Исак Нютон е един от най-умните хора, живели някога. Но да бъдеш умен физик не е същото като да си умен инвеститор. И, за негово съжаление, сър Нютон разбрал това по трудния начин.

В обновена версия на класическата книга на Бенджамин Греъм "Интелигентният инвеститор" Джейсън Цвайг от Wall Street Journal включва анекдот относно приключенията на Нютон, свързани с негови инвестиции в Южната морска компания.

През пролетта на 1720 г. сър Исак Нютон притежава акции в Южната морска компания - "най-горещите" акции в Англия по онова време. Усещайки, че пазарът излиза извън контрол, великият физик се оплаква, че "може да пресметне движенията на божествените тела, но не и лудостта на хората".

Нютон първо продава акциите си с печалба от 100% и равняваща се на около 7 000 лири. Но месеци по-късно, завладян от ентусиазма на пазара, Нютон купува отново, но губи 20 000 лири (или около 3 милиона долара днешни пари). "До края на живота му той забранил който и да е да произнася думите "Южно море" в негово присъствие".

Движение на акциите на South Sea Company в периода

Източник: Wikimedia Commons

Движение на акциите на South Sea Company в периода

Нютон определено не е бил глупав човек. Но тази история показва, че не е бил умен инвеститор, защото се е поддал на емоциите си и на безразсъдството на тълпата.

Или както Греъм пише - "Най-големият проблем пред инвеститора - и дори най-големият му враг - е самият той."