По време на криза инвеститорите активно купуват благородни метали, тъй като тези инвестиционни инструменти представляват конкретна стока. Вероятността стойността на благородните метали да се доближи до нула е незначителна, така че рискът от загуба на всички инвестирани пари също е доста малък.
Традиционно златото се счита за актив за съхранение на стойност, т.нар. финансово убежище: в повечето случаи този метал се инвестира за запазване на средствата, а не за увеличаването им. Златните кюлчета например могат да се съхраняват в продължение на векове, без да се повредят, така че стойността им не се губи с времето.
Златото се купува не само от частни инвеститори, но и за резерви от националните банки. Те попълват златните си резерви, за да оцелеят по време на кризи, когато цените на другите инвестиционни инструменти падат.
Интересно е да се знае, че половината от световното търсене на злато е за бижута, други 40% са инвестиционно търсене. Индустриалното търсене на благородния метал е само 10%, златото предимно се използва в производството на електроника.
Правила при инвестиране в благородни метали, препоръчани от финансови експерти на голямата инвестиционна компания "БКС Светът на инвестициите":
1.Оформете "защитната" част от инвестиционния си портфейл от благородни метали. Разнообразете портфейла си.
Инвестирайте 10-15% от средствата си в благородни метали - и това ще бъде защитната част от вашия портфейл. Няма смисъл да увеличавате този дял, тъй като златото и другите благородни метали са актив, който не генерира паричен поток, за разлика от акциите или облигациите. С него можете временно да защитите парите си от инфлация или да изчакате преминаването на волатилността на пазара, но без да получите доход.
2.Търговията с благородни метали трябва да бъде ситуативна. Повишеното търсене на злато се формира в условия, когато стойността на безрисковите финансови активи (например държавните облигации на САЩ) започва да пада под очакваната инфлация.
При търговия с благородни метали за използване в промишлеността, обърнете внимание на баланса между търсенето от страна на потребителите и предлагането от производителите. Преценете излишъка/дефицита на пазара и анализирайте размера на наличните запаси. Например, недостигът на паладий през 2019 г., на фона на развитието на производството на електрическите автомобили, доведе до рязко увеличение на котировките му.
3.Златото е дългосрочна инвестиция. В контекста на векове история, благородните метали изпреварват инфлацията, но колебанията за деня и кратки периоди от време са (доста) големи. Ето защо в благородни метали си струва да инвестирате в дългосрочен план - 10-15 години.
Защо инвеститорите купуват злато по време на криза?
В ерата на златния стандарт, когато всяка парична единица е можело да бъде разменена за определено количество злато (т.е. е имала златно покритие), този благороден метал се е смятал за гарант за стойност. Оттогава на златото е присвоен статут на актив "убежище".
В XXI век ситуацията се променя. Търсенето на злато се запазва и по време на икономическия спад, но този пазар, поради ограничения си размер (ограничено количество метал циркулира на пазара), не е в състояние да "побере" всички, желаещи да търгуват.
Благородните метали ще останат защитни инструменти за дълго време, но всеки път реакцията на котировките им спрямо кризата може да бъде по-малко чувствителна, коментират финансови анализатори от "БКС Светът на инвестициите".
Ръстът на котировките на златото се определя от очакванията на инвеститорите (всички са свикнали с факта, че при следващата криза търсенето на метал трябва да се увеличи), а не от реалната необходимост от физически метал.
Как се променят цените на благородните метали по време на криза? Когато основните лихви са ниски, инфлацията се покачва и наближава криза, цената на златото расте, и в по-малка степен тази на среброто.
Обобщено казано, при инвестиране в злато, основното е:
1.В благородни метали може да се инвестира, като се купят кюлчета, инвестиционни монети, или да се открие безналична сметка в злато. сметка.
2.Може да се инвестира и в ценни книжа - акции на златодобивни компании, "златни" взаимни фондове и ETF.
3.Инвестирайте само 10-15% от портфейла си в благородни метали, съветват успели инвеститори - това ще бъде "защитната" част от инвестиционния ви портфейл.
4.Струва си да инвестирате в благородни метали в дългосрочен план - 10-15 години.
5.Търговията с благородни метали би трябвало да бъде ситуативна, т.е. според ситуацията на пазара. Ръстът на котировките на златото по време на кризата се основава на очакванията на инвеститорите, а не на реалната нужда от физически метал.
SKS
на 18.04.2022 в 21:25:56 #3Ако "цената" на 1 гр. злато в Англия е 20 паунда, а в Германия е 30 евро, то разменния курс между паунда и еврото ще се върти около 2/3. Ако по някакви причини в Германия "цената" на златото се покачи до 50 евро, то много бързо разменният курс паунд/евро ще се придвижи към 2/5.
SKS
на 18.04.2022 в 21:16:34 #2Цитат от статията: "Koгaтo ocнoвнитe лиxви ca ниcĸи, инфлaциятa ce пoĸaчвa и нaближaвa ĸpизa, цeнaтa нa злaтoтo pacтe, и в пo-мaлĸa cтeпeн тaзи нa cpeбpoтo." Етествено, че при инфлация "цената" на златото ще расте. Но това не значи, че стойноста му не може да си остане непроменена. При инфлация се намалява мащаба, при който дадена парична единица представлява същото количество злато, както и преди инфлацията. Вчера 1 гр. злато е бил представляван от 100 лв, а утре от 200 лв. Ако "цената" на златото се увеличава, то цените на всички други стоки се увеличават /приемаме, че стойностите на всички стоки остават същите/. Понеже цена е изразяване на стойността на дадена стока посредством опр. количество злато, ясно е че ако цената на дадена стока вчера е била 1 гр. злато или 100 лева, то утре, след като "цената" на златото се е повишила, цената на нашата стока отново ще е 1 гр. злато, но този път тази цена ще бъде изразена в български парични единици като 200 лв. Макар че цената в лева е показател за стойността, цена и стойност не са едно и също нещо. Една и съща стойност може да се изрази посредством различни цени в лева, в зависимост от моментния мащаб, при който лева представя 1 гр. злато или казано по друг начин, в зависимост от моментния златен стандарт.
SKS
на 18.04.2022 в 19:41:52 #1Златният стандарт продължава да си съществува. Просто сега се проявява под малко по-различна форма - като плаващ, променлив и почти хаотично ежедневно задаван златен стандарт. Той не може да бъде отменен. Всички парични единици са представители на опр. количество злато, защото то е световната стока-пари. С тази стока всички останали стоки, така да се каже "мерят своя ръст". Това мерене е относително мерене. За да се разменят стоките, всяка стока, чрез цената си, казва на другите примерно: "Една бройка от мен има стойност, колкото стойност имат 10 гр. злато и ако 1 бройка от друга стока, която има стойност, колкото имат 5 гр. злато иска да се размени с мен, то аз съм съгласна да разменя 1 бр. от мен за 2 бр. от нея". А как всекидневно се задава златният стандарт за дадена парична единица? Задава се посредством "цената" на златото в тази валута. Но златото не може да има цена, понеже златото не може да измерва стойността си (относително) със самото себе си. Това, което ни изглежда като цена, например това, че 1 гр. злато днес се продава за 60$, а утре за 65$, всъщност е задаване на различен "златен стандарт" за долара. Днес 60$ е паричното название на 1гр. злато, а утре паричното название на 1 гр. злато е 65$. Заместителите на стоката-пари в обращението, (например банкнотите на които пише 1$) не могат да изразяват нищо друго, освен опр. количество от стоката-пари, а именно опр. количество злато.