С един от най-тежките дни за трейдърите по света през последните няколко години започна седмицата. Лошите данни за пазара на труда доведоха до огромна по мащабите си разпродажба на акции в САЩ, Азия и Европа, която изтри стотици милиарди долари от пазарната капитализация на компаниите.

Новият ден определено не започва толкова апокалиптично, става ясно от пазарните данни и информациите от световните агенции.

Какво се случи вчера?

Всичко започна от Азия. Японският индекс Nikkei 225 се срина с 12,4% в най-лошия си ден от 1987 г. насам. Верижната реакция продължи в Европа, като британският FTSE 100 падна до най-ниското си ниво от повече от година насам.

И двете събития бяха свързани с тревожна информация от САЩ - в петък стана ясно, че трудовият пазар в страната не е в добро състояние. Данните дойдоха ден, след като Федералният резерв обяви, че няма да сваля лихвените нива до септември - мярка с цел ограничаване на инфлацията. Тя обаче носи риска от рецесия и именно от нея се опасяват всички.

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

Опасенията от срив на американската икономика се засилват

S&P 500 приключи деня в понеделник 3% надолу - най-големият еднодневен спад от септември 2022 г. насам. Dow Jones загуби над 1000 пункта (2,6%), а технологичният Nasdaq - 3,4%.

Така наречената Великолепна седморка на технологичните гиганти - Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft, Meta и Tesla, в един момент загуби над един трилион долара от пазарната си стойност. Според Barron"s в крайна сметка денят е завършил със загубата на "само" 653 милиарда долара.

Най-много загуби Nvidia - 6,4% (167 млрд. долара), но и Apple пострада с 4,8% поевтиняване на акциите. И при двете компании имаше и допълнителни лоши новини, които повлияха на представянето им - производителят на чипове обяви, че ще забави новите си AI ускорители с 3 месеца заради проблеми с дизайна, а компанията зад iPhone пострада от информацията, че Berkshira Hathaway на Уорън Бъфет е намалила наполовина дела си.

Как изглеждат нещата днес?

Ако пазарният ден се познава по търговията в Азия, нови сътресения не ни чакат. Nikkei 225 скочи с над 10%, а широкият индекс на MSCI на азиатско-тихоокеанските акции извън Япония е нагоре с 2 на сто.

Предварителната търговия на Уолстрийт също дава изгледи за положителен резултат.

Още от вчера представители на Фед дадоха да се разбере, че няма да допуснат негативно развитие на трудовия пазар и ще има проактивни действия при необходимост.

Все още очакванията на пазара са, че най-късно през септември ще видим намаляване на основния лихвен процент с 50 базисни пункта.