Между 30 и 40 процента от руските граждани получават заплата в плик, каза в ефира на радиостанция "Говори Москва" кандидатът на икономическите науки Николай Кулбака. Според него тази тенденция е свързана с недоверие към държавата и няма как да се промени бързо.

Икономистът смята, че хората могат да се фокусират повече върху "белите" заплати, ако разберат, че държавата се грижи за тях, а бъдещето им зависи от квалификацията и качеството на работа.

Проучване на SuperJob, цитирано от lenta.ru, показа , че мъжете се съгласяват да им плащат нерегламентирано един път и половина по-често от жените (43 процента срещу 27).

Освен това сред респондентите, които печелят до 50 000 рубли на месец (около 500 евро, бел. ред.), има повече хора, които са готови за сиви доходи (41%). Като цяло малко над една трета от служителите са съгласни да получават възнаграждение по този начин.

Днес 36% от руснаците се съгласяват на заплата "в плик", оказва изследването на SuperJob. Такова ниско ниво на толерантност към нарушения на трудовото законодателство е регистрирано само веднъж - през април 2021 година. Преди 4 месеца броят на руснаците, които са готови да работят в компания, която не плаща необходимите застрахователни премии е бил 40%. Категорично срещу "сивите" схеми днес са 43% от анкетираните , стойността на показателя е най-високата от 2009 г. насам.

През ноември 2022 г. проучване, проведено от Rabota.ru, показа подобни резултати, пише още lenta.ru. Около 19 процента от участниците в него съобщават, че работодателят им плаща "сиви" заплати (поне част от тях в плик), а една трета от анкетираните биха се съгласили на неофициални плащания, ако те бъдат увеличени два или повече пъти.