През последните няколко години редица милиардери бяха въвлечени в различни скандали. Някои от тях предизвикани от лични проблеми, други свързани с бизнеса или дори извършени федерални престъпления. От широко отразявания скандал с Джефри Епстайн до смъртта на измамника Алън Станфорд, Business Insider представя 11 от най-популярните скандали с милиардери за последното десетилетие.

1. Джордж Сорос

През 2011 г. 28-годишната приятелка на Джордж Сорос завежда дело срещу него за 50 млн. долара, като причината е, че той отказва да ѝ купи апартамент. Тогава милиардерът е бил на 80 г. Адриана Ферер го съди за нанесени емоционални щети, заявявайки, че не е спазил обещанието си да ѝ купи мечтания дом в Ню Йорк на стойност 1 995 000 долара, а го е дал на друга негова приятелка. През 2015 г. делото е прекратено.

2. Алън Станфорд

През 2012 г. Алън Станфорд е осъден и получава 110-годишна присъда, която трябва да излежи във федерален затвор. Обвинението е заради това, че е управлявал втората по големина финансова пирамида в историята на САЩ. Според CNBC много от жертвите на Станфорд са пенсионери, на които са им били обещани "сигурни инвестиции", което прави случая още по-тежък. Той е успял да измами над 18 000 души. Инвеститорите губят 7 млрд. долара, а много от жертвите все още не са си получили парите.

3. Дан Кати

Президентът и изпълнителният директор на веригата ресторанти за бързо хранене Chick-fil-A - Дан Кати попада под обвиненията на ЛГБТ общността през 2012 г., след като изразява подкрепата си за "традиционния брак". Компанията е известна със своите хрупкави пилешки сандвичи, но и с позицията си около правата на ЛГБТ общността и по-конкретно с това, че подкрепя организации с "анти-гей" разбирания.

През 2012 г., Кати дава интервю, в което заявява, че вярва в "библейското определение за семейство", че бракът трябва да е само между мъж и жена. Оттам последва недоволство от засегната общност, която бойкотира веригата, въпреки че той заявява, че това е неговото религиозно убеждение и компанията не е срещу ЛГБТ общността. Оттогава те решават да спрат да даряват средства на тези организации и да подкрепят други, свързани с "образование, бездомни хора и гладуващите".

4. Франсоа-Анри Пино

Френският магнат в областта на луксозните стоки Франсоа-Анри Пино е бил въвлечен в скандал свързан с издръжката на деца заедно с бившата си приятелка Линда Еванджелиста през 2012 г. Собственикът на PPR и вторият най-богат човек във Франция през 2012 г. се забърква в скандал, след като Линда настоява за детска издръжка, която така и не получила. След кратката им връзка, през 2007 г. се ражда синът им Августин. Съдебните документи сочат, че Линда е настоявала за 46 000 долара месечна издръжка, за да покрива разходите по отглеждане на детето, които са влючвали образование, охрана и бавачка на пълен работен ден. След време двойката постига споразумение, но подробности не се оповестяват.

Проблемът с милиардерите

Проблемът с милиардерите

И начинът, по който те подкопават демокрацията и пазарната икономика

5. Жаклин Марс

През 2013 г., наследницата и съсобственик на компанията Mars - Жаклин Марс, шофирайки, се блъска в друг автомобил, при което убива жена, а друга, която е била бременна губи детето си. От The Washington Post съобщават, че според властите, Марс е казала на свидетел на мястото на инцидента, че е заспала докато шофирала. По онова време, тя е втората най-богата жена в САЩ с нетно богатство 20,5 млрд. долара, като в момента притежава близо 30 млрд. долара. След като се признава за виновна, шофьорската ѝ книжка е отнета за 6 месеца и е глобена с 2 500 долара. От пострадалото семейство са заявили, че не са искали тя да влиза в затвора заради инцидента.

6. Айке Батиста

Някога най-богатият човек в Бразилия с нетно богатство 30 млрд. долара, Айке Батиста губи по-голямата част от натрупаното, когато петролната му компания OGX фалира през 2013 г. През 2012 г., той е бил седмият най-богат човек в света. Но когато компанията не успява да постигне целите си, а бразилската икономика тръгва надолу, година по-късно милиардерът подава заявление за фалит. Властите започват разследване на водещите компании в страната и през януари, 2017 г. повдигат обвинение на Батиста за пране на пари и корупция. Година по-късно, той е осъден на 30 години затвор за това, че е подкупил бившия губернатор на Рио де Жанейро.

7. Силвио Берлускони

През 2013 г. италианският медиен милиардер и бивш премиер Силвио Берлускони е осъден заради обвинения за секс с непълнолетна проститутка. Той е обвинен и в злоупотреба със службата си, но след обжалване обвиненията са отменени. Скандалите около него обаче не спират. През 2013 г. е осъден на 4 години затвор заради данъчни измами, като му е наложена глоба и му е забранено да се кандидатира за публична длъжност. Въпреки това, той успява да се размине със затвора, а в последствие забраната в отменена.

8. Кайли Дженър

Кайли Дженър е обявена през 2018 г. от Forbes за най-младия милиардер, натрупал богатството си сам. Някои обаче не са били съгласни с това определение. След като от Forbes слагат младата звезда на корицата си, те са подложени на множество критики. Част от тях са във връзка с това, че без успехите на риалити предаването "Животът на Кардашиян", социалните медии, помощта на нейната майка и мениджър Крис Дженър, тя е нямало да успее да извлече такава печалба от козметичните си продукти Kylie Cosmetics. В интервю за The New York Times, Кайли признава, че не се приема за милиардер, натрупал богатството си сам, защото в действителност е получила огромна помощ.

9. Илън Мъск

Собственикът на Tesla се забърква в редица скандали през годините, като това включва и повдигнати обвинения от Комисията по ценни книжа и борси в САЩ (SEC) в измама през 2018 г. Тогава той заявява в Twitter, че обмисля да отпише Tesla от борсата, което довежда до поевтиняване на акциите на компанията с повече от 13%. Милиардерът плаща 40 млн. долара глоби и напусна поста председател, като остава единствено главен изпълнителен директор. През 2019 г. също е обвинен от SEC, след като обявява неточна информация в Twitter за компанията.

10. Марк Зукърбърг

Главният изпълнителен директор на Facebook беше изправен пред редица проблеми през 2018 г. заради коментарите си в социалната мрежа във връзка с хора, отричащи Холокоста, както и заради скандала с данните на потребителите свързан с Cambridge Analytica. Facebook беше глобена с 5 млрд. долара (най-голямата глоба за технологична компания до момента) от Федералната комисия за търговията заради обвинението, че злоупотребява с данни на потребителите.

11. Джефри Епстайн

След обвинения в педофилия и трафик на непълнолетни, финансиста Джефри Епстайн влиза в затвора, където през август 2019 г. при съмнителни обстоятелства, се самоубива. След показанията на жертвите, които свидетелстват срещу него, обект на проверка стават и връзките на милиардера с личности като президента на САЩ Доналд Тръмп, Бил Клинтън и английския принц Андрю. Властите и жертвите все още се опитват да открият кои са били замесени в схемата, а делото срещу милиардера е прекратено.

Милиардерите, които са тръгнали от нищото

Милиардерите, които са тръгнали от нищото

Как успяха да стигнат до върха?