Икономиката расте, с нея и заплатите както на работещите в България, така и на политическата класа.

По закон възнагражденията на президент, премиер, министри и депутати са обвързани с тези в обществения сектор, така че когато едните растат, другите ги следват. И след като средните заплати в страната достигнаха рекордни нива, тези на управляващите ги последваха.

През декември средната заплата в обществения сектор достига 1070 лева, което означава, че базовото възнаграждение на един депутат става 3210 лева (умножено по три). Върху тази сума се добавя и по 1% за всяка година трудов стаж. Така, ако един народен представител е работил 30 години, ще получава 4200 лева месечно.

Следващата по големина заплата е тази на премиера, който по закон получава с 55% повече от депутатите. Така неговото възнаграждение възлиза на 4975 лева. И той има право на добавка за стаж.

Най-голямата заплата сред политическия елит в момента взема президентът, който по закон получава депутатската заплата в двоен размер - или шест средни заплати от обществения сектор.

В неговия случай това прави 6420 лева, но заради големия му трудов стаж от 35 години ще получава 56% отгоре. Така крайното му възнаграждение минава 10 000 лева.