В Япония 35% от затворниците са хора над 60 годишна възраст, като 40% от тях са осъждани за едно и също престъпление повече от 6 пъти. Тази статистика поражда някакво съмнение и кара човек за си зададе въпроса защо тези възрастни хора са предпочели да прекарат остатъка от живота си зад решетките, вместо на свобода.

Според доклад на анализаторската фирма Custom Products Research, цитиран от CNBC, има обективна причина за това. В затворите японските пенсионери имат гарантиран подслон, здравни грижи и храна.

От своя страна обаче големият процент на възрастни осъдени носи сериозни негативи за системата в азиатската страна, която страда от сериозни финансови проблеми, а служителите в нея са с ниски заплати.

Възрастните хора с минимална пенсия в островната държава обаче са принудени да търсят алтернатива за по-нормален начин на живот и я намират именно в ареста. Това е така, защото разходите за живот са с 25% по-високи от основната държавна пенсия в размер на 780 хиляди йени или 6900 долара на година.

Холандия закрива затвори поради липса на престъпници

Холандия закрива затвори поради липса на престъпници

Страната се опитва да покрие дефицита с внос на осъдени от чужбина

От друга страна възрастните хора могат да получат присъда за 2 години само заради откраднат от магазина сандвич, струващ 200 йени. В същото време разходите за техния престой зад решетките излиза на държавата по 8,4 милиона йени или около 74 350 долара.

През последния четвърт век този проблем става все по-голям за Япония. Данните на местното правосъдно министерство сочат, че броят на осъдените пенсионери между 1991 г. и 2013 г. е скочил цели шест пъти.

Това показва, че този тип престъпност расте с по-бързи темпове в сравнение с темпа на застаряване на населението. И кризата в страната може да се задълбочи, като се има предвид, че до 2060 г. се очаква над 65 на сто от японците да бъдат над 60 годишна възраст.