"Държавата ще примамва обратно емигрантите с безплатни жилища" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Съкращаване на раздутата администрация също може да осигури квалифицирана работна ръка

Завръщането на емигриралите в чужбина висококвалифицирани българи е един от основните сценарии за преодоляване на острия недостиг на работна ръка в България. Това не може да стане само с предлагане на високи заплати, трябват и други стимули, един от които може да е безплатно жилище. Това предложи вицепремиерът Томислав Дончев по време на проведената вчера 12-а годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал". Тя бе посветена на проблема как България да постигне устойчив ръст, докато човешкият й капитал изтича в чужбина.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Колко голям е проблемът с липсата на работна ръка в България", четем в "Капитал"

Това е все по-притеснителен фактор за огромна част от бизнеса, а сред решенията са поощряване на българите в чужбина да се завърнат и насърчаване на имиграцията към България от близки държави

Близо 40% от производителите у нас докладват, че липсата на работна ръка възпрепятства растежа на бизнеса им, а постоянната миграция на хора в трудоспособна възраст допълнително засилва проблема. Това е един от сериозните притеснителни изводи от специалното изследване на Colliers International, направено по поръчка на "Капитал" и представено на Годишната среща на бизнеса с правителството (повече за доклада и проблема четете в темата на броя в седмичния брой на "Капитал"). Според доклада вероятни...

Прочети още от " Капитал"

"Готви се унищожение на затворените морски комплекси" е заглавиe от в. "24 часа"

Плажовете на Албена, Слънчев ден, Ривиера, Св. св. Константин и Елена могат да се окажат в съмнителни ръце. Всеки вече може да наеме плажовете на семейните курорти, които бяха получени на концесии преди 20 години. От Албена алармират, че ще падне качеството на услугата, ще се появят шумни дискотеки. От Слънчев ден и Ривиера предлагат спешна промяна в закона

Мрачни лета се задават за комплексите Албена, Слънчев ден, Ривиера и Св. Константин и Елена, които предлагат най-качествените туристически услуги. Външни наематели могат да вземат плажовете пред тези семейни курорти, да издигнат дискотеки и кръчми.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Всяка втора фирма у нас без дейност" извежда на първа страница в. "Монитор"

Технологиите отварят пропаст между поколенията

В страната са регистрирани около 1 млн. фирми, но само 45% от тях имат някаква икономическа дейност. Около 93% от активните фирми са микропредприятия. Близо 6 на сто са малките предприятия, най-малък е броят на средните и големите предприятия, гравитиращ в рамките на 1%. През последните 6 г. са закрити общо 4085 предприятия - 85 големи, 1000 средни и 3000 малки, се посочва в доклад на Българска стопанска камара (БСК).

Фамилният бизнес съставлява около 42% от всички частни български фирми. Семейните фирми осигуряват близо 20% добавена стойност към БВП на страната и около една трета от работните места.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"2018-а ще е годината на българския инвеститор", четем във в. "Стандарт"

Какви инвестиционни проекти да очакваме през тази година и ще има ли допълнителни мерки за насърчаване на инвестициите, попитахме Стамен Янев, шеф на Българската агенция за инвестиции /БАИ/.

- Г-н Янев, прогнозите за 2018 г. са за значителен ръст на икономиката. Посочват се три фактора за растежа, като освен износ и потребление, се очаква и ръст на инвестициите. Забелязва ли се вече по-засилен интерес на инвеститорите?

- 2018-а започва доста интензивно. Разбира се, това е в резултат на усилията, които положихме през втората половина на 2017 г. Както и резултат на стабилизиране на политическата ситуация в страната след формиране на правителството. От началото на годината имаме 10 нови сертификати за инвестиция клас А, които са на обща стойност 588 млн. лева и са за разкриване на над 1000 нови работни места. Инвеститорите вече работят по проектите, а ако има необходимост от съдействие от страна на държавата, Българска агенция за инвестиции /БАИ/ е натоварена със задължението да подпомага, да ускорява административните процеси, да се преодоляват административни пречки и да се прокарва т. нар. "бърза писта".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Западна Европа остава скептична към включването на България в еврозоната", пише в. "Капитал"

Това не помрачава българския ентусиазъм, който разчита на стабилното макропредставяне и публични финанси

На фона на стабилния икономически ръст, ниския дълг и сигурна валута България, изглежда, все още не може да убеди Европа, че членството й в еврозоната е добра идея. Макар да покрива официалните критерии за кандидатстване в ERM II - валутният механизъм, който предшества приемането на еврото, инициативата на страната се асоциира в Западна Европа с членството на Гърция. Там добрите показатели и фискалната дисциплина преди еврото претърпяха 180-градусова промяна впоследствие, която струва скъпо на е...

Прочети още от " Капитал"

"Нерде Банско, нерде Давос", пише в. "Сега"

Протестите са единственият отговор на надзаконието и обслужването на частни интереси

Сравнението е стилистична фигура. При нея един предмет се съпоставя с друг и се уподобява на него. Понякога една фигура на речта се превръща във фигура на мисълта и създава сложни образни сравнения. А по-често, когато те отскачат от реалността, се превръщат в смешка. Така се раждат сравнения между Давос и Банско, Алпите и Пирин, Бойко Борисов и Хелмут Кол.

По същия начин в "подредена" България, където всичко изглежда като "швейцарска картичка", недоволството дразни. "Спрете се малко с тези протести! Не може в Давос на един баир да има 10 лифта, а у нас да се правят протести само за един.

Прочети още от в. "Сега"

"Прекрояването на страната на 4 района - стратегически най-добро" пише в. "24 часа"

Как ще се промени икономическата карта, когато има магистрала "Черно море" и тунел под Шипка

От обявените от регионалния министър Николай Нанков три варианта за нови региони за развитие на България най-реалистичен и устойчив в дългосрочен план ми се струва вариантът, който разделя страната на 4 региона. (Виж илюстрацията.)

При това райониране трябва да се имат предвид, разбира се, броят на населението, нивото на социално-икономическо развитие. Ако този вариант бъде възприет, може да не се налага да се променя през следващите 20-25 години.

В него, от една страна, имаме Северна България. Има логика включването на области като Силистра, Разград и Търговище заедно със Северозападна България в район, в средата на който ще има четири по-силни области като Плевен, Габрово, Велико Търново и Русе.

Прочети още от в. "24 часа"

"Поредното ужилване на пациентите", пише в. "Стандарт"

След като паднаха лимитите на болниците за 2015 г. с решение на Върховния административен съд , лека надежда за подобряване на финансовото положение просветна в душите на медицинската гилдия. Тя обаче изгасна за часове, защото от пресслужбата на Националната здравно-осигурителна каса светкавично разпространиха официално становище, че съдебното решение не води до последици за касата. Изплатените на болниците средства през 2015 г. са били 1 523 882 392 лв., съобразно възможностите на Закона за бюджета на НЗОК тогава, а те надвишават определените прогнозни стойности от 1 450 544 508 лв. С други думи НЗОК категорично отказва да плати за извършената надлимитна дейност, колкото и законна да е тя.

Очевидно, както и правилно заключва съдът -стига се до парадокс: болницата не може да откаже да лекува пациента и следва да го лекува за своя сметка, ако е изчерпала лимита си.

Прочети още от в. "Стандарт"