Застрахователната компания "Евроинс Румъния", част от "Еврохолд", е обект на организирана атака в северната ни съседка с вероятна цел бързо изземване на активите ѝ, обявиха от дружеството. Според дружеството активни участници в случващото се са служители на застрахователния надзор и на румънския финансов регулатор ASF.
От прессъобщението става ясно, че през последните две седмици е била организирана "масирана негативна кампания през медии, политически дейци и служители на застрахователния надзор на ASF" с цел дестабилизирането не само на "Евроинс Румъния", но и на целия пазар, на който компанията е на лидерски позиции.
"Тази финансова дестабилизация може да се пренесе към България и да повлияе негативно на членството й и това на Румъния в Шенгенското пространство, както и на влизането на България в еврозоната, независимо от отличните двустранни отношения между двете държави", подчертават от "Еврохолд".
По-голяма яснота дава председателят на Надзорния съвет на "Еврохолд" Асен Христов в интервю пред румънски медии. От думите му се разбира, че зад атаката стоят лица, свързани с фалиралия през 2019 г. застраховател "Сити Иншурънс".
Христов твърди, че по това време лице, свързано с ASF му е предложило сливане на двете застрахователни компании. Когато той отказал, последвала дълга проверка на регулаторите, но малко след нея - и нова оферта: "Евроинс" да придобие портфейла на "Сити" за една лея.
"Аз останах поразен, че на лаптопа на представителя на "Сити" стоеше цялата информация за портфейла, актюерските триъгълници и резервите на Евроинс. Това беше цялата информация, която екипът на Рошу (от регулатора ASF) беше събрал за четири месеца проверка в компанията", обяснява Асен Христов.
След втория му отказ натискът продължава - с опит да се постави "Евроинс Румъния" под администрация и да се привлече в компанията акционер, близък до "Сити" с мотива, че тя има проблеми.
"В момента компанията е в изключително добро състояние. Миналата година тя плащаше щети за средно 5.3 дни при разрешени 30 дни. В момента е под този срок, около 4 и нещо. И това също е признато от регулатора. Няма никакви основания да се твърди, че към 30 юни миналата година компанията е била добре, но към 30 септември вече е имала огромен проблем. Ако това беше така, тя нямаше да издържи до този момент", обяснява още Христов.
Компанията вече е сезирала Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, както и други европейски институции.
nsmilitia
на 13.02.2023 в 09:14:12 #1На Балканите няма добри междудържавни взаимоотношенията камо ли за частните компании. Търкаме дъното всички заедно, но то нещата ще си дойдат на мястото след кончината на мултикултурализма