Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард и германският канцлер Ангела Меркел са се договорили за участие на МВФ в гръцката спасителна програма. Това пишат гръцките вестници днес, като се позовава на германското издание "Велт", съобщава БТА. 

Това е станало в телефонен разговор между Лагард и Меркел, като двете дами са се съгласили още проблемът за облекчаване на гръцкия дълг да не бъде обсъждан преди 2018 г., тоест въпросът да се разисква след изборите в Германия. Според "Велт" в Берлин преценявали това като желание на Вашингтон, където е базиран фондът, да подкрепи Меркел в предстоящите парламентарни избори.

Берлин: Край на спасителната програма за Гърция, ако МВФ се оттегли

Берлин: Край на спасителната програма за Гърция, ако МВФ се оттегли

Германия е против облекчаване на дълга без реформи

На фона на тези твърдения в. "Катимерини" пише, позовавайки се на европейски източник в Брюксел, че най-вероятно на срещата на Еврогрупата в понеделник финансовите министри от еврозоната ще излязат с решение за завръщане на представителите на институциите в Атина с цел подновяване на изпадналите в безизходица преговори по деблокиране на спасителните траншове от заемите за Гърция. 

Очакванията са те да поставят условие детайлите по бъдещото споразумение с Атина за тези траншове да бъдат обсъждани в рамките на предстоящите консултации с гръцкото правителство.

МВФ: Дългът на Гърция е непоносим и взривоопасен

МВФ: Дългът на Гърция е непоносим и взривоопасен

Еврозоната обаче, не е склонна отново да го намали

В. "Етнос" цитира интервю на заместник-председателя на Европейския парламент Димитрис Пападимулис, който в интервю за берлинския "Тагесцайтунг" изказва оптимизъм, че срещата на Еврогрупата в понеделник ще приключи с позитивен резултат за Гърция. Той мотивира сегашното забавяне на втората проверка по изпълнението на гръцката програма с исканията на МВФ за нови мерки за икономии и за разминаването на фонда с европейските кредитори по отношение на исканите от него по-голямо облекчаване на гръцкия дълг и по-ниски бюджетни излишъци от Атина. 

Позовавайки се на Уикилийкс, в. "Имерисия" пише, че американските тайни служби били проявили интерес към гръцкия дълг. Според международната мрежа, ЦРУ било мобилизирало агенти и електронни средства за следене, за да събира сведения за ролята на Франция и Германия при управлението на гръцката криза и за степента на експозиция на държавата и на френските банки в този дълг. 

ЦРУ наблюдавало състоянието на гръцкия дълг в продължение на близо десет месеца от ноември 2011 г. до септември 2012 г., според разкритията на Уикилийкс.