Въпреки че европейски, американски, японските и други бизнеси напускат Русия заради действията й в Украйна, въздействието върху руските потребители е минимално. Стоките на тези компании не са изчезвали от рафтовете на магазините - единствената промяна е във времето за доставки и по-високата цена, пише Reuters. Купувачите просто трябва да знаят къде да търсят.

Най-важното е, че по-голямата част от стоките не са обект на санкции и тези доставки са законни. Москва с удоволствие ги допуска, по какъвто и маршрут да поемат.

ZARA

Собственикът на Zara Inditex затвори 502 магазина в Русия, след като Москва и след това ги продаде на базираната в ОАЕ Daher Group.

Продължава обаче вносът и онлайн продажбите, показа проверка на Reuters на шест големи онлайн пазара.

Повечето западни марки, които спряха бизнеса си в страната, се изтеглиха и от Беларус - верен съюзник на Москва, но Inditex не го направи.

Друг канал за продажби на дребно са страници в Instagram, в Telegram. Стоките се купуват от Европа, Истанбул или Дубай и се препродават, като продавачите вземат 15%-30% (като комисионна), след което ги доставят в Русия.

Ето кои компании напускат Русия и каква "оферта" им отправи Москва

Ето кои компании напускат Русия и каква "оферта" им отправи Москва

Предлага се бърза процедура по обявяване на фалит на напускащите чуждестранни компании

Онлайн пазари

След разпадането на веригите за доставки, Русия легализира така наречения паралелен внос, позволявайки на търговците на дребно да внасят продукти от чужбина без разрешението на собственика на търговската марка.

Сайтовете за електронна търговия продават вносни стоки, а продавачите често рекламират, че предлагат продукти от чужбина.

Лидерът на пазара Wildberries продава стоки от минали колекции от марки на Inditex и има почти 17 000 стоки в своя каталог Zara. Според източник това са складови наличности, които са били в Русия, когато компанията е спряла дейността си там.

Още един популярен западен продукт, който Wildberries, Ozon и Yandex Market продават, е Coca-Cola, често рекламирана като вносна, така че купувачите да знаят, че е истинската.

Coca-Cola спря да произвежда и продава напитки в Русия миналата година, но все още има внос, като етикетите на кутиите и бутилките показват, че са пристигнали от Европа, Казахстан, Узбекистан и Китай.

Цените обаче варират. В един московски супермаркет могат да се намерят коли на три различни цени, внос съответно от Дания, Полша и Великобритания.

Внос от други страни

"Приятелски" страни, които не налагат санкции, са увеличили износа за Русия, според търговски данни. Самата Русия спря да публикува подобни цифри.

Търговията между Китай и Русия достигна рекордните 186 милиарда долара миналата година, докато износът на Турция за Русия скочи с 61,8% до 9,34 милиарда долара, а на Казахстан - с 25,1% до 8,78 милиарда долара.