Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ отбелязаха по-силно от очакваното повишение през април, благодарение най-вече на ръст на поръчките за пътнически самолети. В същото време корпоративните инвестициите се понижиха за трети пореден месец, което не е добър сигнал за състоянието на промишления сектор в началото на пролетта.
Новите поръчки за промишлени стоки с дълготрайна употреба нараснаха през април с цели 3,4% спрямо март, когато те се повишиха с 1,9% и при прогноза за доста по-скромно повишение с 0,5 на сто, показват данни на Търговския департамент на САЩ.
Драматичният ръст с 64,9% на поръчките за пътнически самолети обаче беше в основата на днешните на пръв поглед по-силни данни.
Капиталовите поръчки за стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, обаче се свиха с 0,8% (при прогноза за повишение с 0,3%) след понижение с 0,1% през март и спад с 2,1 на сто през февруари.
Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Тяхното влошаване за трети пореден месец е сигнал, че американските промишлени компании все още страдат от предизвикателствата пред тях, идващи от силния долар, спада на петролните цени и слабото икономическо представяне зад граница.
Именно тези слаби данни задълбочават днешното понижение на щатския долар спрямо останалите основни валути.
Еврото поскъпна до двудневен връх от 1,1212 долара, а британската лира се върна обратно над 1,4700 долара.
В същото време щатската валута се понижи обратно към 109,70 йени и удари ново 8-дневно дъно от 1,2914 канадски долара, информира bnr.bg.