Малко повече от два месеца преди референдума, който ще определи дали Великобритания ще остане в Европейския съюз, някои от 1,2-те милиона британци, живеещи и работещи в някоя от другите 27 страни членки на общността, са притеснени от това какво би означавало евентуалното излизане от ЕС за техния статут в държавите, в които живеят. Част от тях бърза да се подсигури, че няма да се наложи да предприема ходове, с които животът им да се промени коренно, предава Bloombеrg.
Ако вотът сложи край на 43-годишното членство на Острова в ЕС, правото на британските граждани да пребивават, да работят и да имат достъп до пенсии, здравно осигуряване и обществени услуги в страните членки ще се нареди в дълъг списък от въпроси, по които да се преговаря в рамките на забавяне от две години, уредено в член 50 от Договора за ЕС. Ако разговорите се провалят, тези привилегии може да не бъдат отстоявани обяви британското правителство в края на февруари.
На конференция в Лондон френският министър на икономиката Емануел Макрон предупреди, че изходът от ЕС би имал последици. Той би направил Великобритания „точно като Хонконг, Джърси или Гърнзи”, посочи той, добавяйки застрашително: „Оставиш ли клуба, оставаш сам”.
Отделните граждани и компаниите се опитват да разберат какво може да означава за тях подобно излизане от Европейския съюз. Притеснението е осезаемо сред големите британски общности в Испания, Ирландия, Франция и Германия – четирите страни членки на ЕС, които според ООН са дом на най-голям брой британски граждани, достигащи общо около 852 000 души.
Източник: Bloomberg
Сега редица британци се подсигуряват, като превеждат документите си, за да кандидатстват за френско гражданство. Според Кристофър Чантри, председател на British Community Committee – орган, който цели да представлява британските жители във Франция, има огромна несигурност. Не се отговаря на писмата до френската администрация и британското правителство, в които се търсят насоки за кандидатстването, добави той.
Не са налични актуални данни за молбите на британците за гражданство или дългосрочно пребиваване във Франция, заяви говорителка на френското Министерство на вътрешните работи. Тя обясни, че обработването на молбите отнема поне една година.