Една от най-популярните марки чешка бира Pilsner Urquell е обект на интересен парадокс, разказва местната медия Novinky.cz. Известният традиционен лагер може да бъде намерен в близо 50 държави, но цената в родната й Чехия е най-високата според изданието.
В Германия марката може да бъде намерена на промоция от 16 крони (около 64 цента), а подобни оферти по чешките магазини са поне с 10 крони по-високи. В най-добрия случай бирата може да се намери на цена от 26 крони (малко над 1 евро), а регулярната й стойност на дребно обикновено е в диапазона 31-38 (1,2-1,5 евро). Унгарци и словаци също купуват популярното светло пиво по-изгодно - макар и минимално (24-25 крони, равно на 95-99 цента). Същото важи и за съседна Австрия - цената там е около 99 цента (25 крони).
Ценова политика или маркетингов трик?
Как всъщност се получава това - дали производителят има различна политика на чуждите пазари, или местните търговци слагат големи надценки. Никой обаче не разкрива конкретни подробности от условията, при които се договарят доставките на едро в страната.
Пазарни експерти се наемат да дадат логично обяснение на този "феномен". Според тях всичко е свързано с най-простите пазарни принципи - търсене и предлагане. Всяка страна има свои специфики, които налагат определена политика и адаптация, съобразени с конкуренцията и потреблението.
Според Милан Беднаж от Стопанския факултет на Икономическия университет проблемът не е в ниската цена в Германия, а в по-високите цени на марката на местния пазар. "Разликите се дължат на различното ниво на търсене и свързаната с него стратегия на търговците", смята той и допълва. "В нашата страна марката е сред водещите, поради което хората са готови да платят повече за нея".
В унисон с това мнение е и позицията на производителя Plzeňský Prazdroj. Компанията признава, че полага големи усилия да накара клиентите си да разпознават марката Pilsner Urquell като символ на най-високо качество. Разбира се, дружеството се дистанцира от високата цена, като заявява, че това е политика на търговците.
Не липсват и критики, че случващото се е резултат от лидерските позиции на производителя на местния пазар (около 70%), което му дава силно оръжие за ценово влияние.
Цената у нас
За да проверим тезата на чешките ни колеги, направихме бърза справка в онлайн брошурите на някои търговски вериги у нас. Разбира се, правим уговорката, че България е малко по-отдалечен пазар. И все пак, за тяхно успокоение можем да кажем, че най-ниската цена в момента у нас е 2,59 лева, което се равнява на 33 крони.
gavrilov-cska-ch
на 22.08.2024 в 14:46:50 #2В България повечето стоки родно производство са по-скъпи от колкото в чужбина, но никога не съм збаелязвал да ви е пукало особено. Като полесни писачи, удобни на всяка власт, критика към родните некадърни няма. Виж обаче за джуджето от Кремъл може да си съчинявате по цял ден. На такива хора другите ги наричат "подлоги". Вие ако се смятате за журналисти, ваша си работа
no-noi
на 16.08.2024 в 11:22:14 #1Може да е защото там е по истински приготвена а на чуждите пазари се произвежда от партньори които протупват процеса , примерно като се прави бира в българия