Страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) все по-често попадат във фокуса на големите международни компании от ИТ сектора, като само през миналата година редица от тях отвориха свои центрове в региона, включително и в България.

Сред държавите, в които имаше най-голяма активност през миналата година, освен нашата страна са още Полша, Румъния, Унгария и Хърватия.

По думите на Ева Трейтц от полската венчър капитъл компания Black Pearls това до голяма степен се дължи на факта, че в региона могат да се намерят достатъчно специалисти, следвали инженерни науки или математика. Тя твърди, че в страните членки на Европейския съюз (ЕС) в ЦИЕ всяка година завършват по 200 хиляди студенти от такива специалности.

Доказателство за интересът на компаниите от индустрията към региона е това, че само през миналата година там врати са отворили повече от 10 значими ИТ и аутсорсинг центъра.

През миналия април, например, в хърватския град Карловац свой офис откри индийският гигант Infosys, специализиран в информационните технологии и с пазарна капитализация над 34 милиарда долара.

Ирландската Accenture от своя страна отвори два центъра в региона - в Рига и в Брашов. В латвийската столица компанията нае над 170 професионалисти, които да работят основно за Oracle, както и за няколко други клиенти в Скандинавието и Балтийския регион.

Освен Accenture през миналата година Румъния успа да привлече още и един индийски лидер в услугите в сферата на информационните технологии - Wipro. Фирмата отвори офис в Тимишоара, който работи с клиенти от автомобилната индустрия. Дружеството вече има 1200 служители в северната ни съседка.

Atos наема 400 специалисти в нов център в София

Лидер в IT индустрията наема 400 специалисти в нов център в София

Компанията е с годишни приходи от 12 милиарда евро

Сред най-значимите нови хъбове в региона е и този на европейския гигант Atos, отворил офис в София през октомври. Тогава стана ясно, че компанията ще търси 400 служители за него, а вече работи по мащабен проект с Coca-Cola Hellenic.

Американската IBM пък откри два центъра в Словакия и в Полша. Първият се намира Кошице, а вторият - във Вроцлав.

Според Питър Бендор-Самюел, който е главен изпълнителен директор на ИТ консултантската фирма Everest Group, тази тенденция ще продължи.

"Всъщност, има много успешни ИТ компании, като Epam и Luxoft, които са добре познати и с източноевропейските си операции. Има различни фактори за правенето на инвестиции в тези страни. Сред тях са локацията, както и езиковите умения на работниците", смята той.