Бившият министър на земеделието Мехмед Дикме познава бизнесмена Светослав Илчовски "бегло", а Иван Ангелов - "повече". Пред бТВ той коментира как "пред обществото се използва чисто търговски спор за политически цели".
По думите на Дикме това били чисто търговски отношения между двата субекта. Не знам кой е подвел Илчовски да говори в Комисията по ревизия, той е много емоционален човек... Поздравявам го за смелостта, че казва всички проблеми и недъзи, но дали е това цялата истина, запита бишият министър, който е категоричен, че познава добре сферата и отношенията в нея, както и 90% от хората в агробизнеса.
За името на премиера Бойко Борисов и как е замесено то в този скандал, Дикме обаче каза: "Смешно е да се каже, че премиерът се занимава със земеделци, които работят с много количества земеделска земя. Възможно е обаче да е имало, според твърденията на Ангелов, чести разговори и решаване на проблемите с чуждестранни агенции, съдействие от страна на Борисов при проблеми с износа", каза Дикме в отговор на този въпрос.
"Такива въпроси са хиляди, договори между производители, между търговци и производители. Възможен е такъв бизнес без протекции, добави той.
Винаги има съмнение за фирми, свързани с изпълнителната власт, поясни Дикме и увери, че на него не са му искали съдействие фирми като министър на земеделието.
На въпроса знае ли за дейността на картел Г8, Дикме поясни, че винаги има съмнение за цената за изкупуване на зърното, но то трябва да се доказва, а човекът, който ги има, трябва да даде данните на прокуратурата и да се стигне до съда.
"Ако се решават в парламента търговски спорове, жална е майка на тази държава с какво се занимават политиците. В Министерство на земеделието може да се търси нещо и да се намери, но за порочни практики, свързани с обществени поръчки, лобиране, конкретни фирми. Лошото е, че българските политици нямат съответния капацитет и опит да влязат в материята", коментира още Дикме.
"А на премиера и Господ не може да помогне, ако няма кой да продаде земята и да си я окрупни, нито един министър не може да окаже съдействие, със сигурност има порочна практика, свързана със собствеността на земята - когато е на държавата и общината, там има и корупция, и лоши практики, но основното е в търговските взаимоотношения между търговците", коментира още бившият министър на земеделието.
Той препоръча Комисията по ревизия да търси порочните практики в министерството. "От 1999 г. в страната е най-високото ниво на корупция у нас, ние си заравяме главата в пясъка и казваме, че няма такава", допълни Дикме.
В заключение той би препоръчал на новия служебен министър на земеделието да не пипат и да не кадруват в европейските фондове, "да не стане така да се направят за два месеца бели, тъй като няма капацитет да прави реформи, а може да се получат санкции от Брюксел".
pallini
на 14.05.2021 в 13:30:23 #1Когато се казва -Царя е гол реакцията е двуполюсна. Или утрепват казали я го, или се правят,че не са го чули, защото е ненормален. И в този случай е така. Същите приказки съм ги чувал постоянно от много приятели и познати със среден и малко над среден бизнес, а лично съм ги преживял в периода 1992-1996. ЗА съжаление тези Балкански нрави както предполагат такава откровеност така и закостеняват обвивката около виновните и стрелите се чупят при допир с нея. Наблюдавам как Харвардските специализанти с основно съветско образование ще подготвят пътя и местата на отново избраните примати с интелегентност на новородено куче. За жалост, разбира се. След това ще си заминат, дано с чиста съвест, че са си свършили работата. А Илчовски никой не ще послуша. Много е ярък и дразнещ за очите и ушите, много е елементарно да се очаква някаква реакция. Обикновенно в страните с утвърдена с помощта на КОЛТ 45 демокрация единия от двете страни на барикадата си отива с почести.