България не преследва ефективно нарушителите на авторски права и заради това трябва да бъде поставена под наблюдение. Това обявиха от Офиса на търговския представител - агенцията, която координира външнотърговската политика на САЩ.
Така страната ни се връща обратно в т.нар "Списък 301" на държавите пирати.
Контекст: Списъкът включва търговски партньори на САЩ, които според оценката на Вашингтон не защитават ефективно правата на интелектуалната собственост или пречат на американски технологични компании да защитят труда си.
Това е мощен инструмент за дипломатически натиск. Попадането в списъка носи потенциални рискове за инвестициите в посочените от Вашингтон страни, но е възможно даже да бъдат наложени санкции.
България дълги години беше критикувана в редовните доклади, но през 2018 г. беше извадена от тях.
Детайли: България се завръща в "Списък 301", защото допуска разследванията, експертизите и съдебните производства да се провеждат само на база част от конфискуваните произведения с нарушени права.
Миналата година USTR обяви, че ще направи преглед на страната ни именно по тази причина, припомня БТА.
Сега докладът включва 29 държави в списъка за наблюдение или приоритетно наблюдение заради недостатъци и нарушения на правата върху интелектуалната собственост. В тазгодишния приоритетен списък са включени Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела. Страната ни е в този с по-ниска категория на опасност, като в него влизат и страни като Канада. Беларус е другата нова държава в категорията - Минск легализира пиратството на западно съдържание като отговор на санкциите.
Какво следва: По-късно през тази година USTC ще направи извънредна оценка на напредъка на България по отношение на борбата с пиратството.