"През 2050 г. всеки пети гражданин на България ще бъде ром" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Реалният прболем е липсата на образовaние - едва 9% от етноса са завършили гимназия

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Умните решения на умните компании", четем в "Капитал"

Как Индустрия 4.0 помага на работата с данни или успява да "изслуша" машините

"Благодаря ти, Индустрия 4.0, защото нямаше да може да поддържаме темпото без дигитализация и автоматизация." Това каза Милап Пател, директор "Стратегия, трансформация и изкуствен интелект" в Ericsson, по време на третия годишен бизнес форум Индустрия 4.0, който се проведе в Пловдив и се организира от "Икономедиа", община Пловдив и "Тракия тех".

Прочети още от "Капитал"

"България изпреварила по туризъм Кипър и Черна гора" е заглавиe от в. "24 часа"

Все по-голям става напоследък интересът към 4 и 5-звездните хотели в България, към луксозните ни туристически дестинации, заяви пред журналисти в Смолян заместник-министърът на туризма Любен Кънчев.

Според него резултатите от приключилия летен сезон показват, че България изпреварва по туризъм Кипър и Черна гора, нареждайки се редом до Португалия.

България е сред топ 10 на европейските туристически дестинации, според заместник-министър Кънчев.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Три стотачки изяжда зимнината" извежда на първа страница в. "Монитор"

Hад половин минимална заплата или към 300 лв. бихме изхарчили, решим ли да си приготвим зимнината сега, пресметна "Монитор".

Сумата би ни стигнала за около 200 буркана - краставички, печени чушки, мешани туршии, домати, лютеница, компоти и сладко.

Изгодата е най-голяма и можем да минем много по-тънко, ако ползваме плодове или зеленчуци собствено производство, но след средата на октомври градините по дворовете на село вече са обрани. По сергиите, както и през повечето месеци от годината господства вносният зарзават от близки и по-далечни земи.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Българите имат слаб интерес към науката", четем във в. "Стандарт"

Българите се отнасят към науката и научните постижения като към високо престижна, благородна и значима за бъдещето на обществото и отделния човек дейност, но в личен план се интересуват относително слабо от тях. Това показва проучване на "Алфа Рисърч".

Докато 53% от гражданите на ЕС проявяват интерес и любопитство към науката, то за България този дял е едва около 35%. Хората с по-високо образование, с по-широк хоризонт и гледащи по-напред в бъдещето - младите, висшистите, заетите във високотехнологични и основани на знанието сектори, се вълнуват най-силно от науката и са най-големи оптимисти за нейното развитие.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Дебитните карти задминаха кеша" пише в. "Монитор"

Pазплащането с дебитни карти изпреварва макар и с малко тези в брой сред активното градско население. Това показва онлайн проучване на специализирана компания за маркетингови изследвания "Експлика" по поръчка на българската компания за електронни пари "Айкарт" АД.

91 на сто ползват активно дебитните карти за разплащане, докато 87% ползват повече кеш. Три четвърти от попитаните казват, че използват банкови преводи в ежедневието си, а 58% - наложен платеж. Причината за този тип разплащане е налагащата се през последните години търговия от разстояние и онлайн платформите за покупки, коментира Надежда Маринова, маркетингов специалист в "Айкарт" АД. В дъното по ползваемост все още са т. нар. алтернативи за разплащане. Едва 14 на сто ползват дигитални карти, а 12% - мобилни портмонета.

Прочети още от в. "Монитор"

"КЗК отново отряза "Инерком" за сделката с CEZ", пише "Капитал"

Дружеството на Гинка Върбакова подаде второ искане за концентрацията след извършени структурни промени в собствеността

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е отказала да образува производство по подаденото на 21 септември от "Инерком България" ново уведомление за придобиването на бизнеса на CEZ в страната. Това е станало с разпореждане на председателя на антимонополния орган Юлия Ненкова от 18 октомври, като мотивите са, че комисията вече веднъж е била сезирана за тази сделка и решението й се обжалва в съда. Според юристи в случая КЗК действа принципно и законосъобразно.

Прочети още от " Капитал"

"България ще прехвърли 400 млн. лв. за спасяване на европейски банки", пише в. "Сега"

Това предвижда споразумението за взаимното използване на вноските в ЕПФ, чиято ратификация бе одобрена от бюджетната парламентарна комисия вчера. Страната ни е длъжна да ратифицира споразумението, ако иска да влезе в Банковия съюз на ЕС. Членството в него бе поставено като условие, за да бъдем поканени в чакалнята за еврозоната.

Прочети още от в. "Сега"

"Площад Св. Неделя е липсващото звено от пешеходните връзки в София", пише в. "Стандарт"

"Вече един път се съгласихме с условията на Камарата на архитектите и редуцирахме изискванията към кандидатите наполовина. Първоначално заложените критерии бяха изключително високи, защото идеята ни беше да привлечем хора, които имат съответния опит и могат да довършат проекта от идеята до най-малкия детайл. Въпреки всичко, колегите изразиха желание да бъдат намалени още условията, така че да няма финансова тежест и икономически изисквания към кандидатите", заяви главният архитект на София Здравко Здравков.

Прочети още от в. "Стандарт"