Връзката между образованието и бизнеса е често дискутирана тема у нас. Често срещано е мнението, че младите българи излизат от образователните институции с повече теоретични познания, отколкото практически, а с това нараства и необходимостта за обучение и чрез повече практика.

Бизнесът и образованието вървят заедно, а пример за това е дуалното обучение, което вече има почва у нас, помагайки за популяризирането и на професионалното обучение.

Такова мнение изрази директорът на човешки ресурси към ЧЕЗ България Евгения Накова, която компания представя подобна практикантска програма, по време на тазгодишната конференцията "Устойчиви образование и бизнес общности".

"Даваме възможност на учениците да видят самата компания отвътре", коментира Евгения Накова.

Пример за метода електроснабдителното дружество черпи от европейски страни като Германия, където по думите на експерта над половината от трудещите се са преминали през ученето на терен и чрез практиката.

В компанията работят около 3400 служители на територията на страната ни, като в процеса и естеството на ежедневния им труд се впускат възпитаници от две училища от София и Пловдив. До момента възможност е дадена на 7 ученици от столицата и 6 от Града под тепетата.

Целта на дуалното обучение е у нас да има повече обучени млади хора, които познават компанията, като чрез подобни практики развиват и личността си. А същевременно обучението и чрез работа на терен може да помоне за процеса на стопяване на безработицата у нас, споделя още експертът от електроснабдителното дружество.

"Това, което учат в училище, могат да реализират в действителност", уточни Евгения Накова. "Създаваме работни навици", допълни още експертът.

Междувременно ползите за бизнеса от т.нар. дуално обучение са, компаниите активно създават бъдещите си кадри, които са обучени, мотивирани и ангажирани да участват в устойчива общност чрез образование, коментира Накова.