"Токът ще поскъпне допълнително заради ТЕЦ-вете и ЕСО", четем в "Капитал"

Държавната "Марица-изток 2" иска увеличение на цената с 32%

Поисканото от ЧЕЗ, "Енерго-про" и ЕВН повишаване на цената на електрическата енергия може да се окаже по-малкият проблем за потребителите. Много по-стряскащи са заявленията на топлоелектрическите централи, които произвеждат тока, и на Електроенергийния системен оператор, който събира такси за пренос и достъп до мрежата. Това стана ясно, след като Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) публикува на сайта си исканията на енергийните дружества за новия регулаторен период.

Прочети още от " Капитал"

"Българинът яде по-малко хляб, пие и пуши повече" е заглавиe от в. "24 часа"

В структурата на доходите няма значителни изменения, но тенденцията делът на доходите от заплата и от предприемачество да растат макар и с малко за сметка на доходите от пенсии и социални помощи се запазва неизменна за последните години.

При разходите на домакинствата също има устойчиви тенденции: делът на разходите за храна продължава да намалява, достигайки до 30,1% от общите, при положение, че през 2008 г. е бил 36,6%. Делът на платените данъци се увеличава - от 3,1% през 2008 г. на 5,6% през 2017 г.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Борисов откри с рев, че чиновниците му тормозят граждани" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Телевизионен репортаж за съдбата на деца с увреждания разплака премиера

Една година след като обяви война на административната тежест, премиерът Бойко Борисов прогледна през сълзи за тормоза, на който са подложени родители на деца с увреждания. Часове преди те да излязат за шести път на протест под прозорците на институциите, премиерът се трогна от разказа на една майка, която от днес е здравен емигрант.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Знаци за над 3 млн. лева крадат от пътищата у нас" извежда на първа страница в. "Монитор"

Табели за над 3 млн. лева се крадат годишно от пътищата и улиците у нас. Само по републиканските шосета загубите са за поне 1,5 млн. лева, сочат данни от Агенция "Пътна инфраструктура". Останалите липси са от общините, които отговарят и плащат за пътните знаци в населените места.

Според обобщената статистика, с която "Монитор" разполага, най-често изчезват табели за предимство и край на пътя с предимство, знак "Стоп", както и табелите за изскачащи внезапно животни на пътя. Причината е, че тези знаци най-често се поставят на по-обезлюдени места.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Правителството одобри бюджетната прогноза за 2019-2021 г.", четем във в. "Стандарт"

Предвижда се чрез оптимизиране на разходите на бюджетните организации и повишаването на ефективността на публичните разходи в отделните сектори и засилване на техния принос за повишаване на икономическия растеж общите разходи по КФП в средносрочен план да намалеят от 37,4% от БВП за 2019 г. до 36,1% от БВП през 2021 г., което представлява средногодишна консолидационна стъпка от около 0,6-0,7 пр. п. от БВП.

Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2019-2021 г. предвижда увеличаване на размера на минималната работна заплата от 510 лв. на 560 лв. от 1 януари 2019 г., на 610 лв. от 1 януари 2020 г. и на 650 лв. от 1 януари 2021 година.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Близо 85% от компаниите очакват по-високи приходи през 2018 г.", пише "Капитал"

Българските финансови директори са с най-оптимистични прогнози за икономически растеж от 12 държави, показва проучване на Deloitte

Прогнозите за значителен икономически растеж и рекордно ниска безработица стоят зад очакванията на финансовите директори в България компаниите им да подобрят представянето си през 2018 г. С това идва и сравнително по-големият апетит за поемане на умерен риск. Това показват резултатите от традиционното изследване на Deloitte за нагласите на бизнеса за предстоящата година. Проучването е проведено сред над 600 финансови мениджъри от 12 страни от Централна и Източна Европа, включително България.

Прочети още от " Капитал"

"Да живее автокрацията!", пише в. "Сега"

За една година принципите на Монтескьо бяха зачеркнати, а парламентът стана придатък на правителството и прокуратурата

Работата му се оказа безкрайно разточителна на време. От създаването му на 19 април м.г. до лятната ваканция изглеждаше, че в него се работи на забавен каданс и че вътре има хора, които случайно са попаднали там. Постоянна практика стана пленарните заседания да продължават от половин до един час, след което залата се разпускаше поради липса на закони. Рекордът бе сбирка от 9.00 до 9.23 ч.

Прочети още от в. "Сега"

"БДЖ купува 36 електрически и 5 дизелови влака" пише в. "Монитор"

Общата стойност на поръчката е 420 млн. лева

Държавните железници ще возят пътници с 36 електрически влака и още 5 дизелови. Това са параметрите, въз основа на които ще бъде обявена обществената поръчка за новия подвижен състав. Тя ще бъде пусната до месец, обяви министърът на транспорта Ивайло Московски пред ресорната комисия на Народното събрание. Националният превозвач иска да закупи 6 броя електрически интерсити влакове, които да се движат между големите градове.

Те ще са с 350 места и с проектна скорост до 200 км в час в зависимост дали ще са с двойно накланящи се кошове. Ако ли не, скоростта ще бъде до 160 км в час, обясни Московски. 10 ще бъдат електрическите мотрисни бързи влакове, 12 електрически крайградски влака с до 150 места и 8 трена до 250 места, отново на ток. Петте броя на гориво ще бъдат със 120 места, изясни транспортният министър.

Прочети още от в. "Монитор"

"Случаят "Иванчева" е хубав урок за гражданското общество", пише в. "Стандарт"

- Господин Симеонов, как и защо се стигна до ареста на кметицата на "Младост" и какво следва сега?

- За самата операция оттук нататък нека говорят компетентните органи. Те трябва да се произнесат и за виновността или не на Десислава Иванчева. Аз мога да разсъждавам върху публичния имидж на случилото се и върху неговите политически измерения. Струва ми се, че така направен, този арест малко повече смути и имаше известен контраефект - поне първоначално. Вероятно органите са имали своите основания въз основа на закони, наредби и т.н., но имаше много озадачени хора. Второ и по-важно, струва ми се, че след ареста на тази жена беше направен опит бързо да се заклейми, да се назидае всичко, което звучи в защита на градските пространства, всичко, което звучи в малко по-прозападен и по-либерален тон. Иначе г-жа Иванчева е доказателството за това какво се случва, когато протестиращите хора, тези на вълната на гражданската енергия си въобразят, че са готови и могат да направят нещо в политическата игра. Но не бива да допускаме да се опозори справедливият гняв на хората срещу презастрояването.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Всички лични карти в ЕС - с пръстови отпечатъци" четем в "24 часа"

Старите документи стават невалидни след 5 години

Дигитални пръстови отпечатъци на притежателите да съдържат задължително всички лични карти на гражданите на ЕС. Това предложи в сряда Европейската комисия като част от борбата срещу фалшификацията на документи, използвани от престъпници и екстремисти.

Предложението най-вероятно ще предизвика бурни реакции в страни като Германия, където защитата на личните данни е особено важна по исторически причини.

Прочети още от в. "24 часа"