„Ураганът счупи ветромерите, Рилският манастир и хиляди без ток", четем на първа страница на в. „24 часа"
Ураган издуха страната днес. Вятърът счупи ветромера на връх Мургаш. Поривите по планините бяха поне 144 км/ч - това е максималната скала на ветромерите, съобщиха дежурните метеоролози.

Пулсовете на вятъра в София достигнаха 80 км/ч. Средната скорост в страната беше между 20 и 30 км/ч, но в пиковете на отделни места духаше и два пъти по-силно.

В “Пирогов” бяха приети двама пострадали. Топола счупила крака на 39-годишна жена в центъра на София. Очакваше се да бъде оперирана. 47-годишен работник на строеж пък бил ударен по главата от хвърчащ предмет, казаха от спешния институт.

Прочети още от в. „24 часа"

“Спекуланти пазаруват на килограм в деня на Черния петък” четем във в. “Монитор”
Препродават стоките в сайтовете за безплатни обяви с 80% печалба
Тарикати пазаруват евтина техника по време на Черния петък, която след това препродават в сайтовете за безплатни обяви, това установи проверка на в.“Монитор“. Хитреците не спят по цяла нощ, за да се доберат до последни модели телефони или таблети, които иначе мобилните оператори предлагат срещу обвързване с договор и на доста по-дебела цена. Вместо една – две бройки от търсената стока, те поръчват големи количества, от които печелят поне дадената от търговците отстъпка, която най-често е около 20%. За най-атрактивните модели спекулантите дори си слагат още нещо отгоре и така приходите им от хитрия ход може да достигнат и 80%. Статистиката показва, че в електронните сайтове по-често влизат мъжете.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“867 тона боеприпаси може да гръмнат" четем на първа страница на в. “Труд”
Министерството на отбраната обяви, че в складовете му всеки момент може да се самовзривят 867 тона артилерийски изстрели, авиационни бомби и други муниции от съхраняваните общо 4734 тона опасни боеприпаси.

Спешно е обявена специална обществена поръчка, с която се търси фирма, която да унищожи първо 867 тона, чието състояние е „предпоставка за самовъзпламеняване“. „Последствията от възможните взривове са с непредвидими последици за личния състав, околната среда и за намиращите се в близост населени места“, е записано в мотивите за обявяването на спешна поръчка.

Прочети още от в. “Труд”

“Ипотечните заеми скочиха с 34%”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Оживлението на пазара на имоти набира скорост с всеки изминал месец. Броят на сделките с имоти в страната е нараснал с 6%, сочат данни на Агенцията по вписванията за първите девет месеца на 2015 г. Недвижимите имоти, сменили собственика си за периода, са 161 738, което е с почти 9 хил. повече спрямо миналата година.

Наред с това има и сериозен ръст на ипотечните кредити, които към края на септември се увеличават с 34%. Това показват данните от проучване, направено от Обединена българска банка в цялата страна. То беше представено на конференция в хотел "Хилтън" за тенденциите в продажбата на недвижими имоти и кредитирането, на която присъстваха 170 собственици и мениджъри на агенции за недвижими имоти, строители и финансови посредници.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Офшорки отново ще могат да имат всякаква собственост", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Офшорни компании ще могат да притежават 10% от капитала на медии, банки, застрахователни и пенсионни дружества, спортни клубове и др., което в момента е забранено, предвиждат измененията на придобилия популярност като Закон за офшорките, внесени от Министерския съвет за обсъждане в парламента. Всъщност дяловото участие ще може и да е 100%, ако се разбие на малки пакети между несвързани островни компании.

Законът за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим е в сила от 1 януари 2014 г., след като беше предложен от депутатите на ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски и приет по времето на кабинета "Орешарски". Заявената цел беше да се разкрият действителните участници във важните икономически сектори и сделки, като списък от 28 сфери беше определен като забранен за компании с неясни собственици. В списъка бяха вкарани банки, печатни медии, застрахователни и пенсионни компании, мобилни и хазартни оператори, спортни клубове, социологически агенции.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"МО ще привлича оръжейни гиганти с апетитни търгове” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Плановете на правителството да повиши военния бюджет за 2016 г. отново върнаха Министерството на отбраната (МО) във фокуса на редица оръжейни гиганти. Причината е поредицата от търгове за стотици милиони левове, които ще започнат от следващата година. МО вече обяви обществена поръчка за над 41 млн. лв. за доставка на 13 бойни бронирани машини. През 2016 г. се очаква да започне и проектът за покупка на осем нови изтребителя, както и за построяването на нови бойни кораби. Цената за това въоръжение ще достигне общо почти 1.5 млрд. лв. И това не е всичко - на 30 септември Министерският съвет одобри Програма за развитие на отбранителните способности, на която ще се базира планът за модернизация. Той ще включва девет проекта. Програмата ще бъде гледана утре от Народното събрание заедно с проекта за ремонт на МиГ-29 от Полша.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Министерство на финансите тайно пласира 50 млн. евро дълг", пише в. “Капитал Daily”
Изненадващо и без предварително разгласяване Министерството на финансите изтегли 50 млн. евро заем чрез частно пласиране на 20-годишни държавни облигации по цена, по-ниска от тази, която предлагат в момента международните пазари за същата емисия. Облагодетелстван от този марж е купувачът, който може веднага да препродаде книжата с гарантирана печалба или да отчете счетоводна печалба от разликата между цената на придобиване и пазарната им стойност. Данните се виждат в търговската информационна система на борсата в Люксембург и на терминалите на Bloomberg. Те не показват кой е записал облигациите, а от финансовото министерство още не са отговорили на въпросите на "Капитал". След тях изпратиха прессъобщение до всички медии, от което не става ясен купувачът и целта на емисията.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Светът остава неразумно свит", пише в. “Сега”
Миналият четвъртък отбеляза пореден тревожен сигнал за световната икономика и попари очакванията за скорошно възстановяване, подкрепени с добрите новини от фондовите борси в САЩ и Европа. Противно на оптимистичните нотки в коментарите (които задължително се появяват, когато в световните метрополи започнат да палят коледните елхи), насред ноември Балтийският индекс за сухи товари удари дъното,
най-ниското ниво за цялата си история от януари 1985 г. досега. Този индекс, популярен сред анализаторите като "Балтийския сух" (от Baltic Dry Index, BDI), се счита за един от икономическите буревестници, ранните индикатори за наближаваща глобална рецесия. Той измерва промяната на навлата (цените за превоз) на сухи насипни товари (bulk) по основните морски маршрути и е съставен ("композитен") индекс, който се състои от подиндекси, отчитащи наемите (time charter) на стандартните типове кораби за насипни товари по 23 основни маршрута.

Прочети още от в. “Сега”

“Синдиците в КТБ с иск за 234 млн. лв.” пише в. „Труд"
Синдиците на КТБ са завели съдебен иск срещу дружество на стойност 234,5 млн. лв., става ясно от редовния им седмичен отчет, но името на компанията не се посочва. От отчета се разбира, че в Софийския градски съд е изпратена уточняваща молба по иска, който е бил повдигнат на основание чл. 60 а от Закона за банковата несъстоятелност.

Прочети още от в. „Труд"

“Българи разработват парно в прозореца“, четем във в. “Монитор”
Български специалисти разработват стъклопакет за прозорец, пълен с вода, която през зимата може да циркулира в него подгрята и да отоплява помещението, научи Агенция Монитор.

„Голямото предимство на изделието е, че през лятото водата пропуска само светлината, но не и топлината”, обяснява арх. Димитър Паскалев, решил да направи възможно иновацията да стане факт и в България. Технологията се разработва от 8 години и в Испания, където са изградили система с циркулираща вода с температура от 21 градуса в няколко сгради. Нашият архитект разказа, че екипът му вече е създал модел на прозрачен слънчев колектор, загряващ водата до 43 градуса, имащ топлинна мощност от 450 вата на квадратен метър. През лятото са били направени успешни тестове на на типовите изделия.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„С 2000 лева на сметка в банка се губят пари", пише в. „24 часа"
Засилената спестовност на българите и напълването на банките с пари доведоха до рязък спад на лихвите по депозити. Последните данни на БНБ показват, че средната лихва по депозити е 1,51%.

По-голямата част от големите банки вече предлагат оферти, при които доходността на срочните депозити се движи между 0,2 и 0,7%.

Обикновено това се отнася за стандартните им предложения по 1-годишните влогове и ако парите са в банката за 6 или 12 месеца.

Ако срочният депозит е 1- или 3-месечен, то тогава лихвата се движи от 0,05 до 0,4%. Това е най-ниската доходност на срочните депозити през последните 10 години.

На практика единствено дефлацията през последните месеци прави депозитите все още печеливши. Дори минимално вдигане на цените в рамките на 1-1,5% годишно щe направи голяма част от влоговете губещи.  При сегашните ниски лихви се оказва, че вече има спестовни продукти, които са губещи - поне в първата година на откриването им.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Вноските за пенсия са по-изгодни от депозит", пише в. “Стандарт”

595 хил. души се осигуряват в доброволните фондове

Спестяването за старини в частните доброволни пенсионни фондове е по-изгодно от трупането на пари в банка. Доходността, която постигат някои пенсионни фондове, е по-висока от лихвите по банковите депозити, показват изчисления на "Стандарт" на база данните на БНБ и Комисията за финансов надзор. За едногодишен период от средата на ноември 2014 г. до същия ден на 2015 г. доброволните пенсионни фондове са постигнали доходност между 0,8 и 5%, докато лихвите по новите банкови депозити продължават да падат и някои от тях вече са под 1%. Допълнителен стимул за спестяването в пенсионни фондове са данъчните облекчения. До 10% от годишния доход може да се внесат в доброволен фонд като върху сумата не се дължат данъци. Докато лихвите по банковите влогове се облагат с данък от 8%.

Прочети още от в. “Стандарт”