Преди малко повече от седмица стана ясно, че неработещото летище в Щръклево край Русе може да има нов собственик в лицето на малайзийската компания Eonmetall Group. И въпреки скептичните коментари относно липсващите компетенции на дружеството в управляването на аерогари, местната власт в крайдунавския град вече направи първата крачка към споразумение.
В началото на тази седмица общинският съвет в Русе е дал предварително съгласие общината да продаде летището без търг или конкурс на регистрираната у нас фирма "Еонметалл България" ООД, в която малайзийската група има участие.
Според бившия кмет на Русе Елеонора Николова обаче има много въпросителни около готвената продажба, а едната от тях е капиталът на българската компания.
"Става въпрос за структурата на капитала, за размера на капитала, защото ние говорим за едно дружество - българско, създадено на територията на Република България с пренебрежително малък капитал, дори не е дъщерно", коментира тя пред БНР.
Пред медията представител на българската компания - Антон Стайков, от своя страна е обяснил, че аерогарата ще бъде използвана като авиационен център за обучение на специалисти.
"Де факто летището ще бъде използвано за нуждите на авиационен център, който е създаден за обучение на пилоти, наземен персонал, механици и техници. Във времето ще се опитаме да направим всичко възможно да стане едно модерно летище", обяснява той и допълва:
"Разбира се, не е лек процес предвид това, че летище Отопени е само на 70 километра от нас. Трудно можем да се конкурираме с Бургас, с Пловдив, Варна, но се надявам да успеем и ще направим всичко възможно летището ни след 21 години да се възроди.".
В началото на миналата седмица общинския съвет в крайдунавския град даде принципно съгласие за проекта на основаната в Малайзия Eonmetall Group. Тогава стана ясно, че компанията има намерение да кандидатства за инвеститорски сертификат клас "А" от Министерство на икономиката.
С излизането на тази информация беше посочено, че идеята на дружеството е да възстанови дейността на летището с редовни граждански и карго полети, като освен това поставя и амбициозната цел за изграждането на най-големия логистичен център в страната. По-рано в русенските медии се цитира прогноза на компанията, че стойността на проекта може да достигне 2 милиарда лева.
Eonmetall Group е базирана в Малайзия инвестиционна холдингова компания. Основната дейност на дружеството е свързана с производство на металообработващи машини и оборудване от стоманени изделия.
Българското дружество "Еонметалл България" ООД, което е регистрирано през 2019 година, не е собственост на малайзийското, а на физически лица. Дружеството е с общ капитал в размер на 2 000 лева, като него управител е Антон Иванов Стайков с дял от 664 лева. Съдружници са Гох Ченг Хуат, Тан Киан Чуан, Надер Бадри Шахин и Азиз Мохамед Абделазим с дял от по 334 лева. Като предмет на българското дружество е посочено, че то се занимава с изграждане големи инфраструктурни проекти като магистрали, мостове, жп линии, пристанища и летища.