Преди около година Уорън Бъфет, третият най-богат човек на планетата, пусна за продажба ваканционния си имот в Laguna Beach, Калифорния, за 11 милиона долара.

Бъфет е платил 150 000 долара за имота през далечната вече 1971 година, което се равнява на 900 000 долара днешни пари. Това определено си е една много печеливша сделка.

Това, което е по-интересното в случая е, че Бъфет е ползвал ипотечен кредит при покупката на имота с 6 спални и 7 бани през далечната вече година. При това 30-годишен ипотечен кредит.

Когато купува имота на стойност 150 000 долара, Бъфет заема средства от Great Western Savings and Loans. Той влага едва 30 000 долара за имота. Това е единствената ипотека, която Бъфет е имал за петдесет години, както самият той споделя, в едно от многобройните си интервюта.

Сигурно се питате, защо Бъфет взема ипотека. Отговорът е, защото той е бил убеден, че може по-добре да управлява парите, които иначе би "затворил" в имота.

И на практика Бъфет е направил точно това.

Тези 110 или 120 хиляди долара, които заема, на практика инвестира в Berkshire тогава.

Легендарният инвеститор непрестанно е инвестирал в своя фонд в началото на 70-те години на миналия век, когато акции на компанията са били при нива от около 40 долара за брой.

Със средствата, които Бъфет не дава за покупка на имота, без ипотека, той е можел да си купи 3 000 акции на Berkshire. Това се равнява на 750 милиона долара днешни пари!

За повечето хора домът е най-скъпата инвестиция, която ще направят. И Бъфет смята, че това е страхотна инвестиция особено за семейства, които знаят, че ще живеят в имота в продължение на много години. Това, което прави тази инвестиция толкова примамлива, е 30-годишният ипотечен кредит на разположение на купувачите.

Ако получите 30-годишен ипотечен кредит, това е най-добрият инструмент в света. Това е еднопосочен договор, според Бъфет, който е изключително примамлив според гениалния инвеститор.

Всъщност, ситуацията на родния капиталов пазар, макар и с малка история, също до голяма степен потвърждава посочената от Бъфет зависимост. Налице е пряка зависимост между движението в цената на имотите и движението в цените на акциите. Единствено последните се отличават с по-голяма волатилност, което ги прави не особено подходящи за по-консервативно настроените инвеститори.

Иначе, ако смятате, че имотите ще продължат да поскъпват и възнамерявате да инвестирате в тях спестяванията си, то няма никакви причини, да не погледнете към фондовите пазари. Разбира се, ако нямате "стомах и нерви", да гледате, как инвестицията ви, може в един момент да се стопи с 30 и повече процента, то определено фоновите пазари не са особено подходящи за вас.