Стотици градове в Северна Америка се надяват да се превърнат в дом на второто седалище на Amazon. По-рано през септември компанията заяви, че планира да инвестира 5 милиарда долара в строежа на кампуса, в който ще работят 50 000 души.
Изпълнителният директор Джеф Безос посочи, че HQ2 ще бъде подобен по размер на сегашното седалище в Сиатъл, където компанията порасна от малка фирма в гаража му до глобален гигант в електронната търговия.
Сред градовете, които се състезават, са Ню Йорк, Филаделфия, Денвър, Сан Хосе, Торонто и много други. Кметовете са настроени оптимистично заради хилядите работни места, които Amazon казва, че ще създаде. Но някои жители и анализатори се притесняват, че новата централа ще донесе същите проблеми, както в Сиатъл: повишен автомобилен трафик и рязко покачващи се цени на жилищата.
На страниците на вестник The Oregonian жител на Портланд пита как градът ще се справи с ръста на населението, което новата централа ще донесе. Междувременно във Филаделфия колумнистът Уил Бънч се притеснява, че идването на Amazon ще увеличи наемите, а това ще изгони от града "младите артисти и мечтатели, което ще заличи културния живот и жизнеността".
До днес 73 обществени организации от 21 щата са подписали отворено писмо до Безос, в което изказват своите притеснения, сред които липса на инвестиции в транспортната инфраструктура, висока цена на жилищата и цялост джентрификация.
В Сиатъл ситуацията е точна такава: от 2005 до 2015 г. средният наем скача от 1 008 на 1 286 долара - три пъти по-голям ръст от средния за страната.
Както отбелязва и Bloomberg, експанзията на технологичната индустрия там и основно Amazon задръстват пътищата. Шофьорите в Сиатъл са прекарали средно 55 часа в задръстван през 2016 г., което поставя града в топ 10 в САЩ по лош трафик.
Компанията ще вземе решение къде ще е новият й дом през 2018 г., а строежът ще започне през 2019 г.