"Основната критика на работодателските организации бе, че комуникацията можеше да бъде по-добра. При днешната среща успяхме да обсъдим доста идеи и да се концентрираме върху това, което предстои. Има пълно съгласие, че трябва да се изготви енергийна стратегия на България в предстоящите месеци. Това, което колегите предложиха, е да се допълни и с една индустриална стратегия, защото най-големите предприятия са и най-големите потребители на енергия - "Лукойл", "Солвей"...Тоест когато правим стратегия, трябва да имаме предвид какво се случва с развитието на големите енергоемки производства."

Това заяви премиерът Николай Денков, след като проведе среща с основните работодателски организации у нас - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Темата на дискусията - основните мерки, предвидени в териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони, както и възможността за участие на големи предприятия в "промяната на икономическия облик" на Старозагорска област.

Припомняме, че вчера бе постигнато споразумение между държавата и някои от протестиращите миньори и енергетици, но все пак част от блокадите на основни пътни артерии остават в сила. Днес пък предстои парламентът да гласува постигнатото вчера споразумение в рамките на извънредно заседание.

Енергетици и миньори остават на АМ "Тракия", докато бъде обсъдено споразумението

Енергетици и миньори остават на АМ "Тракия", докато бъде обсъдено споразумението

Решение за блокадата се очаква днес

Втората поставена тема, посочи министър-председателят, е с липсата на работна ръка - от една страна има недостиг, от друга има работници във въглищните региони, които се притесняват за своето бъдеще. Затова основна тема на диалога с бизнеса е предоставяне на сигурност на тези хора.

От ключова важност е изразената воля от страна на държавата да започне процес по набиране на инвестиции във въглищните региони, които да подсигурят работа на хората там, което ще привлече много български и международни инвеститори, посочи на свой ред Васил Велев, председател на АИКБ.

"Вярвам, че ще има много добри заявени проекти. Тази възможност от нас е добре разгласена. Не смятам, че инвеститори, които избягват светлината от прожекторите, са нещо добро. Не, нека има критична база от инвестиционни намерения, за да се направи най-добрия избор", заяви Велев. И подчерта - най-важното е държавата да осигури честен и прозрачен процес на избор на изпълнители на проектите без да има така заложени условия, че да има предизвестен победител.

Да има стимули за предприятията, наемащи на работа освободени работници от ТЕЦ-овете и мините - това също е обсъдено между представителите на бизнеса и държавата. Това обяви Цветан Симеонов от БТПП. "Да има някакъв допълнителен стимул, защото е ясно, че в сектора заплатите са доста високи, но невинаги интензивността на труда съответства на тези високи заплати."

"Никой от нас не е страна по споразумението от вчера. Да, имаме мнение, но не сме влизали в големи детайли по него, защото то вече е факт и следва всички страни да го изпълняват. По-големият разговор е разговорът за бъдещето. За бъдещето на хората, работещи в тези региони, за бъдещето на енергийната ни система, за бъдещето на икономиката и на цялото ни общество. И този разговор не може да бъде заключен в рамките на споразумение от 7 точки. (...) Абсолютно продкрепяме справедливите искания на хората, но същевременно никой от нас не изрази подкрепа за това, как се изразяват тези искания", отговори на въпрос на News.bg председателят на БСК Добри Митрев. И настоя - следва казусът да се реши с градивен диалог.

Премиерът Денков отново подчерта - държавата е направила всичко възможно като компромис и изрази надежда блокадите на основни пътни артерии да се вдигнат.

"Преговорите по тези документи започват с тяхното внасяне, разговорът трябва да бъде как да подобрим тези документи, а не да бъде от магистралите. Разумът и законът изисква да бъдат освободени критичните точки и да започнем разговори по същество."