През последните седмици цената на енергийните продукти в Европа е рекордно висока - природният газ поскъпва на фона на полупразните газохранилища малко преди официалното начало на отоплителния сезон, а цените на електроенергията растат. По тази причина и някои европейски държави предлагат мерки за намаляване на този негативен ефект за бизнеса и гражданите си, пише Bloomberg.
Испанският премиер Педро Санчес заяви пред държавната TVE, че страната подготвя таван на цените на природния газ, намаляване на данъци и пренасочване на печалбите на енергийните компании, пише Reuters. По този начин в страната се надяват да успокоят ръста на цената на електроенергията.
"Ще вземем натрупаните неочаквани печалби на енергийните компании и ще ги насочим към потребителите", заяви социалистът, но без да дава допълнителна информация как точно ще се случи това.
Испанското правителство е под натиска на опозицията и граждански организации да бъдат намалени сметките за електроенергия. Очакванията са да бъде предложен цял пакет от мерки през тази седмица, сред които и удължаване на срока на редуцирания данък добавена стойност за електроенергия до края на годината.
Испания също планира и търгове за разпределение на 3,3 гигвата възобновяем капацитет през октомври, вярвайки че евтината чиста енергия може да помогне да се ограничи ръстът на цените на електроенергията.
Мерки за подкрепа обмисля и Гърция. Правителството смята да отпусне помощи за голяма част от домакинствата в страната, за да бъде намален натиска от високите енергийни сметки. Основите на предложението бяха коментирани преди дни от премиера Кириакос Мицотакис, а енергийният министър Костас Скерас коментира, че има "международна енергийна криза".
Предложението на гръцкото правителство предвижда помощ от 9 евро за първите 300 киловатчаса електроенергия в сметките на гръцките домакинства на месец. Схемата ще покрива 70% от домакинствата в страната и ще се изплаща до края на 2021-а година.
С 20% се увеличават помощите за отопление за домакинствата с ниски доходи.
Плановете ще костват около 150 милиона евро на бюджета, а и държавната енергийна компания PPC също има намерение да предложи отстъпки за своите уязвими клиенти.
Още няколко фактора подклаждат растящите цени на енергията в Европа - по-малко от обичайното зелено производство и скъпите въглеродни квоти, посочва Ройтерс. И за един от радетелите на Зелената сделка в ЕС - заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, това е ясен знак, че процесите за позелянева на европейската енергетика трябва да се ускорят.
"Ако имахме Зелената сделка преди пет години, нямаше да сме в това положение, защото вече щяхме да сме много по-малко зависими от изкопаемите горива и природния газ", коментира той по време на заседанието на Европейския парламент в Страсбург.
За пример той посочи още, че въпреки разходите за изкопаеми горива да растат, тези за възобновяемите енергийни източници остават ниски и устойчиви.
Тимерманс отхвърли обвиненията, че скъпите квоти парникови газове са причината за поскъпването на енергията в Европа.
"Едва около 1/5 от увеличението на цената може да бъде свързано с това повишение", коментира той.
Източници на Bloomberg съобщиха, че и правителството на Марио Драги готви още мерки за справяне с високите цени на енергията. Рим вече похарчи около 1,2 милиарда евро за справяне с пика в цените на електроенергията през второто тримесечие и ще продължи да го прави.
TheSaint
на 15.09.2021 в 13:00:16 #1Мдам ЕС може да измисли още някое регулазия за либерализиране на енергийния пазар.. например Газпром не 1/2 а примерно 1/4 от тръбите да може да ползва..![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)