В началото на годината стана ясно, че най-голямата италианска банка - UniCredit, ще има нов ръководител. Сега назначението на бившия шеф на UBS Андреа Орчел предстои да бъде одобрено от инвеститорите във финансовата институция, а това включва и един много важен въпрос - този за неговото възнаграждение.
Банкерът трябва да застане начело на банката 2 години, след като той не успя да постигне споразумение с испанската Santander, която също искаше да го направи свой главен изпълнителен директор. Причината за това беше именно разликата в желаното от него възнаграждение и предлаганото от Santander.
Като част от американската Merrill Lynch преди години Орчел е получавал годишни бонуси в размер на 30 милиона долара и повече. Сега UniCredit му предлага възнаграждение от 7,5 милиона евро или 9 милиона долара на година.
Подобна сума би го поставила пред новия ръководител на британската Lloyds Чарли Нън, както и пред повечето изпълнителни директори на банки в Европа, пише Reuters, позовавайки се на анализатори.
От италианският лидер посочват, че в предлаганото възнаграждение не е включена компенсацията за пропуснатите плащания за Орчел в размер на 25 милиона евро от UBS заради напускането му там в полза на UniCredit.
В същото време на него ще му се полага бонус под формата на акции на банката до 5 милиона евро, като получаването му не е свързано с представянето на финансовата институция.
Според Reuters гарантираният бонус и значително по-високото възнаграждение, предложено на Андреа Орчел в сравнение с това на предшественика му Жан-Пиер Мустие, са причина за недоволство сред инвеститорите на UniCredit и има риск някои от тях да гласуват против тези предложения.