Германското правителство обмисля да предостави спешна финансова помощ на Турция, след като в Берлин растат притесненията, че икономическа криза може да дестабилизира целия регион, пише The Wall Street Journal.

Разговорите са на начален етап, казват източниците, и е възможно да се провалят. В момента се обсъждат редица мерки - от координиран паневропейски план за спасение, както по време на дълговата криза, до заеми от държавни банки за развитие, насочени към конкретни проекти и едностранна помощ.

Берлин се страхува, че срив на турската икономика ще се отрази на цяла Европа, ще предизвика още повече нестабилност в Близкия изток, както и нова мигрантска вълна. "Бихме направили много, за да стабилизираме Турция", казва старши германски политик. "Нямаме избор".

Какво може да направи Турция, ако пазарната паника се завърне?

Какво може да направи Турция, ако пазарната паника се завърне?

В понеделник лирата отново тръгна надолу

Други европейски правителства също са притеснени: вчера Париж също подчерта колко е важно стабилизирането на турската икономика.

Но икономистите казват, че е твърде рано, за да се определени от колко средства ще има нужда Турция заради частния дълг. Те посочват Аржентина - по-малка развиваща се икономика, която се изправя пред подобни проблеми и наскоро получи $50 милиарда от Международния валутен фонд.

Президентът Ердоган ще посети Берлин на 28 септември. Седмица по-рано министрите на финансите на двете страни ще проведат среща, която да подготви посещението на държавния глава - и финансовата помощ ще бъде част от разговорите.

Как мечтата на Ердоган за икономически растеж доведе Турция до ръба

Как мечтата на Ердоган за икономически растеж доведе Турция до ръба

Кризата може да бъде проследена до едно решение от 2009

Основното притеснение на Берлин е, че криза в Турция ще провали важното споразумение, в рамките на което южната ни съседка задържа милиони бежанци на територията си срещу финансиране.

Колапсът на лирата, която загуби около 40% от стойността си срещу долара през тази година, повиши инфлацията и напрежението върху компаниите и гражданите, които имат заеми в чуждестранна валута. Заплахата от масови фалити пък натежава над банките.Обикновено, страните в подобна ситуация се обръщат към Международния валутен фонд, но Вашингтон, който е частично отговорен за случващото се в Турция, заплаши всяко подобно искане с вето. Затова Берлин и Брюксел смятат, че трябва да се намесят.

Без участието на МВФ обаче ще трябва да бъдат създадени нови инструменти за помощ, което ще изисква подкрепата на всички членки на Европейския съюз. Всяка помощ от Германия обаче ще се окаже рискована за канцлера Меркел. Анкета на Deutschlandtrend от миналата седмица показва, че 72% от германците са против каквато и да е било финансова помощ за Турция. А и подобен ход ще бъде рискован и за отношенията между Меркел и Тръмп.

Най-лошото за Турция още не е отминало

Най-лошото за Турция още не е отминало

Изпадането на страната в рецесия и необходимостта от помощ от МВФ не са изключени, смята експерт