На 20-ия конгрес на Китайската комунистическата партия Си Дзинпин получи безпрецедентен трети мандат като лидер на страната и си осигури Постоянен комитет на Политбюро, съставен изцяло от лоялни привърженици. По този начин той затвърди мястото си на най-могъщия владетел на Китай след Мао Дзъдун, съобщава "Ройтерс".
По време на 10-годишното управление на Си Китай претърпя дълбока промяна, както вътре в страната, така и в глобален контекст.
Ето някои от начините, по които Китай се промени при Си Дзинпин.
1. Възприемането на Китай на Запад и в съюзническите на САЩ страни се влоши
Отношенията между САЩ и Китай се влошиха рязко през последните години - спад, който се ускори при ястребовия завой на бившия американски президент Доналд Тръмп срещу Пекин. Мнението на Запада стана по-критично и поради опасенията за човешките права, както и вследствие на нарастващата агресия на Китай към Тайван.
2. Кампанията на Си срещу корупцията
След като встъпи в длъжност, Си започна кампания за изкореняване на корупцията в Комунистическата партия, която набра популярност сред обществеността и за която много анализатори твърдят, че е и полезен инструмент за елиминиране на политически опоненти.
3. Укротяване на някога размирните погранични зони
Регионите Тибет, Синдзян и Хонконг - всички далеч от Пекин, отдавна създават главоболия на управляващата комунистическа партия в Китай.
Си предприе безпрецедентни, широкообхватни мерки за сигурност, които поставиха граничните зони под контрол.
В Синдзян това включва интернирането в лагери на около един милион мюсюлмански уйгури; в Хонконг Пекин отговори на големите антиправителствени протести от 2019 г. с широкообхватен закон за националната сигурност.
4. Увеличаване на натиска в Тайван
Всички китайски лидери след Мао са подчертавали важността от "повторното обединение" на Китай със самоуправляващия се остров Тайван.
Напрежението през Тайванския проток обаче рязко нарасна при управлението на Си - Народната освободителна армия увеличи активността си около острова през последните години с увеличение на военните учения и броя на нахлуванията в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на острова.
Посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе през август предизвика китайски военни учения в безпрецедентен мащаб.
5. Държавата все повече поема икономическото ръководство
Си засили държавния контрол и ръководството на икономиката, включително чрез широкообхватни репресии срещу най-свободните сфери на частния сектор.
6. Забавяне на растежа
При Си ерата на годишния двуцифрен растеж приключи - неизбежно, тъй като икономиката нарасна. Все по-голям брой анализатори предупреждават, че моделът на Китай, натоварен с големи инвестиции и задвижван от инфраструктура, е все по-неустойчив и предстои по-нататъшно забавяне.
7. Потушаване на несъгласието, разширяване на цензурата
Си заглуши вътрешните критици и протести, елиминирайки пространството за несъгласие, докато цензурата в "Голямата защитна стена" на Китай непрекъснато се засилва.
8. Най-голямата армия в света расте и се модернизира
Народноосвободителната армия, ръководена от Си, намалява пропастта със Съединените щати, включително в открито море, което има съществени последици за напрежението около Тайван на фона на увеличаващите се способности на Китай да превземе острова, както предупреждават американски експерти.
9. Китай е лидер в екологичните технологии - и в замърсяването
В опита си да се откъсне от зависимостта си от въглищата, Китай се превърна в световен лидер в производството на електрически превозни средства и беше поздравен за обещанието си да постигне въглеродна неутралност до 2060 г. Най-видимо е, че качеството на въздуха в Китай непрекъснато се подобрява през последното десетилетие.
10. Премахване на крайната бедност, неравенството продължава
Си смята премахването на крайната бедност в Китай за едно от ключовите постижения, които партията е постигнала през последното десетилетие.
Неравенството обаче се оказва по-сериозно предизвикателство - особено разликата между градските и селските доходи - и предстои да се види дали политиката на Си за "общ просперитет" може да предотврати бъдещо нарастване на неравенството, тъй като Китай е изправен пред засилващи се икономически затруднения.