„Стрелба до мол в София заради дрога", четем на първа страница във в. „24 часа"
В най-оживения час на най-оживеното кръстовище се гърмяха криминално проявени. Двама уцелени в краката, задържаха нападателя

Двамата души - Марио и Любомир, бяха простреляни около 17,45 ч в понеделник на бул. “Черни връх” до един от най-големите молове в София, като единият преди това е бил пребит. Той е около 30-годишен, откаран е във ВМА с огнестрелна рана в коляното. Вторият е в “Пирогов”, също е прострелян в крака.

Стрелецът е бил задържан. Той е охранител на външния периметър на офис и е заявил, че е бил провокиран, което довело до произведените изстрели. Охранителят е задържан по ЗМВР за срок до 24 часа.

Прочети още от в. „24 часа"

“Не е вярно, че преходът е нечестно проведен" четем на първа страница на в. “Труд”
- Доц. Станчев, днес представяте книгата „Анатомия на кризата (2009 – 2015 г.)”. Какъв е замисълът и защо правите отправка към предишното издание от 2004 г. „Анатомия на прехода”?

- Отдавна мислехме за книга в стил „аз нали ви казах”. Но след това замисълът се върна към идеята на предишната „Анатомия на прехода” - развенчаване на фолклора за българската икономика. Фолклорните вярвания за икономиката са доста важни. Ако вярвате, че кучетата се ядат, ще се появи бизнес, който развъжда кучета и продава месото им. Ако вярвате, че с бюджета хората забогатяват, тогава почти сигурно някое правителство ще провали икономиката и рано или късно ще разпали война: правителствата нищо не произвеждат, те вземат нещо от някого.

Прочети още от в. “Труд”

""Хемус" се превръща в най-скъпата магистрала", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Строежът на 60 километра от магистрала "Хемус" ще излезе рекордно скъп. При отварянето на цените за двете нови отсечки от Ябланица до разклона за Плевен и Ловеч се оказва, че компаниите искат от държавата двойно на това, което тя е очаквала. И разстоянието, ако се вземат цените на двата вероятни победителя - консорциуми на ПСТ и "Джи Пи груп", магистралата ще струва на данъкоплатците около 800 млн. лева без ДДС. При очаквани 434 млн. лв.

Обяснение за бясно поскъпващата магистрала може да се търси в няколко посоки. Тъй като цените на всички кандидати масово са в пъти по-високи (виж инфографиката), то първото допускане е, че държавата и нейните експерти не могат да смятат. И все пак офертите са с 30-40% над дадените в последните две състезания за "Струма". А при падащите цени на горивата, оттам и разходи за битум и горива за техниката и при малко поръчки в сектора логиката е стойността на пътя да пада.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Манастири си докарват милиони от билетчета” извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Ставропигиалните манастири в България си докарват милиони лева чиста печалба годишно само от продажба на билетчета за посещение в музеите им и от туристически пакети, установи проверка на „Монитор”. Така се наричат трите най-големи обители в България – Рилската, Бачковската и Троянската, които не са на подчинение на митрополиите, а се ръководят директно от Светия синод.

Само за година през Бачковския са минали близо два милиона туристи. “По посещаемост сме първи сред останалите манастири, тъй като имаме договори с няколко големи туристически фирми - две германски, турски и сме в преговори за договаряне и с други агенции, похвали се игуменът отец Симон. Комплексният билет за трите обекта за българи е 18 лева.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Европа няма да ни реже фондовете”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

България ще получи 2 млрд. евро от бюджета на ЕС догодина. Няма да има орязване на еврофондове за страната ни заради завишените разходи в Европа за сигурност и справяне с бежанската криза. Това увери заместник-председателят на ЕК Кристалина Георгиева по време на Седмата национална дискусия "Да! На българската икономика", организирана от вестник "Стандарт" и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Темата бе "Европейска България - стабилност и растеж" и на нея присъстваха премиерът Бойко Борисов и 6-има министри от икономическия екип на кабинета. Над 150 представители на бизнеса дойдоха да чуят на каква финансова помощ може да разчита страната ни, какви са приоритетите пред европейския бюджет, както и какви политики залага правителството ни в националния бюджет за 2016 г. За да участват във форума, Кристалина Георгиева и Бойко Борисов специално промениха програмите си.

Прочети още от в. “Стандарт”

"България има 3 седмици да спаси 600 млн. евро от ЕС” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
България трябва да прави плащания по европроекти с рекордната скорост от 56-57 милиона евро на ден до Нова година, ако иска да не загуби безвъзвратно пари от еврофондовете. Това показва актуализираната справка за изпълнението на оперативните програми към 30 ноември. От справката излиза, че само за месец - от 1 до 31 декември - министерствата, които управляват европейски програми, трябва да разплатят близо 608 млн. евро по стария програмен период, защото в противен случай тези евросредства ще "изгорят". Задачата обаче изглежда непосилна, като се има предвид, че от началото на годината, т.е. за 11 месеца, са разплатени 908 млн. евро по европроекти.

На фона на тези данни вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че България е на второ място в ЕС по усвояване на еврофондовете. Но според статистиката на Европейската комисия страната ни е на 22-ра позиция, установи в. "Сега".

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Завод за плочки в Нови пазар скоро може да има нов собственик", пише в. “Капитал Daily”
"Хета асет резолюшън" е пред приключване на продажбата на един от най-големите си промишлени активи в България. Става дума за завода за плочки на "Керамика Плиска И.П." в Нови пазар, който беше изграден почти докрай, но така и не заработи. През октомври кредиторът "Хета" (преди "Хипо алпе адриа") предложи активите на търг и вече е готов краткият списък с кандидати, а самата сделка се очаква да приключи до края на януари. Интересът е сравнително голям, като оферти са подадени от малко под 10 канд...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Личните лекари продължават да намаляват", пише в. “Сега”
И през 2015 г. се запазва тенденцията личните лекари у нас да намаляват, сочат данните на здравната каса. През тази година индивидуалните практики на общопрактикуващи с договор с касата са 3615, при 3648 за м.г., като през 2014 г. общо личните лекари са били 4515. Груповите практики остават 239. През м.г. един лекар е имал средно 1649 пациенти в листата си, а през тази година те са вече 1749.

Най-ниска е осигуреността с общопрактикуващи в Кърджали и Търговище. В Кърджали например един лекар отговаря за 2602 пациенти средно. Най-много джипита има в Плевен и Добрич.

Прочети още от в. “Сега”

“В София има място за още молове” пише в. „Труд"
Въпреки отминалата втора вълна на строителство на молове в София и факта, че в близко бъдеще се очаква само един сравнително малък нов модерен търговски център, българската столица има все още потенциал за растеж на този пазар. Това показва разпространен наскоро доклад на консултантската компания Cushman&Wakefield за строителството на търговски центрове в Европа през първото полугодие на 2015 г.

София е сред пазарите с най-ниска наситеност на модерните търговски площи спрямо населението в Европа. Само преди няколко месеца същата консултантска компания определи българския пазар на шопинг центрове като един от най-малките и неактивни в Европа. На него има едва 26 000 квадратни метра в строеж.

Прочети още от в. „Труд"

“Продават апартаменти само за 12 бона“, четем във в. “Монитор”
Оттеглянето на руснаците замрази пазара по морето
Малък апартамент от около 35 квадрата може да се купи в Пампорово за 12 140 лв., или около 14 средни работни заплати, научи „Монитор”. В Банско най-ниската оферта е от 8500 евро, или по-малко от 20 средни заплати за страната. В същото време ниските цени на ваканционните жилища в зимните курорти стимулира нарастването на броя на сделките.

„За разлика от другите ваканционни дестинации от началото на годината единствено в района на Банско и Разлог е отчетен ръст на сделките”, казва Добромир Ганев от „Форос”. „От началото на годината той е около 0,8%, но за последното тримесечие (на годишна база) е доста по-голям - около 7 на сто”, уточнява брокерът.

Според Полина Стойкова от Bulgarian properties с наближаването на активния зимен сезон постепенно се увеличава интересът към зимните курорти. Най-голям е към Банско след това са Пампорово и Боровец, обяснява тя.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Свободни цени на тока за хората най-рано през лятото, но частично", пише в. „24 часа"
50 дни отнема откачането от
регулирания пазар у нас, в ЕС - 15

На 11 декември е пробата на Българската независима енергийна борса. Тогава ще бъде първата тръжна сесия, на която ще се изтъргуват първите количества електроенергия на свободни цени.

Тъкмо на тази борса се разчита да определи пазарно колко струва електроенергията, а не да се купува ток или по определяни от КЕВР цени, или на търгове на НЕК, АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”. Тези централи са единствените участвали на досегашния свободен пазар на електроенергия.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Да се рекламираме като земя на траките", пише в. “Стандарт”

Тракийската изложба в парижкия Лувър през пролетта несъмнено предизвика културен бум. И съвсем заслужено веднага още няколко града по света пожелаха да представят тракийските съкровища. В същото време родният туризъм продължава да се рекламира под слогана "България, открий и сподели". В който ако заменим България със Занзибар например, ще се промени ли нещо?!

Неслучайно съпоставям двете теми. Туризмът ни формира над 13% от БВП, но несъмнено има нужда от реклама. Като, за съжаление, при бедната ни държава парите за нея няма как да са достатъчни. Това пък от своя страна налага те да бъдат концентрирани.

Прочети още от в. “Стандарт”