Избрани лидери и високопоставени служители от цял свят реагират с отричане и възмущение на твърденията, че са използвали тайни офшорни компании и сметки, за да укриват милиарди долари.
Медийни публикации, базиращи се на огромен теч на секретни документи, твърдят за съществуването на нелегална мрежа, в която са замесени сътрудници на руския президент Владимир Путин, и бизнес връзки между член на Етичната комисия на ФИФА и човек, обвинен в корупция.
Кремълът отхвърли обвиненията и ги нарече „поредица от измислици”, докато представител на Международната футболна федерация ги описа като „нелепи” и „възмутителни”. Някои правителства обаче предприемат действия след информацията – Великобритания, Франция, Австралия и Мексико обещаха да разследват вероятни случаи на укриване на данъци, предаде CNNMonеy.
Досиетата „Панама” не сочат непременно за незаконна дейност. Фирмите-пощенски кутии и офшорните сметки обаче могат да бъдат използвани за прикриване на произхода на финансовите трансакции и собствеността на парите.
Рамон Фонсека Мора, съосновател на адвокатската фирма „Мосак Фонсека”, заяви пред CNN, че информацията, публикувана за компанията, била невярна и пълна с неточности.
Ето и някои от най-високопрофилните твърдения в досиетата:
Русия
Публикациите сочат, че изтеклите документи показват съществуването на „нелегална мрежа, управлявана от приближени на Путин, през която са прокарани поне 2 милиарда долара през банки и офшорни компании”.
Документите описват около 100 комплексни сделки, включително мрежа от съдружници на Владимир Путин, сред които една, при която правата върху заем за 200 милиона долара са били продадени за едва един долар. Самият държавен глава на Русия обаче не е споменат по име в нито един от документите.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков предвиди досиетата още миналата седмица, като на пресконференция каза, че в идните дни се очаква медийна „атака”. Той назова обвиненията „поредната серия от измислици”. Оттогава от Москва не са правили друг коментар.
ФИФА
Все още замаяна от етичния скандал миналата година, ФИФА отново е в светлината на прожекторите. Публикациите в медиите сочат за бизнес връзки между Хуан Педро Дамиани – член на Етичната комисия на ФИФА, и трима мъже, обвинени в корупция от страна на властите в САЩ.
Тримата мъже, замесени в корупционния скандал, са Еухенио Фигередо – бивш вицепрезидент на Международната футболна федерация, и Уго и Мариано Джинкис – баща и син, ръководители бизнес в сферата на спортния маркетинг в Аржентина.
Изтеклите документи показват, че Дамиани и адвокатската му фирма са работили за компании, свързани с Фигередо. Тя е служила и като посредник за компания, свързана със семейство Джинкис.
Публикациите не твърдят за незаконни действия от страна на Хуан Педро Дамиани, но повдигат трудни въпроси за изстрадалата футболна федерация, която се опитва да изчисти имиджа си.
Дамиани, който е и президент на уругвайския отбор „Пенярол”, заяви пред местен телевизионен канал, че публикациите за него били „нелепи” и „възмутителни”.
От своя страна ФИФА заяви, че е започнала предварително разследване за разглеждане на обвиненията.
Исландия
Публикациите обвиняват исландския премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон в наличие на връзки през жена си с офшорна компания, които не били оповестени по надлежния ред.
Когато бил попитан за компанията по време на интервю с шведски телевизионен канал, Гунлаугсон приключил разговора и заявил, че журналистите били питали неуместен въпрос.
Сред по-значимите притежания на фирмата били облигации на три големи исландски банки, които се сринали през 2008 г.
В изявление, предоставено по-късно на Международния консорциум за разследваща журналистика, службата на премиера обявила, че въпросната фирма била просто холдингово дружество за активите на жена му, които не се радвали на данъчни предимства. То било създадено за избягване на конфликт на интереси в Исландия.
Аржентина
Твърди се, че аржентинският президент Маурисио Макри е бил директор на компания на Бахамските острови, която се обединила в корпорация през 1998 г. и спряла дейност през 2009 г. Баща му и брат му също били директори според информацията.
Международният консорциум за разследваща журналистика съобщава, че Макри не е оповестил връзката си с компанията в декларации през 2007 г. и 2008 г., когато бил кмет на Буенос Айрес.
Иван Павлоски, говорител на държавния глава, заяви в изявление, че Маурисио Макри никога не е имал дял в компанията. „Президентът Макри не е изброил този актив в декларацията си, защото не е имал участие в капитала на компанията и никога не е имал дялове в нея. Поради това не е трябвало да го включва”.
Макри бил „назначаван от време на време като директор” на компанията, защото била „свързана със семейния бизнес”, добави Павлоски.