвала също компании и лица, обект на международни санкции, вкл. базирани в Северна Корея и Иран. Ден след разкритията десетки държави обявиха, че затягат законодателството, свързано с укриването на доходи и използването на офшорни компании. Франция стигна още по-далеч, като вкара Панама в черен списък.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Пазарджик ще има първи завод за авточасти", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Картата на градовете със заводи за авточасти се разширява - новото попълнение е Пазарджик. В града до края на годината ще заработи фабрика за компоненти, които ще се вграждат в автомобили на BMW, VW, Ford и т.н. Инвеститор ще е "Арексим" - един от малкото заводи с български собственик, който произвежда части за западни марки. В момента текат преговори с германски партньор, който да придобие дял в предприятието. По информация на "Капитал" става дума за германската Kostal, с която "Арексим" работи.

Инвестицията още не е уточнена, но ще е от порядъка на няколко десетки милиона лева. По обявеното дотук само земята и ремонта на сградата ще е около 15 млн. лв., но това е без машините. Планът е до края на 2016 г. в новото предприятие да работят 300 души, а до 10 години - 2000.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Калфин счупи рекорда по бързо разпределяне на европари” е  водещo заглавиe на в. “Сега”

Рекорд за скоростно разпределяне на европейски пари по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" постави социалното министерство. Стотици фирми се жалват, че не са успели изобщо да кандидатстват за малко над 8-те млн. лв. от Брюксел по атрактивна схема за наемане на безработни до една година. Причината е, че въпреки първоначално обявения срок от шест работни дни за подаване на оферти - от 25 март до 1 април, министерството изненадващо спря кандидатстването само след два работни дни - на 28 март. Обяснението беше повече от странно - само за един ден фирмите подали толкова заявки, че надхвърлили сумата по схемата.

За също толкова удивително кратък срок - едва пет дни - подчинените на Калфин са успели да разгледат заявките на 3721 фирми и да ги класират за около 1500 субсидирани места.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Варна отново обяви спряна поръчка за 120 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
Спреният търг за ремонт на улиците на Варна за 120 млн. лв. без ДДС е пуснат отново. Както и при поръчката за пречиствателната станция в Златни пясъци разликите с прекратените през февруари обществени поръчки са дребни. Тогава премиерът Бойко Борисов обяви, че спира големи договори заради съмнения. Първа падна поръчката за магистрала "Хемус", където притесненията идваха заради свързването на победителите с депутата от ДПС Делян Пеевски и с генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев.

"Търговете ще бъдат организирани отново с цел елиминиране на насажданите в национален мащаб съмнения по отношение на провеждането на поръчки с голяма стойност", обясниха през февруари от пресцентъра на общинската администрация във Варна.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Къде гущерите крият опашките си", пише в. “Сега”
Където е текло, пак ще тече", казва народната мъдрост. От което следва, че където не е текло, няма да протече. Още отсега можем да прогнозираме какво ще предизвика световният скандал с разкриването на "Панамските документи" - другаде може да има правни последици от изтеклата информация, но в България течът ще попие в пясъка на острова на спокойствието, за какъвто тя обича да се представя.

Имаше световни скандали с германските дискове от швейцарски банки (2010 г.), "Офшорлийкс" (2013 г.), "Люклийкс" (2014 г.), "Суислийкс" (2015 г.) и всеки път протеклата информация отнасяше едри риби от световната политическа сцена.

Прочети още от в. “Сега”

““Къси” наеми за чужденци хит на пазара на имоти  пише в. „Труд"

Все повече българи печелят добри доходи, като отдават под наем жилищата си на чужденци за кратък период от време. Общо 4258 са регистрираните български имоти в световната онлайн платформа за краткосрочно отдаване на имоти под наем AirBnB, показа справка на “Труд”. Това е със 101% повече спрямо същия период на 2015 г.

Чрез базирания в Калифорния сайт можете да наемете апартамент или къща от частен собственик в 190 държави от цял свят дори за ден или два, като цените са доста по-ниски от хотелите. Регистрираните към момента жилища в платформата са над 2 милиона от 34 000 града, а участниците са над 60 млн. туристи.

Прочети още от в. „Труд"

“Вкарват шпиони сред чиновниците“, четем във в. “Монитор”
Шпиони ще влизат в чиновническите редици, за да душат за нерегламентирано външно влияние, което може да заплаши националната ни сигурност. Възможност за това е разписана в Правилника за прилагане на Закона за Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР), публикуван в Държавен вестник. В него се посочва, че разведките могат да заемат длъжности под прикритие в държавната администрация,  във фирми, в граждански дружества, както и като хора със свободни професии. В тази си роля в държавния и частния сектор те ще изпълняват тайно законовите си задължения да събират разузнавателна информация за чужди страни, организации и лица, както и за свързани с тях български структури, която е от значение за националната сигурност на страната.
В правилника се предвижда разведките под прикритие да преминават специална подготовка, а след това така да се впишат в средата, че никой да не разкрие, че са агенти на ДАР. Ако шпионинът в държавната структура е на позиция с по-ниска заплата от реалната му в агенцията, то звеното ще му доплаща разликата.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Пловдив става световен логистичен център", пише в. „24 часа"
Пловдив ще се превърне в световен логистичен хъб в следващите няколко години. В това бяха категорични инвеститори от Шенджен, които днес подписаха  споразумение за съвместно изграждане и управление на българо-китайски проект в "Тракия икономическа зона". Той предвижда азиатските предприемачи и пловдивската "Сиенит холдинг" да изградят глобално село близо до Пловдив. В него ще имат изложбени площи и офиси както китайски производители, така и от близките балкански страни и цяла Европа, Русия, Близкия Изток, Северна Африка. Проектът е пилотен за Стария континент.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Оазисите пресъхват бавно", пише в. “Стандарт”
Европа си признава - бежанците от Сирия или данъчните бежанци са по-големият проблем?
Имената са нови, скандалът - не е. Фактът, че Панама е оазис на данъчни измамници, едва ли изненадва някого. Латиноамериканската страна е сред редовните заподозрени в този аспект, също както и Люксембург, Сингапур и много други. В тези данъчни убежища се крият трилиони долари.

И още нещо е факт - аргументи за борба с данъчните измами имаше и преди Panama Papers. Избягалите от хазната пари свиват приходите на държавите, унищожават общества и предоставят на непочтените компании предимства спрямо техните конкуренти. Поради това сегашните разкрия може да са не на последно място стимул за засилване на борбата с данъчните измами.
Истината е, че използването на подобни кухи фирми не задължително е престъпление. Няма нищо нередно и незаконно, ако някой регистрира своя офшорна фирма. Ако един бизнес прави плащания към офшорна фирма, това също може да бъде законно, стига да се спазват нормативните бази на съответната страна.

Прочети още от в. “Стандарт”